Yüksek voltajlı adaptör kullanmak

Konu, 'Notebook Genel' kısmında forumgezer tarafından paylaşıldı.

1. forumgezer

forumgezer Yeni Üye

HP Pavilion dv6000'in adaptörünü HP 530'a takıp birkaç saat kullandım, voltaj farkı aklıma geldi hemen kapatıp baktım. dv6000'in adaptöründe 19v yazıyor, HP 530'un pilini söküp baktım 14.4 volt yazıyor. Yüksek voltajlı adaptör takıldığında pili ziyan edeceğini sanırdım fakat birşey olmadı. Pil ile adaptör üzerinde aynı voltaj mı yazar? Yüksek voltajlı adaptör kullanmanın riski var mıdır?

2. Slithereen Guard

Slithereen Guard Yeni Üye

Eyer yüksek voltajlı adaptör kullanırsan dizüstü-bilgisayarının pilini yakabilirsin! - Dİkkat ett. [polis]

3. ayhan85

ayhan85 Yeni Üye

hp dv6000 serisinin orijinal adaptörü zaten 19v 4.74A'dır.Yani şuanda senin zararı olan herhangi birşey yok standardını kullanıyosun.

4. aykanbalik

aykanbalik Yeni Üye

Laptopunuzu orjinal adaptörünün ve tabi cihazın kendi üstünde yazan voltaj ve amper değerlerinden farklı bir adaptörle kullanırsanız:

1- Voltaj gerilim demektir yani farklı gerilimde adaptör kullanmanız bırakın pili, cihazın kendisini bile yakabilir. Tüm adaptörler + - %10 töleransla üretilir. Yani 20 v 2a bir adaptör yerine 19v 2a adaptör takmanız bir sıkıntı yaratmaz ama aradaki gerilim farkının daha da artması sizi baya üzebilir.

2- Amper değerinde ise durum biraz farklı aslında. Amperin cihazın maksimum gücü demektir. Yani amperi düşük bir adaptör sizin laptopunuza yetmeyeceği için bu seferde adaptörünüz yanabilir.
    Öte yandan amperi sizinkinden yüksek bir adaptör pilinizin gerepinden daha hızlı şarj olmasına neden olacağı gibi pilinizin bozulmasına da yol açabilir.

özetleyecek olursak; eğer orjinal adaptörünüzün yerine bir adaptör alacaksanız mutlaka aynı amper ve voltj değerlerinde bir adaptör alın. eğer onu da bulmazsanız voltajı aynı amperi sizinkinden daha yüksek bir adaptörü tercih edin. TECRÜBEYLE SABİTTİR.

Sayfayı Paylaş