xp ve vista yüklü makine!!!

Konu, 'Asus Notebook' kısmında daywalker1907 tarafından paylaşıldı.

1. daywalker1907

daywalker1907 Yeni Üye

merhaba arkadaşlar. asus f3sv 240dr notebook'um var. bu site sayesinde makineye iki işletim sistemi birden yükledim. hard diski 4 e böldüm. c sürüsünde xp d sürücüsünde vista bulunuyor. ilk xpyi yükledim sonra ise d ye de vista yükleyince çakışma sorunu olmadı ve açılışta hangi işletim sistemimi açıcağımı soruyor. şimdi ise xp kısmına format atmak istiyorum ama sonra çakışır mı yani vistaya da format atmam gerekir mi? yoksa sorun yaşamadan her iki tarafada istedigim zaman format atabilir miyim? eğer bilen ve deneyen arkadaşlar yardım edebilirlerse çok memnun olurum. herkese şimdiden teşekkürler.

2. hakzan

hakzan Yeni Üye

ben her zaman tek işletim sistemi kullandım ama şunu diyebilirim zaten hardisk bölünmüş durumda d:vista,c:xp, format atınca sana soracak haangi bölüm diye sende seçecen o bölümü formatı atacan çakışma falan niye olsun vista kalır. aynı şekilde vistayı silsen xp kalır.Bir sorun olacağını sanmam.

3. daywalker1907

daywalker1907 Yeni Üye

ik aldığımda vista home premium yüklüydü ama harddiski bölmeme rağmen vistanın üzerine xp yükleyince vista ve xp çakışmıştı. ve açılışta vistayı görmüyordu bilgisayar direk xpden açılıyordu. baktım öyle olmayınca vistayı silip xp yükledim sonra vistayı tekrar yükledim. şimdide xpyi sileceğim için vistanın üzerine xp yüklemiş gibi olucam. yani kafama takılan boot sorunu.

4. daywalker1907

daywalker1907 Yeni Üye

arkadaşlar bilen deneyen yok mu aranızda? sizden gelecek cevaba göre format atıcam.

5. daywalker1907

daywalker1907 Yeni Üye

format attım. tahmin ettiğim gibi vistayı görmedi. sonradan vistaya da format atmak zorunda kaldım. bundan sonra bu işlemi yapacak arkadaşlar bilerek yapsınlar bari:)

6. gtoprak

gtoprak Yeni Üye

Aynı harddisk 'e bölünmüş veya bölünmemiş çift işletim sistemi kurmak istiyorsan. Her zaman en yeni işletim sistemini en son kurman gerekir. Yani önce XP kurucaksın, ardından vista. Yoksa bilgisayar Xp 'yi görür, Vista 'yı görmez.

Sayfayı Paylaş