bolge 1: forumlar

Sata diskli notebooklara windows xp kurulumu ve sata drivers

Notebook ve netbook'lar hakkında genel konular.

Sata diskli notebooklara windows xp kurulumu ve sata drivers

İleti saka » 31 Ağu 2007, 09:35

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm.

Merhaba,
Bildiğiniz gibi bilgisayarınızın hard diski sata ise windows xp kurarken disk bulunamadı gibi bir hata almanız normaldir.

Bunun sebebi windows xp cd'sinin içinde hard disk için gerekli olan sata driverlarının bulunmamasıdır.

Bu yazıda bu sorunu nasıl çözeceğinizi hem yazılı hem de daha acemi kullanıcılar için resimli olarak anlatacağız.

Sorularınızı sormadan önce yazıda yazdıklarımızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olunuz.

İndirdiğiniz dosyaları açarken şifre sorması durumunda şifre
Kod: Tümünü seç
www.notebook.gen.tr

Dikkat;
Eğer anakartınız intel çipsetli ise bu sayfadaki işlemleri yapınız.
Eğer anakartınız ati çipsetli ise şu konudan devam ediniz.
Eğer anakartınız nvidia çipsetli ise şu konudan devam ediniz.

Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Gerekenler.

1. Sata drivers ( sata sürücüleri ):

1. 32 bit windows işletim sistemi kuracaksanız; Buradan intel sata drivers for 32bit windows sürücüsünü indirin. İndirdiğiniz driveri d diskinde sata driver isimli bir klasöre açın. Şifre "www.notebook.gen.tr" dir.
    2. 64 bit windows işletim sistemi kuracaksanız: Buradan intel sata drivers for 64bit windows sürücüsünü indirin.
      Not: sürücüler 6 ağustos 2010 da güncellendi.
  2. Windows Xp işletim sistemi: Windows xp cd'niz mutlaka eklentisiz ve temiz bir cd olsun. Mümkünse service pack ya da benzeri bir eklenti olmasın. Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları masaüstüne xp isimli klasöre kopyalayın. Daha sonra xp cdsini bilgisayardan çıkarın.
  3. Nlite programı : Nlite programını indirin ve kurun. rar şifresi "www.notebook.gen.tr"
    Resim
    Resim
    Resim
  4. Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun.
  5. Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd ya da dvd. (mümkünse tekrar yazılabilir olsun. Birden çok kere denemeniz gerekebilir).

YENİ - VİDEO ANLATIM

http://www.notebookdriverdownload.net/f ... ekleme.swf

Nlite programı ile intel sata sürücülerini xp'ye ekleme (yazıyla anlatım).

1. nlite programını kurun ve çalıştırın.Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
  2. Size xp dosyalarının yerini soracak. Masaüstünde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
  3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
  4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
  5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, masaüstündeki yeni sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
  6. Açılan pencerede tüm satırları seçip devam'a basın. (ctrl ve A tuşlarına birlikte basıp hepsini seçebilirsiniz.)
  7. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
  8. Boş bir cd takın. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, Iso etiketi kısmına Cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
  9. Devam ve bitir'e basın. Sata diskleri de tanıyabilen windows xp kurulum cd'niz hazır.

Nlite programı ile intel sata sürücülerini xp'ye ekleme (resimli anlatım).

1. nlite programını kurun ve çalıştırın.Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
    Resim
  2. Size xp dosyalarının yerini soracak. Masaüstünde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
    Resim
    Resim
  3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
    Resim
  4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
    nlite_ile_xp_isletim_sistemine_sata_suruculerini_ekleme.jpg

5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, masaüstündeki yeni sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.

6. Açılan pencerede tüm satırları seçip devam'a basın. (ctrl ve A tuşlarına birlikte basıp hepsini seçebilirsiniz.)
    nlite_ile_xp_isletim_sistemine_sata_suruculerini_ekleme_7.jpg

nlite_ile_xp_isletim_sistemine_sata_suruculerini_ekleme_7_2.jpg

7. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin.Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
    Resim
  8. Boş bir cd takın. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, Iso etiketi kısmına Cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
    windows xp sata drivers 2.JPG

9. Devam ve bitir'e basın. Sata diskleri de tanıyabilen windows xp kurulum cd'niz hazır.
    Resim

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.

1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra windows xp kurulumunda iastor.sys hatası alanlar aşağıdaki işlemleri yaparak sorunu çözebilirler.
Windows xp cdsini d diskine kopyaladıktan ve sata sürücülerini ekledikten sonra cdyi hemen yazdırmayın. Aşağıdaki işlemleri yapın sonra yazdırın.

xp klasöründeki i386 klasörünün içindeki txtsetup.sif isimli dosyayı notepad ile açın.
ctrl+h tuşlarına basarak bul değiştir menüsünü açın.
Aranan: iaStor
Yeni değer :iastor
yazın ve tümünü değiştir deyin. Kaydedip kapatın.
Daha sonra i386 klasöründeki iastor.sy_ isimli dosyanın adını IASTOR.SY_ olarak değiştirin.
Bu değişikliklerden sonra xp klasörünü cd ye yazıp kurulumu tekrar deneyin.

Etiketler;
Sata driver, xp sata driver, disk bulunamadı, bilgisayarınıza bağlı hiçbir sabit disk bulunamadı, kurulum için disk bulunamadı, Notebook disk bulunamadı, notebook sata driver, sata disk nasıl kurulur, sata sürücüsü, anakart sata driver, Kur Bilgisayarınıza Takılı Hiçbir Sabit Disk Bulamadı, sata disk sorunu, sata sorunu
Intel 3 Series Chipsets sata raid drivers, Intel 4 Series Chipset sata raid drivers, Intel 5 Series Chipset sata raid drivers,Intel 5000P Chipset sata raid drivers,Intel 5000V Chipset sata raid drivers,Intel 5000X Chipset sata raid drivers,Intel 945 Express Chipset Family sata raid drivers,Intel 955X Express Chipset sata raid drivers,Intel 965 Express Chipset Family sata raid drivers,Intel 975X Express Chipset sata raid drivers,Intel E7230 Chipset sata raid drivers,Intel Matrix Storage Manager,Intel X58 Express Chipset sata raid drivers,Mobile Intel 4 Series Express Chipset Family sata raid drivers,Mobile Intel 5 Series Chipset sata raid drivers,Mobile Intel 945 Express Chipset Family sata raid drivers,Mobile Intel 965 Express Chipset Family sata raid drivers
Notebook, laptop, netbook

Bu mesajı için saka isimli üyemize bir defa teşekkür edildi:
blueeman (21 Kas 2012, 23:57)
Rating: 25%

Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Ettiği Teşekkür: 93
Aldığı Teşekkür: 117
Notebook markası: Asus

Re: Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm.

İleti karizma » 05 Eyl 2007, 17:02

Ben dediklerinizi yaptım.Gerçekten xp diski gördü.Ancak olay xp dosyalarını kopyalamaya gelince kötü oldu.Şu dosya bulunamadı bu dosya bulunamadı v.s. ve kurulmadı.Hatta laptopu zor kurtardım mavi ekran veriyordu ve ciddi bir sorun var diyodu.Neden oldu acaba böyle bir sorun? Tövbe ettim yani bu olaydan sonra.Vistadan devam şimdilik.
karizma
Yeni Üye
Yeni Üye

Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 0

İleti saka » 05 Eyl 2007, 18:40

cd yi yazarken yada daha önce bilgisayara kopyalarken hata olmuş olabilir.
Cd yi yeniden oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Anahtar kelimeler:
Disk bulunamadı. Windows bilgisayarınıza bağlı bir disk bulamadı. Sata driver, sata sürücü. sata disk sorunu. windows xp sata hdd sürücü
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti karizma » 06 Eyl 2007, 09:15

saka yazdı:cd yi yazarken yada daha önce bilgisayara kopyalarken hata olmuş olabilir.
Cd yi yeniden oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Şimdi sorunu ustaca hallettim.Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken
1-dosya sistemini olduğu gibi bırak
2-Ntfs olarak biçimlendir gibi seçenek var.

Orada standart olarak olduğu gibi bırak var ama onu seçince hata veriyor.O yüzden en üstte ntfs (hızlı biçimlendir) var onu seçmek gerekiyot.Bu şekilde sorunu hallettim.
karizma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 06 Eyl 2007, 09:47

Bu uyarını da yazıya ekliyorum.
Teşekkürler

Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti redcode » 07 Eyl 2007, 09:54

Saka Kardesim Ellerine Kollarina Bilgine Saglik Cok Cok Cok Tsk Ederim Dediklerini aynen sirayla uyguladim. Suan Deli bir sekilde calisan NTFS Sistemine sayibim.

Allah senden razi olsun

Saygilarimla Gurbetci.
redcode
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 07 Eyl 2007, 10:13

rica ederim. Iyi eglenceler.

Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti Sathoriani » 07 Eyl 2007, 23:54

Bende uğraşıyorum şuann bakalım olacak inşalla vistadan nefret ettim ilk günden :evil: yalnız bi sorum olacak, ntfs olarak biçimlendir (quick) deyilde, sadece ntfs olarak biçimlendir desek sorun olmaz dimi??
Sathoriani
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti thereforr » 08 Eyl 2007, 08:52

çok saolun benimde aynı sorunum vardı bu sayede halletmiş oldum sorunsuz bi şekilde sadece bi sorum olacak bu yaptığımız cd tüm sata notebook lardamı geçerli yoksa sadece asus tamı şimdiden saolun çok çok saolun
thereforr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti saka » 08 Eyl 2007, 09:40

Sathoriani,
Yöntem quick te kesin çalışıyor. Normal de de çalışmaması için bir sebep göremiyorum. Deneyip sonuçlarını yazarsan sevinirim.

thereforr,
Oluşturduğumuz Cd'yi sadece asus değil bütün sata notebooklarda, hatta sadece notebooklarda değil bütün bilgisayarlarda kullanabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
saka
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Sonraki

Notebook Genel