[YARDIM] CN TKI2670C - MB50IA1 Notebook Driverları

Konu, 'Casper Notebook' kısmında updullah tarafından paylaşıldı.

1. updullah

updullah Yeni Üye

Casper Nirvana notebookumun altındaki etiketlerde ST KODU olarak CN TKI2670C ve MODEL NO olarak MB50IA1 yazıyor.

everest raporu aşağıdadır.
    Kod:
    --------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar:
          Bilgisayar Türü                                   ACPI x64-based PC  (Mobile)
          İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows 7 Ultimate
          İş. Sis. Servis Paketi                            [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 8.0.7600.16385 (IE 8.0 - Windows 7)
          DirectX                                           DirectX 11.0
          Bilgisayar Adı                                    Casper-PC
          Kullanıcı Adı                                     Casper
          Oturum Etki Alanı                                 [ TRIAL VERSION ]
          Tarih / Saat                                      2013-07-21 / 04:22

Anakart:
          CPU Türü                                          Mobile QuadCore Intel Core i7-2670QM, 2400 MHz (24 x 100)
          Anakart Adı                                       ECS MB50IA1 Notebook
          Anakart Çipseti                                   Intel Cougar Point HM65, Intel Sandy Bridge
          Sistem Belleği                                    [ TRIAL VERSION ]
          DIMM1: Nanya M2S4G64CB8HG5N-CG                    4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM  (9-9-9-24 @ 666 MHz)  (8-8-8-22 @ 609 MHz)  (7-7-7-20 @ 533 MHz)  (6-6-6-17 @ 457 MHz)  (5-5-5-14 @ 380 MHz)
          DIMM3: Nanya M2S4G64CB8HG5N-CG                    [ TRIAL VERSION ]
          BIOS Türü                                         Phoenix (11/04/11)

Görüntü Birimi:
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            Intel(R) HD Graphics Family  (3984604 KB)
          Görüntü Bağdaştırıcısı                            Intel(R) HD Graphics Family  (3984604 KB)
          3D-Hızlandırıcı                                   AMD Radeon HD 6610M (Whistler)
          3D-Hızlandırıcı                                   Intel HD Graphics 3000
          Monitör                                           AU Optronics B156XW02 V2  [15.6" LCD]

Çokluortam:
          Ses Bağdaştırıcı                                  Intel Cougar Point HDMI @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller [B-3]
          Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC269 @ Intel Cougar Point PCH - High Definition Audio Controller [B-3]

Depolama :
          IDE denetleyici                                   Standart AHCI 1.0 Seri ATA Denetleyici
          Disk Sürücüsü                                     Generic- Multi-Card USB Device
          Disk Sürücüsü                                     ST9500325AS ATA Device  (500 GB, 5400 RPM, SATA-II)
          Optik Sürücü                                      Optiarc DVD RW AD-7710H ATA Device  (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
          SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          D: (NTFS)                                         336.0 GB (149.1 GB boş)
          E: (NTFS)                                         18093 MB (18003 MB boş)
          Toplam Boyut                                      [ TRIAL VERSION ]

Giriş:
          Klavye                                            Standart PS/2 Klavye
          Fare                                              HID uyumlu fare
          Fare                                              PS/2 Uyumlu Fare

Ağ:
          Birincil IP Adresi                                [ TRIAL VERSION ]
          Birincil MAC Adresi                               AC-72-89-A8-37-98
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 1030  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Microsoft Virtual WiFi Miniport Adapter #2
          Ağ Bağdaştırıcısı                                 Microsoft Virtual WiFi Miniport Adapter

Çevre Birimleri:
          USB2 denetleyici                                  Intel Cougar Point PCH - USB EHCI #1 Controller [B-3]
          USB2 denetleyici                                  Intel Cougar Point PCH - USB EHCI #2 Controller [B-3]
          USB-Aygıt                                         Generic USB Hub
          USB-Aygıt                                         Generic USB Hub
          USB-Aygıt                                         USB Giriş Aygıtı
          USB-Aygıt                                         USB Yığın Depolama Aygıtı
          Pil                                               Microsoft AC Bağdaştırıcısı
          Pil                                               Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili
          Pil                                               Microsoft Bileşik Pil

DMI:
          DMI BIOS Sağlayıcısı                              Phoenix Technologies LTD
          DMI BIOS Sürümü                                   1.03.03.CA
          DMI Sistem Üreticisi                              Casper
          DMI Sistem Ürün Adı                               MB50IA1
          DMI Sistem Sürümü                                 
          DMI Sistem Seri Numarası                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Sistem UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Anakart Üreticisi                             Casper
          DMI Anakart Ürün Adı                              MB50IA1
          DMI Anakart Sürümü                                
          DMI Anakart Seri Numarası                         [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Üretiçisi                                Casper
          DMI Kasa Sürümü                                   
          DMI Kasa Seri Numarası                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Fiyat Etiketi                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI Kasa Türü                                     Notebook

Aygıt yöneticinde sarı soru işareti olanların donanım kimliklerini

Ethernet denetleyicisi
    PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_99D21019&REV_06
    PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_99D21019
    PCI\VEN_10EC&DEV_8168&CC_020000
    PCI\VEN_10EC&DEV_8168&CC_0200

PCI Basit iletişim denetleyicisi
    PCI\VEN_8086&DEV_1C3A&SUBSYS_99D21019&REV_04
    PCI\VEN_8086&DEV_1C3A&SUBSYS_99D21019
    PCI\VEN_8086&DEV_1C3A&CC_078000
    PCI\VEN_8086&DEV_1C3A&CC_0780

SM Bus denetleyicisi
    PCI\VEN_8086&DEV_1C22&SUBSYS_99D21019&REV_05
    PCI\VEN_8086&DEV_1C22&SUBSYS_99D21019
    PCI\VEN_8086&DEV_1C22&CC_0C0500
    PCI\VEN_8086&DEV_1C22&CC_0C05

Standart VGA Grafik bağdaştırıcısı
    PCI\VEN_1002&DEV_6742&SUBSYS_23931019&REV_00
    PCI\VEN_1002&DEV_6742&SUBSYS_23931019
    PCI\VEN_1002&DEV_6742&CC_030000
    PCI\VEN_1002&DEV_6742&CC_0300

BENİM ASIL SORUNUM: Fanın hiç susmaması. Ekteki resimde, fonksiyon tuşlarının üzerinde ışıklı dokunmatik tuşlar var.
    http://imgim.com/tuslar.jpg İlk aldığımda bir program kuruluydu, bu tuşların herbirinin bir fonksiyonu vardı. Müziğin sesini kısıp açabiliyordum falan. Bu tuşlardan biri de FAN'ı çalıştırıyordu. Yani normalde fan ne zaman çalışacaksa kendi o zaman çalışıyor, ama mesela sen fan çalışsın derse bu tuş ile fan çalışmaya başlıyordu, ya da tam tersi fan çalışırken ısınma pahasına susturmak istersen, bu tuş ile fanı kapatabiliyordun. Her neyse ben bu laptopu uzun süre böyle kullandıktan sonra, defalarca format attım, başka işletim sistemleri kurdum. Tabi bu tuşları kontrol eden programda silindi gitti. Recovery imkanı da yok. İlk aldığımda windows 7 Home Premium kurulu idi, şu anda Windows 7 Ultimate kurulu. Laptopı açtıktan sonra mesela mozillaya tıklarsam fan çalışmaya başlıyor ve hiçbir zaman durmuyor, sıcaklık değerleri HW monitor programı ile 50-51 civarı ölçülüyor. Yani bence sıcaklık değerleri çok yüksek değil, elimi değince geneli soğuk, sadece sol tarafta ufak bi ılıklık var. Ama fan sürekli çalıştığı için de böyle olabilir. Fan sürekli ve çok gürültülü çalışıyor.

Linkteki fotoğraftaki dokunmatik ışıklı tuşları tekrar çalıştırmaya başlayacak programın adı nedir? Onu tekrar yüklesem fan belki susacaktır. Fanı susturacak normal çalıştıracak bir program var mı? Ya da fan'ın mesela 50 derecede değil de, 70 derecede çalışmasını sağlayacak bir program...

Süpürgeyle temizlik yaptım. Düzelmedi. Garantisi bitti, yaşadığım yerde teknik servis yok. Gereksiz hiçbir program yüklü değil. Güç ayarlarından ekran parlaklığını ve işlemci ayarlarını falan hep kıstım, fan yine de hiç susmadı.

Linux türevleri kurdum yine de susmadı.

Şu an en son temiz bi format attım. Sadece bi yerden bulduğum driverları yükledim. Ama galiba onlar da tam doğru driverlar değil.

Yardımlarınızı bekliyorum. Çok uzun oldu kusura bakmayın.

Sayfayı Paylaş