bolge 1: forumlar

Toshiba Satellite A300-15B PSAJ4E notebook

Toshiba notebook & netbook destek, driver ve bilgi bölümü

Re: Toshiba Satellite A300-15B PSAJ4E notebook

İleti morla » 09 Arl 2008, 19:36

ChuckBass yazdı:Arkadaşlar benim power saver ile ilgili bir sorunum var daha önceden vista olan bilgisayarıma xp yükledim ve verdiğiniz driverleri kurdum ancak power saver çalışmıyorum ekran parlaklığımı falan ayarlayamıyorum ve pildeyken çok kısa ömürlü oluyor...Bu sorunun çözümü nedir? ya da alternatif bir program var mıdır?

"Power Saver calismiyorum" diyerek eger yuksek performans modunda calismayi kastediyor iseniz pilinizin kisa sureler gitmesi normal. Dengeli modda bile bilgisayara cok fazla islem yaptirmazken 90 dakika civari ancak calisabiliyorsunuz ki bu konfigurasyonda bir bilgisayar icin normal oldugunu dusunuyorum. Ekran parlakligini ayarlayamiyorum derken FN + (F6 ya da F7) tuslarini kullanarak mi ayarlayamiyorsunuz yoksa guc modu secemediginiz icin bilgisayar kendisi mi ayarlayamiyor? Bu durumda pil ayarlarinda, guc seceneklerinin gelismis kisimindan ekran parlakligini ayarlamayi denediniz mi? Bu ayarlara nasil ulasacaginizi bir kac post once anlatmistim. Bunu da acikca belirtirseniz daha iyi olur. Hoscakalin.
morla
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

İleti alper17 » 10 Arl 2008, 03:06

Öncelikle herkese merabalar
Bende vistadan memnun olmadığım için xp'ye geçmeye karar verdim xp sorunsuz bir şekilde kuruldu ekran kartı hariç diğer sürücülerde kuruldu ekran kartı sürücüsünüde ati'nin sitesinden ulaştığım "http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonx-xp" adresinden indirdiğim başka bir sürücüyü modifiye ederek kurdum ekran kartıda böylece tanınmış oldu fakat aygıt yöneticisinde "high definition audio veri yolundaki ses aygıtı" yanında ünlem işareti var sanıyorum ekran kartıyla ilgili bi durum oluştu çünkü müzik dinleyebiliyorum şimdi bu ünlem işaretini nasıl halledeceğim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
alper17
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 10 Arl 2008, 12:11

yüksek ihtimalle ses kartı sürücüsü ile o sorunu halledeceksiniz.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

İleti morla » 11 Arl 2008, 01:12

Merhabalar. sorununuzun cozumu icin asagidaki adimlari takip edin;

1- Aygit yoneticisinde unlem isaretinin bulundugu donanima cift tiklayin.
2- Surucuyu guncelle deyin.
3- Surucu yazilimi icin bilgisayarimi tara yi secin.
4- Bilgisayarimdaki aygit suruculeri listesinden secmeme izin ver deyin.
5- High definition audio aygitina cift tiklayin. Size muhtemelen bir uyari verecek, devam edin ve surucuyu yukleyin. Boylelikle unlem isaretinden kurtulmus olacaksiniz.
morla
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alper17 » 11 Arl 2008, 03:29

Teşekkürler morla anlattığın adımlarla problemim çözüldü tanıtılamayan aygıt "aurel vortex game port" imiş artık ünlem işareti gözükmüyor. Peki bu game port nedir acaba bilgisayarın neresindedir ?

alper17
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti morla » 15 Arl 2008, 23:18

alper17 yazdı:Teşekkürler morla anlattığın adımlarla problemim çözüldü tanıtılamayan aygıt "aurel vortex game port" imiş artık ünlem işareti gözükmüyor. Peki bu game port nedir acaba bilgisayarın neresindedir ?

Merhabalar. Aurel Vortex ses kartinizin markasi sanirim. Game port da bildigimiz joystick girisi oluyor. Joystick girisi bilgisayarda gozukmese de, yazilimsal olarak ses kartinda bulundugundan ve microsoft, vista'da game port destegini kestiginden boyle bir hatayla karsilastiniz sanirim. Umarim yardimci olabilmisimdir.
morla
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ChuckBass » 22 Arl 2008, 23:16

morla yazdı:
ChuckBass yazdı:Arkadaşlar benim power saver ile ilgili bir sorunum var daha önceden vista olan bilgisayarıma xp yükledim ve verdiğiniz driverleri kurdum ancak power saver çalışmıyorum ekran parlaklığımı falan ayarlayamıyorum ve pildeyken çok kısa ömürlü oluyor...Bu sorunun çözümü nedir? ya da alternatif bir program var mıdır?

"Power Saver calismiyorum" diyerek eger yuksek performans modunda calismayi kastediyor iseniz pilinizin kisa sureler gitmesi normal. Dengeli modda bile bilgisayara cok fazla islem yaptirmazken 90 dakika civari ancak calisabiliyorsunuz ki bu konfigurasyonda bir bilgisayar icin normal oldugunu dusunuyorum. Ekran parlakligini ayarlayamiyorum derken FN + (F6 ya da F7) tuslarini kullanarak mi ayarlayamiyorsunuz yoksa guc modu secemediginiz icin bilgisayar kendisi mi ayarlayamiyor? Bu durumda pil ayarlarinda, guc seceneklerinin gelismis kisimindan ekran parlakligini ayarlamayi denediniz mi? Bu ayarlara nasil ulasacaginizi bir kac post once anlatmistim. Bunu da acikca belirtirseniz daha iyi olur. Hoscakalin.

İlgin için çok teşekkür ederim ekran parkallığını ayarlayabiliyorum ama benim istediğim xp için power saver tipi bir şey yani fn+f6 ya basmadan güç modu-tam güç şeklinde pil ayarlarından ayarlayamıyorum işe yaramıyor yani tam anlatamadım sanırım ama kusura bakma artık :)

ChuckBass
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Attribute » 23 Arl 2008, 15:22

Attribute yazdı:Merhaba arkadaşlar.
Deyim yerindeyse sıkıştım Kaldım. Makinayı aldım ve bir süre Vista kullanmaya devam ettim. Ama bu arada recovery cd yapma işini hep bir gün sonraya bıraktım. Geçenlerde çalıştırmam gereken bir program Vistada çalışmadı ve acil bir kararla XP yi kurdum. Şimdi tekrar Vistaya dönemk istiyorum ama elimde Vista cd si yok. Recovery cd yok. Anahtar cd yok. WinRe kısmına açılışta bir tuş kombinasyonu ile girileceğini sanıyordum ama yüzlerce denemeye rağmen bu tuş kombinasyonunu bulup vista kurulumunu başlatamadım.
size sorum şu
Winre kısmına nasıl girebilirim.
Girsem de bu kısımdan vistayı yeniden kurabilirmiyim.
Sonuçta bana servis yolu gözüktümü?

Gözükmedi diye iyimserim çünkü WinRE kısmı hala duruyor. Umarım burdan tekrar kurulum yapılabiliyordur.Çekebileceğim bir anahtar cd ile bu kısmı yeniden başlatabilirmiyim. kendi kendime yeni bir kurulum için vista cd si lazım olsa o zaman 1.5 Gb lık bu kısma ne gerek var diyorum. Sonuçta bir tuş kombinasyonu ile çalıştırmam lazım.Bu konuyu koskoca internet ortamında anlatan bir kısma rastlamadım.
Bu Konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Arkadaşlar tekrar merhaba.
Daha önce böyle bir mesajla sizlere başvuşmuştum ve yardımınızı istemiştim ama dönebilen olmadı.
Ve hala ihtiyacım yine aynı şiddette devam ediyor.
WinRE diye gözüken bir F sürücüsü hala bilgisayarımda yer kaplamakta(Disk Management kısmında gözüküyor) ve ben hala bu sürücüye girerek bilgisayarı kuramamaktayım. ne olur bana bir çare gösterin de Şu kısımı kullanayım artık.
Yapamazsam artık fdisk ile silecemki bari gözümün önünden gitsin artık. Ya işe yarasın ya da......
Önerilerinizi acilen bekliyorum
Sağlıcakla Kalın.
Attribute
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti morla » 28 Arl 2008, 15:29

Merhabalar.
Oncelikle soylemeliyim ki asagida bahsettigim yontemlerin hicbirini kendi sistemimde denemedim. Bu yuzden sonuclar hakkinda bir fikrim yok. Deneyebileceginiz, aklima gelen 4 yontem var. Bunlardan ilkinin ise yarayacagini dusunuyorum o yuzden onu ilk olarak denemenizde yarar var.

Bilgisayari ilk kez actiktan kisa bir sure sonra

*Important INFORMATION*
Your system is equipped with hard disk recovery system. If you need to repair
your computer by restoring it to original factory state, you can do it directly
from harddisk (press F8 when you boot your computer, choose "Repair your computer"
and follow the menu instructions) or create a bootable Recovery Disc Medium for this purpose.
Toshiba recommends you to create Recovery Disc Medium using the "Toshiba Recovery Disc Creator"
to ensure hat you are able to restore your computer to the original factory installed state, even if your
computer gets seriously damaged.
gibi bir bilgi metni ile karsilasiriz.

1) Kisaca demek istedigi bilgisayar acilirken F8 e bas ve "bilgisayarinizi onarin" diyerek acilan menudeki talimatlari izle.
2) Acilista alt+F10 ya da F11 kombinasyonunu denediniz mi? Bunun disinda bir de soyle bir sey var. Bilgisayarin acma dumesine basmadan once 0 a basmaya basliyorsunuz daha sonra bilgisayari aciyorsunuz ve 0'a basili sekilde bekliyorsunuz.
3) Paragon partition manager diye bir program var. Recovery cd yaratabilen herhangi bir partition manager da isinizi gorur. Yaptigim aramalara gore bu bahsettigim programla toshiba icin olmasa da, diskten recovery dvd olusturulabilmis bunu bir deneyin.
4) Son olarak ise toshiba recovery disc creator programini bir yerden bulabilirsiniz. Ama bilgisayariniza XP yuklediginizden gerekli markerlar recovery partition i bulamayabilirler.

Power Saver sorunu olan arkadasa http://81.27.174.53/tedd-files2/0/pwrsa ... 154917.zip adresindeki yazilimi indirip kurmasini oneriyorum. Linke guvenmezse toshibanin destek sitesinden de bu yazilima erisebilir.

Umarim yardimci olabilmisimdir.
morla
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti curumehli » 31 Arl 2008, 11:55

arkadaslar merhaba,

ben de bu laptopu alalı biraz oldu, buradaki aciklamalar ve linkleri kullanarak XP pro yukledim, cok tesekkur ederim. fakat son birkac zamandir bilgisayar anlayamadigim hatalar veriyor. bunlarda ilki sesle ilgiliydi, bir anda ses cikmamaya basladi. verdigi hata uzerinden biraz arastirinca services.msc ekranındaki "windows ses" fonksiyonunun kendi kendine durduğunu anladım, onu manuel olarak baslatinca mesele cozuldu. ne var ki bu problem bilgisayarı kapatıp actikca zaman zaman karsıma cıkmaya devam ediyor. bundan baska da kablosuz baglanti ile ilgili hata verip "Wireless Zero Configuration" gibi birseyi calstirmami soyledi. onu da services.msc ekranında buldum ve calistirdim, o an icin sorun cozuldu. fakat iki gundur hicbir sekilde kablosuz baglanti saglayamiyorum. evdeki bir baska bilgisayardan etraftaki tüm baglantilari (kendi modemim dahil) gorebilirken, bu bilgisayar "kablosuz bağlantı bulunamadı" falan diyor. WZC hizmetini başlatsam da durdursam da aynı durum söz konusu. PRO/Wireless driverını kaldırıp tekrar kurdum banamısın demedi. bir suru de program var windowsu kurmak cok zahmetli olacak. bir cozum onerisi olan?

kusura bakmayın, destan gibi oldu. derdim buyuk :(
curumehli
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Toshiba Notebook