Youtube 'dan açıklama...

Konu, 'Eski Haberler' kısmında gtoprak tarafından paylaşıldı.

 1. gtoprak

  gtoprak Yeni Üye

  Video paylaşım sitesi Youtube, medyanın ve okuyucuların sesini dinleyerek ilk adımı attı.

  Yaklaşık iki haftadır erişimi engellenen video paylaşım sitesi YouTube'un yasaklanma gerekçesi, Youtube'un yasaklanmaya neden olan videoları kaldırmasıyla, ortadan kalktı.

  YouTube bu kararı, "videoların içerik politikasına aykırı olmasından" dolayı aldığını duyurdu ve topu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na attı:

  "YouTube'a Türkiye'den erişimin kısa süre içerisinde tekrar sağlanmasını bekliyoruz"

  Erişim engellenmişti

  Site'nin, Ulu Önder Atatürk'e hakaret içeren görüntüler nedeniyle Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 13 Mart tarihli kararıyla engellenmesine karar verilmiş ve 13 Mart'ta Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından YouTube'a erişim durdurulmuştu.

  cnnturk.com olarak bu tarihten itibaren yaptığımız yayınlarda Youtube'un olaya dahil olması gerektiğini duyurmuştuk.

  Youtube'un yapması gerekenleri yazdık

  "Youtube'suz bir haftasonu" başlıklı haberimizin spotunda "Mahkeme kararıyla erişimi yasaklanan video paylaşım sitesi Youtube olmadan bir haftasonu geçiriyoruz. Peki ama bunun için Youtube'un yapması gereken bir şeyler yok mu?" diye sormuştuk.

  Haberin devamında da Türkiye'deki hukuksal durumu anlatarak Youtube'un yapması gerekenleri detaylarıyla anlattık.

  Kamuoyuna açıklama yapmaya davet

  En son olarak 25 Mart'ta yayınladığımız "Çin, YouTube'u serbest bıraktı ama..." başlıklı haberde Çin'deki erişim yasağının kalkması için Google'un Çin hükümetiyle işbirliğine gittiğini belirtip Google ya da YouTube yetkililerinin Türkiye'deki erişim yasağının kaldırılması için kamuoyuna açıklanmış herhangi bir girişimi bulunmadığını hatırlatmıştık.

  Youtube meclise taşındı

  Aynı gün DSP Milletvekili Jale Ağırbaş, meclise bir önerge vererek "Youtube yasağı gibi ülkemizin itibarını zedeleyen engellemelerin önüne geçmek için mevzuat değişikliği yapmayı düşünmekte misiniz?" diye sormuştu.

  Yine birçok başka haber organı da bu konunun üzerine giderek bir kamuoyu oluşmasını sağladı.

  ... ve videolar kaldırıldı

  Tüm bu çabaların üstüne haberleri yorumlayan okuyucularımızın istekleri de eklendi ve 26 Mart tarihinde Youtube, Türkiye kamuoyuna bir açıklama yapması gerektiğine karar vererek ilgili videoları kaldırdığını açıkladı.

  Youtube'un attığı bu adıma destek vermek ve bu tür erişim engellemelerinin önüne geçebilmek için adım atma sırası şimdi siyasilerde.

  Kaynak : cnnturk.com

  Dipnot haber :

  Youtube Erişimi Yolda

  Yaklaşık iki haftadır erişimi engellenen video paylaşım sitesi YouTube'un yasaklanma gerekçesi ortadan kalktı. Site yönetimi yasak kararına neden olan videoların yayından kaldırıldığını duyurdu.

  YouTube bu kararı, "videoların içerik politikasına aykırı olmasından" dolayı aldı.

  Site yönetiminden yapılan açıklamada, "YouTube'a Türkiye'den erişimin kısa süre içerisinde tekrar sağlanmasını bekliyoruz" denildi.

  Açıklamada, Türk kullanıcıların şu anda YouTube'a erişememesinden üzgün olunduğu belirtildi, "YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacıyla yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız" ifadesine yer verildi.

  Atatürk'e hakaret içeren videoları yayınladığı gerekçesiyle YouTube sitesine 13 Mart'tan bu yana Türkiye'den girilemiyor.

  kaynak : cnnturk.com
   
 2. Tuncya_Sukan

  Tuncya_Sukan Yeni Üye

  paylaşım için tşk
   
 3. kengu

  kengu Yeni Üye

  Youtube o kadar çok yasaklandı .... açıldı ..... yasaklandı .... açıldı ki son durumunu bilemez hale geldik. Şu an bende kapalı..
  Gerçi girme yolları çok ama... bence görünen yasaklama nedenlerinden başka bir neden var gibi. Türkiyenin internet bant genişliğinin büyük kısmı youtube için harcanıyor. İnternet altyapısı zayıf olduğundan youtube'u yasaklamakla kendilerince böyle bir çözüm bulmuş olabilirler..
   
 4. kuzi

  kuzi Yeni Üye

  Dediğinde doğru olabilir ama kusura bakma'da yasaklayanlar insanda biz neyiz [ateskafa] İnternete para veriyoruz,onlarda yasaklıyor.Yemişim yasağını.İnternette sınır koyamazlar kardeşim :x
   
 5. eflah

  eflah Yeni Üye

  vallah youtube gün yüzü görmedi türkiyede allah hayrlısını etsin..
   

Sayfayı Paylaş