Yüzyılın deneyi arıza yaptı

Konu, 'Eski Haberler' kısmında justice tarafından paylaşıldı.

 1. justice

  justice Yeni Üye

  [​IMG]

  Big Bang yeniden oluşturulacaktı. Evrenin nasıl oluştuğu anlaşılacaktı. Ama deney şimdiden arıza yaptı. Bakın arızası ne?

  10 Eylül'de başlayan ATLAS Deneyi'ne, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın soğutma sisteminde meydana gelen arızadan dolayı ara verildi.

  SOĞUTMA SİSTEMİ BOZULDU

  Evrenin nasıl oluştuğunu anlamak için yapılan deneyde, protonları ışık hızına yaklaştırabilmek ancak -271,3°C'de mümkün olabiliyor ve bundan dolayı soğutma sisteminin sorunsuz çalışması gerekiyor.

  HER ŞEY KONTROL ALTINDA

  Sorunun giderilmesi için büyük bir hızla çalıştıklarını belirten CERN mühendislerinden Djanga Manglunki, çarpıştırıcının haftasonuna kadar çalışır hale getirileceğini belirtti ve ekledi: "Endişe edilecek birşey yok. Her şey kontrol altında ve ne yaptığımızı biliyoruz. Bu gibi kompleks sistemlerde böyle ufak sorunların ortaya çıkması normal."

  DENEY KORKU YARATMIŞTI

  Kainatın nasıl oluştuğuna dair birçok önemli soruya cevap vermesi beklenen deney, büyük merak uyandırmış ve birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti.

  Bazı bilim adamları deney sırasında oluşması muhtemel kara deliklerin beklenenin aksine hemen ışıma yapıp kaybolmayabileceğini ve büyüyerek dünyayı yutabileceği iddia etmişti.

  DÜNYANIN SONU GELDİ DİYE İNTİHAR

  Bunun sonucunda 16 yaşındaki Hintli bir kız, dünyanın sonu geldi korkusuyla intihat ederken, araştırma merkezinin sistemine geçtiğimiz günlerde yapılan hacker saldırısı güvenlik sorununu gündeme getirmişti.

  Kaynak için tıklayınız
   
 2. kuzi

  kuzi Yeni Üye

  Yahu bunu ben bi türlü anlamadım.bigbank bidaha olursa dünya yok olur.nasıl oluyorda bigbangi bidaha yapıyorlar [alala]
   
 3. The Wind

  The Wind Yeni Üye

  bu patlama senin o dediğinin belki milyonda biri kadar olacak.o yüzden korkmaya gerek yok. :)
   
 4. Tuncya_Sukan

  Tuncya_Sukan Yeni Üye

  Madem Milyonda biri kadar ufak olacak neden o kadr önlem alıyorlar bende KUZİ gibi düşünüyorum Bi gün sonumuz olacak bu deneyler...
   

Sayfayı Paylaş