bolge 1: forumlar

Toshiba Recovery ile Format

Toshiba notebook & netbook destek, driver ve bilgi bölümü

Toshiba Recovery ile Format

İleti SkyJacker » 22 Ekm 2007, 21:04

Merhaba ;

Bu uygulamada kurtarmak istediğiniz dosyalar zarar görmeden , sadece windowsunuz formatlanacaktır .

Not : Burada bulunan işlemler Toshiba A100 serisi notebookta yapılmıştır . Diğer serilerde uygulanan işlemler farklı olabilir .

1- Öncelikle bilgisayara format atmadan önce masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tuşla tıklayıp, Yönet komutunu tıklamalıyız.

2- Açılan Bilgisayar Yönetimi penceresinde, Sol taraftaki menüden Disk yönetimini tıkladığımızda harddiskimizin tüm gizlenmiş ve gizlenmemiş bölümlerini buradan görebiliriz.

Resim

3- WinRE bölümüne sağ tuşla tıkladığımızda açılan menüden "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" komutunu tıklayın.

4- Alttaki kutucuğu tıklayarak "ekle" diyin.

Resim

5- Sağdan herhangi bir sürücü harfi seçip tamam'ı tıklayın.
Resim

6- Tamam'ı tıkladıktan sonra WinRE bölümü Bilgisayarım'da aktif olacaktır.

7- Masaüstünden Bilgisayarıma çift tıklayıp WinRE bölümüne girin ve içindeki tüm dosyaları silin.

( Garanti olsun diyorsanız bu dosyaları yedekleyebilirsiniz. )
Resim

8- Artık bilgisayarınızı formatlamaya hazırsınız. Bütün bilgilerinizi D: veya E: ye atın, Toshiba Recovery DVD'sini takın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın.

9- Bilgisayar açılırken F12 ile boot edip CD / DVD seçeneğini seçin .

10- Windows dosyaları kopyalaması bittiğinde çıkan bi pencereden "settings" diyin. Açılan kutucuktan alttaki seçeneği seçin (without WinRE)
Resim

11- OK deyin, Next deyin ve kuruluma normal olarak devam edin..

Vista sorunsuz bir şekilde kurulduktan sonra D:, E:, vs bölümlerinizin olduğu gibi yerinde durduğunu göreceksiniz.
SkyJacker
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

Re: Toshiba Recovery ile Format

İleti gizemli_2004 » 11 Şub 2008, 23:47

Şuanda sistemde Xp Home yüklü hiç vista falan yüklenmedi recovery cdsini f12 cd/dvd den calıştırıyom Siyak ekran ve sol üst köşede iöleç yanıp sönüyo yaklaşık 20 dk bekledim ama olmadı.Ama WinRE Klasörü duruyo.Bana yardım edinnn..Acil yüklemem lazım
gizemli_2004
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti garip82 » 12 Şub 2008, 12:08

bu bilgiye ihtiyacım vardı. tşk. yalnız şuan bende XP yüklü ve winre ye sağ tıkladığımda sadece bölümü sil diyor. sürücü harfi ve yolu değiştir kısmı kapalı yani pasif ne yapmalıyım. silmeli miyim. tşk.
garip82
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti The Wind » 12 Şub 2008, 13:17

Winre bölümünü silmeyin,recovery için gereklidir.
Lütfen özel mesajla yardım istemeyiniz.Site kuralları için tıklayınız.
TOSHIBA A200-1AH//PEUGEOT 207 1.6 HDI Premium 90bg
Kullanıcı avatarı
The Wind
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti sercannerol » 16 Şub 2008, 17:23

mrb arkadaşlar..bahsettiğinis model pc var bende..vista yüklü geldi..xp ye çevirdim baya bi uğpraşarak..ama pc şu anda anlayamadığım bi biçimde yavaş..fazla ısınıyo falan..hatta donuyo..dolayısıyla geri vista yüklemek istiyorum..verilen recovery dvdsi ile tekrar vistayı yükleyebiliyomuyuz..bu konularda pek fazla şey bilmiyorum o yüsden yükletebiliyosak ayrntılı bi şekilde anlatırmısınız..
bu arada hardiski ikiye bölmek istiyorum yükleme esnasındamı yapıcaz bunu daha sonramı..
en kısa zamanda cevap gönderirseniz sevinirim..saygılar.

sercannerol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti The Wind » 16 Şub 2008, 22:41

Yukarıda bahsedildiği gibi yapın,cd yi takıp bilgisayarı yenisden başlatın,açılırken f12 ye basın,gelen ekranda dvd'den başlatma seçeneğini seçin.Recovery başlayacaktır,tabi tüm diskiniz formatlanacağı için tüm bilgiler silinecektir.Yalnız yukarıda anlatıldığı gibi sanırım winre bölümünün adını değiştirip öyle yapmanız gerek.Bir de kurulum sırasında harddiski istediğiniz oranlarda 2ye bölebilirsiniz.10 numaralı resimde üst kısımda 150 gb yazan bir çubuk görüyorsunuz.Bu çubuğu sola doğru çektikçe c ve e diklerinin boyutlarını ayarlamış oluyorsunuz,örneğin tam ortaya getirirseniz çubuğu 75 gb 75 gb olarak 2 ye bölersiniz.fakat ben c'ye en fazla 50 gb ayırmanızı öneririm.C'de vistadan başka birşey bulundurmamanız daha iyi olacaktır.Oyun,müzik fiilm gibi şeyleri e diskinde saklamak daha mantıklıdır her zaman.
Kullanıcı avatarı
The Wind
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti sercannerol » 17 Şub 2008, 20:46

hocam teşekkürler..dediğiklerini yaptım ve şu anda sorun yok..xp ye geçenlere ve geçicek olanlara geçmemelrini tavsiye edierim orjinalinin yerini ne kadar uğraşsanda tutmuyo..ve pc fazla ısınıyoççoyun severler bi insan olarak da diyebilirimki vistada daha ii performans alıyosunus oyun oynarken..belki de direc 9 ve 10 arasındaki farktandır..

sercannerol
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti The Wind » 17 Şub 2008, 22:14

Ben de vistayla devam kararımı koruyorum,vistanın beni engelleyen bir durumu yok,bir de ikinci diskimi tekrar ikiye bölüp Linux open suse yüklemeyi deneyeceğim,görsel yönden vistadan bile iyi deniliyor.merak ettim başarılı olursam foruma bir yazı hazırlayacağım.
Kullanıcı avatarı
The Wind
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti structi » 24 Şub 2008, 01:22

A200-1H kulllanıyorum bilgileri e ye yedek aldım recovery de sadece c yi kaldırır diyordum ama hepsini sildi bu şekilde yapmayı bilmiyordum yedeklerdiğim bilgiler çok gerekli bilgiler ve şahsıma aitti şimdi onları nasıl geri getirebilirim bi kaç program denedim ama işe yaramadı tavsiye verirseniz sevinirim ayrıca üst taraftakini yaptığımda winre bulamadım onun yerine hiç bişey yazmayan bölğm var ve sağ tıklayınca sadece yardım diyo ne yapmam gerekir yardım ederseniz sevinirim
structi
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 24 Şub 2008, 01:39

Get data back isimli program ile formattan sonra epey dosya kurtarmıştım.
Notebook, laptop, netbook
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 88
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Sonraki

Toshiba Notebook