XP'de 4 gb ram sorunu?

Konu, 'Notebook Genel' kısmında xlargex tarafından paylaşıldı.

1. xlargex

xlargex Yeni Üye

Merhaba,

Aspire 2920z bilgisayarım var. Ürünün özelliklerinde güya 4 gb ram desteklediğini yazıyor. Buna dayanarak bende şu linkteki ramlerden 2 tane aldım http://www.hepsiburada.com/productdetai ... id=bd71056 . Ancak gelin görün, iki rami aynı anda taktığımda xp açılmıyor. Makine biosta ramleri tam olarak görüyor. Ramler tek başlarına başlatıldığında sorunsuz çalışıyor ama ikisi bir araya gelince xp açmıyor, o xp'nin açılış penceresinde (çubuğun dolduğu) orada takılıyor ya geri atıyor, ya da orayı geçince siyah ekran olarak kalıyor bilgisayar.

Bu makinede 4 gb deneyen oldu mu? Ya da böyle bir problemle karşılaşan? Çözüm olarak herhangi bir fikriniz var mı?

Saygılar.

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

donanımsal bir soruna benziyor. Ya ramlerde, ya da notebookta sorun var. Servise göstermenizi öneririm.

3. datura

datura Yeni Üye

Bilgisayarınızda kurulu olan XP 32bit sürüm ise eğer zaten 4GB Ram desteklemediği için kullanamazsınız. XP en fazla 3GB Ram'ı adresleyeblir. 64 bit XP ya da kurmuşken 64 bit Vista kurmanızı öneririm. O zaman sorunlarınız çözülecektir. Donanımsal bir problem olduğunu sanmıyorum

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ancak buradaki sorun adresleme ile ilgili değil anladığım kadarı ile. adresleme sorununda 4gb taksanda notebook açılıyor ancak 3 küsür mb görüyor.

5. atilimnet444

atilimnet444 Yeni Üye

XP 4 gb ı destekler alakası yok sadece özelliklerden 4gb göremezsin
    2 tane 2gb oldugunda calismamasının sebebi senin aldıgın ramler dual chipli yani her iki tarafında chipler var bu yuzden 2 tane dual chip calismaz
    normal masaustuler icin çift 2*2gb olarak satılan urunlere bak bunlar ikili olarak dual calisir
    http://www.hepsiburada.com/productdetai ... id=bd71913
    sanuc olarak senin xpde 4 gb kullanman mumkun ama ramleri degismen lazım notebook lar için dual kit ramler var mı bilmiyorum

6. cemal85

cemal85 Yeni Üye

arkdaşım kimse çalışmz demiyo ama 64 bit olan la hem performanslı hemde daha iyi çalışır.. xp (32) 3.7küsür görüoo...

dual olması daha verilmi çalışması ile ilgil 4 gb görmesi ile alaksı yoq .... :D

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

desteklemek ayrı birşey. 4gb olarak çalıştırmak ayrı birşey. 32bit işletim sistemleri 4gb rami 4gb olarak çalıştıramaz.
    Dikkat ederseniz xpi vista ya da linux demiyorum. Bütün 32bit işletim sistemleri için geçerlidir bu.

8. tolgaakkaya

tolgaakkaya Yeni Üye

sorunu görünce dikkatimi çekti. daha önce karşılaştığım benzer bir sorun vardı. belki emsal olabilir.

arkadaşın aldığı ocz marka ramlardan ben masaüstü pc'im için almıştım. 2 x 1GB olarak. anakartım asus m2a-vm idi.
    bende sistem kuramıyordum. asus teknik desteği aradım. anakart kitapçığındaki desteklenen ramlarla uyumlu çalışabilir sizinkiler uyumlu değil dediler. ama kontrol için anakartı gönderebilirsiniz dediler. tam gönderiyordum ki başka bir arkadaş aynı sorunla karşılaşmış ve çözmüş.

ocz ramlar artırılmış voltaj garantisi de veriyor. bios tan ram voltajını 1.8 den 2.0 a ayarladım. ve sistemi önce 1gb lık tek ram ile kurdum. sorunsuz olarak sistemi kurdu. sistem kurulduktan sonra anakarta 2. 1gb lık rami de ilave ettim. sorunsuz olarak kullanmaya başladım.

yani sorun ocz marka ramlardan kaynaklanıyordu. ocz ramlar hız olarak çok iyi ve artırılmış voltaj garantisi veriyorlar. fakat bazı anakartlarla uyum sorunu var.

eğer notebook larda da böyle bir sorun çıkarıyorsa benim denediğim yolu bir dene derim.

ama tabiki notebook larda uzman arkadaşlarımızın bu konuda olurunu almak lazım. notebook un başka bir yerine zarar gelmeyecekse ram voltajı arttırmayı denemeni tavsiye ederim.

saygılarımla...

9. adogsm

adogsm Yeni Üye

ramlerde voltaj olayı notebooklarda gecerli değildir çünkü notebookların %95´i overclock ve voltaj ayarı mümkün değildir eğer 4gb desteklemeyen max 2gb destekleyen bir nootebook a dual olarak 2gbx2 ram takılırsa notebook 2gb olarak çalışır işte sorun burada notebook 2gbta çalışır ama dual olarak ramlarin her iki tarafınıda voltaj beslemesi uygulanmaktadır çekilen güç miktarı artmakta notebook post ekranına kadar gelmekte ama xpnin boot bölümünde ramlare yük bindiği için ramler iflas eder ve nootebook reset atar bu ramlere göre değişir

10. hofk

hofk Yeni Üye

Arkadaşlar benim laptop F3SC ve 4 gb ram kabul ediyor anakart, fakat 32 bitlik xp kabul etmiyor dolayısiyle buna bir çare bulmak lazım . Çaresi 64 bitlik xp yüklemek ama 32 bitliğe bir güncelleme yada bir program yüklenerek bu düzeltilemez mi?

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

hayır düzeltilemez.

12. hibom

hibom Yeni Üye

Bende 32 bit işletim sistemli acer 2920 z notbuk var.en fazla 2 gb ram destekler diyor.üstünde 1 gb var,2 gb alıp taksam ikiside uyumlu çalışırmı?yoksa yalnızca 2 gb yi mi takmalıyım.

Acer 2920z yeni aldım.ramını kendim taksam garantiden çıkarmı?

13. Error!

Error! Yeni Üye

ram kendiniz taktınızmı garanti dışı kalmaz

Sayfayı Paylaş