Yurtdışından notebook almak, avantajları dezavantajları

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yurtdışından notebook almak ama ya sonrası?

Bildiğiniz gibi özellikle Amerika'da notebook fiyatları ülkemizdeki fiyatlara göre biraz daha düşük.
    Fiyat avantajı sebebiyle bazı ziyaretçilerimiz yurtdışından notebook alıyor ya da almanın planlarını yapıyorlar.

Notebook almış arkadaşlar için yapacak birşey yok ancak bundan sonra yurtdışından notebook almayı planlayanlar için iki satır bilgi yazayım.

1. Mutlaka aldığınız notebookun uluslar arası garantisi var mı kontrol edin. Ayrıca bu garantinin Türkiye'de geçerli olup olmadığına da bakmayı unutmayın. Uluslararası garantisi olmayan bir notebook alırsanız Türkiye'deki servislerden yararlanamaz, Notebookunuz bozulduğunuzda kendi başınıza kalırsınız.

2. Uluslar arası garanti olsa bile, ve hatta Türkiye'de geçerli olsa bile, mutlaka Türkiye'de satılan bir notebook alın. Aynı model olmasına gerek yok, aynı kasa/seri nin satılıp satılmadığını kontrol edin. Böylece yedek parça sıkıntısı çekmezsiniz.

3. İşletim sisteminizin yani notebookunuzun İngilizce ya da başka bir dilde olduğunu unutmayın. İşletim sisteminizin dilini değiştirmek %90 mümkün değildir. Üst sürüm windowslarda dil değiştirebilirsiniz ancak satılan notebookların %90 dan fazlasında bu özellik yoktur. Elinizde lisanslı parasını ödediğiniz bir işletim sistemi varken sırf Türkçe kullanmak için, Yeni bir işletim sistemi satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bazılarınız ise para vermemek için virüslerle dolu olabilecek Korsan işletim sistemi kurmak zorunda kalacaktır.

4. Yurtdışından aldığınız notebookların klavyesinin Türkçe olmayacağını mutlaka aklınızda bulundurun. Klavyenizi Türkçeye çevirmek için satın alacağınız Orjinal klavyenin yetkili servislerde 70 dolar ile 350euro (sony) arasında değişebileceğini hesap edin. Bazı arkadaşlar Türkçe harfleri içeren stickerları ingilizce karakterlerin üzerine yapıştırarak geçici çözümler bulabilir ancak bir süre sonra bu harfler sökülecektir.

4. Yurtdışından aldığınız notebooklar için Tüketici hakem heyeti, tüketici mahkemesi gibi hak arama seçeneklerinizin olmayabileceğini mutlaka değerlendirin. Bu durumda 30gün içinde arızalanan notebooklarınızı iade edemeyeceğinizi, değiştiremeyeceğini hesaba katın.

5. Son olarak Türkiye'de ki istihdamı arttırmak için, işsizliği azaltmak için, Devletimizin gelirlerini arttırmak, refah seviyemizin yükselmesine yardımcı olmak için alışverişlerinizi ülkemizden yapın. (çok milliyetçi bir cümle oldu ama gerçek bu)

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Yurtdışından aldığı bir notebooku arızalandığında Hp Onarım Merkezine başvuran bir üyemizin servisten geldiğinizi söylediği yazıyı görmek için resme tıklayınız.

Ekli Dosyalar:

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Sayfayı Paylaş