YouTube Kim İzlemiş Servisi Sunmaya Başlıyor.

Konu, 'Eski Haberler' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

 1. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  YouTube artık sadece video sunumu değil, yanısıra demografik verileri de sunmaya başlıyor. Dün duyurulan analitik araçlar video yaratıcılarına kliplerinin popülaritesini veriyor. Böylece video yaratıcıları kimin seyrettiğini analiz edebilecek ve nerede yaşadıklarını da gösterecek.

  YouTube üzerinde herkes yıldız olabiliyor. Üstelik bunu, yani yıldız olma potansiyelini, dün duyurulan yeni araçlarla analiz etme olanağı var. YouTube, artık kliplerin popülaritesini ve kimler tarafından izlendiğini gösteren araçlar sunuyor.

  YouTube'ün sunduğu yeni araçların, yıldız olma potansiyeli konusunda merak tatmin etmenin ötesinde bir takım olanaklar sağlayabilir. Videoları izleyenleri takip etmek, bu videolar üzerinden para kazanmanın yollarını açabiliyor.

  YouTube Insight ismiyle bedava sunulan analitik servis video yaratıcılarının kendi videoları ile ilgili istatistikleri, kronolojik ve demografik olarak görebilmesine olanak sağlıyor.

  Videonuz 10 milyon kere seyredilese bile, her zaman sorulan sorular şunlardır; Bunu kim seyrediyor? Seyredenler nereden geliyor? Benim videomu nasıl buldu?

  YouTube şubat ayında 269 milyon aylık ziyaretçi çekti. Bu rakam ComScore'a göre 1 yıl önceki şubat ayına göre % 84 artmıştı.

  YouTube Insight araçlar, video seyredenlerin hareketlerini raporlayan bilgileri sunuyor. Bu da reklamcıların, reklamlarını yerleştirecekleri bölümleri seçmeleri için önemli bir araç.

  Daha önce YouTube video yaratıcılarına sadece ne kadar yorum yapıldığı ve seyredildiği, diğer videolarla karşılaştırmalı not şeklinde basit istatistikler sunuyordu. Insight ise daha derinlikli analitik veriler sunuyor.

  Reklamcılar, da reklamlarını vereceklerini videolara ait basit ölçümleri alabilecekler. Bu da yeni pazarlama teknikleri sağlayacak. Yapılan reklam yatırımının geri dönüşünü de raporlayabileceki.

  YouTube Insight ürün müdürü Tracy Chan "YouTube dünyanın en büyük odak grubu haline geldi" dedi.

  Chan Hollywood stüdyosunun bir filmi nasıl pazarlayabileceğini anlatıyor. Bunun yolu, filmin farklı kullanıcılara hitap eden farklı bölümlerini parça parça YouTube'e yerleştirmek. Ama stüdyonun aynı anda hedefli reklamlarını paralel bir şekilde, TV'da da sunması gerektiğini belirtiyorlar.

  Yazar: internetnews.com 27-03-2008
   
 2. volkan48

  volkan48 Yeni Üye

  bu servis sayesinde youtube popülerliğini daha üst seviyelere taşıyabilir...bence oldukça ii bir iş çıkarmışlar..
   

Sayfayı Paylaş