[Yardım] Asus F3Jc Ram Sorunu

Konu, 'Asus Notebook' kısmında maliye72 tarafından paylaşıldı.

1. maliye72

maliye72 Yeni Üye

Merhaba,
    1 Yıllık asus f3jc kullanıcısıyım geçen ay 2*1 gb Kingston 667 ram alana kadar sorunsuz kullandım.Ram upgrade yaptıktan sonra makinam kilitlenmeye(ekran donuyor hiç bir işlem yapmıyor) başladı. Acaba başka şeyden mi diye windows xp yeniden kurdum ama değişen olmadı hatta kurulumda kitlenmeler yaptı. Sonra tekrar eski ramleri takınca hiç sorunsuz kullanmaya başladım. Ramden heralde diyip ramlari değiştirdim ama sonuç aynı kitlenme başka marka ram takayım dedim ama 2*1gb ram takınca makina kitleniyor 1 gb tek ram takınca gene sorun yok.
    Ram upgrade yapıp sorunla karşılaşan oldumu ve çözüm olarak ne yaptılar. Notebook sürekli kullandığım için servise göndermem son seçenek.
    Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

2. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

biostaki ram mhz ayarlarını inceleyebilirsiniz.
    tabiki ilk akla gelen ram mhz lerinin uyuşmaması.emin iseniz maalesef servise götürmekten başka çare kalmıyor. :(

3. maliye72

maliye72 Yeni Üye

malesef bios ta ramlarle ilgili bir alan yok yada ben bulamadım. Ram mhz olabilirmi zannetmiyorum yenilerle eskiler aynı 667 lik genede teşekkürler.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kullandığın ramin sadece markasının aynı olması yetmeyecektir. Önemli olan ramlerdeki chiplerin markasıdır. Kigston dahi birkaç farklı yerden chip tedarik edebiliyor. Her ne kadar bir sürü testten geçiriyor olsalarda sorunun bu chiplerden meydana gelmesi muhtemel bence.

Tavsiyem elinde en azından birkaç ram çeşidi bulunan bir yere gidip farklı chipsetli ramlerle deneme yapman olacak. Sorunun kesinlikle ram kaynaklı.

5. pointquard

pointquard Yeni Üye

f3jc SD ram li bir makine değil mi, 1gb sd ram i nerden buldunuz notebook için ? bana da haber verin lütfen

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kesinlikle sd ramli bir makine değil arkadaşlar. Ama yanılmayın.

7. tıraş

tıraş Yeni Üye

meraba arkadaşlar...benimde f3jc bilgisayarım var ve 2*512 ddr2 667 mhz ramler vardı....1 ay önce kingston 2 gb ddr2 667 mhz ram aldım...ama bilgisayarım güç düğmesine basılı tutup kapatırmışcasına aniden kapanıyo...2 gb lık ram i tek olarak da kullandım 512mb + 2 gb olarakta kullandım....ama ikisindede aynı sorun oluyo....hatta 512mb + 2 gb kullandığımda bilgisayar çok daha kısa süre de aniden kapanıyo....şu anda 2*512 mb ramleri taktım ve bi sorun yok....aynı ramden arkadaşım benden çok daha önce almıştı ve onda da f3jc bilgisayar var ve sorunsuzca kullanıyo hala...ama benim bilgisayarda neden böyle oluyo bi türlü anlamadım...yardımcı olursanız sevinirim....şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim....

8. tıraş

tıraş Yeni Üye

arkadaşlar...dün akşam taktığım 2*512 mb lik ram lerden sonra da bilgisayarımda az önce kapanma sorunu oldu.......neden kaynaklanıyo hala anlamış değilim........yeni aldığım 2 gb lık ram i takana kadar bilgisayarımda böyle bir sorun yoktu....ama 2 gb ram i kullandıktan sonra eski ram leri taksam bile kapanma sorunu devam ediyo...bu arada ben fandan şüpheleniyorum sürekli yüksek seste çalışmaya başladı....içini daha dün temizledim....ısınma sorunu da oluyo...yardımlarınızı bekliyorum lütfen...

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Aynı marka bile olsa ram firmaları birçok farklı ram çipi kullanıyor. Bu sebeple uyumsuzluk oluyor olabilir. Tavsiyem 2gb lik rami tek başına deneyin hala sorun devam ederse rami değiştirin.

10. tıraş

tıraş Yeni Üye

saka kardeşim ilgilendiğin için çok teşekkür ederim ama sen benim yazdığım sorunumu tam okumadın heralde.Ben 2gb lık ram i takmadan önce sorunsuz kullandığım 2*512 ramleri bilgisayarıma geri taktım.Yani 2gb lık ram takılı değil...ojinal ve de sorun çıkarmadan kullanmış olduğum ramler var.Kendi orjinal ramleri.Ama kendi ramleri takılıyken de aynı kapanma sorunu oldu.Yani sorun sadece ram kaynaklı değil tahminimce.sorun 2gb lık ramde olsaydı sorun çıkarmayan orjinal ramler varken de aynı kapanma sorunu tekrarlanmazdı...başka neden kaynaklanabilir acaba???????

11. tıraş

tıraş Yeni Üye

Birde az önce everst ve speedfan adlı programlarla cpu ısısına ve çekirdek ısılarına baktım ve bence yüksek sayılacak derecede sonuçlarla karşılaştım. cpu ısısı : 50-55 arasında çekirdek ısıları : 60-67 arasında.......Bu ısılar ekranda sadece explorerda tek pencere açık halde çalışırken ki ısılar....demekki yoğun bi işlem yapsam çok fazla ısınacak...zaten bilgisayar kapandığında da kasa baya sıcak oluyo....fanın sesinde de bilgisayar ilk açılırken bozukluk var....artık iyice fanla alakalı olduğunu düşünmeye başladım.....eğer fanda sorun varsa neden kaynaklanır???? Ne yapmalıyım....Garanti sürem doldu zaten...Kasada meşhur sağ ok tuşunun orda usb girisine kadar uzanan çatlakta var zaten...servis garanti bittiği için kasa değiştirmez heralde...

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

yerinizde olsam kasa ve ısınma sorunu için serviste şansımı denerdim. Birçok büyük notebook markası sırf müşteri memnuniyetiiçin bu tarz sorunları ücretsiz çözebiliyor.

Sayfayı Paylaş