Wireless ile iki notebook arasında ağ kurma ???

Konu, 'İnternet, Güvenlik ve Ağ' kısmında egzantirik_ tarafından paylaşıldı.

1. egzantirik_

egzantirik_ Yeni Üye

Wireless ile iki notebook arasında ağ kurmak mümkün mü arkadaşlar.Eğer böyle bişi mümkünse bilen biri anlatırsa çok sevinirim.
    Herhangi cihaz yok wireless ile direk bilgisayardan bilgisayara ağ kurma

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bilisimruzgari.com dan alıntıdır.

Birinci bilgisayarın ayarları

Kablosuz ağ kartını bilgisayarınıza kurduktan sonra sağ alt köşede küçük bir anten ikonu belirecektir. Bu ikona tıkladığınızda karşınıza “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresi çıkar. Eğer etrafta başka kablosuz ağlar varsa pencereniz sağında bu ağların bir listesini görebilirsiniz. Fakat bizim şimdilik bu kısımla bir işimiz yok. Bunun yerine pencerenin sol alt köşesindeki “Gelişmiş ayarları değiştir” düğmesine basın.

Açılan “Kablosuz ağ bağlantıları özellikleri” penceresinde “Genel sekmesi” altında “Internet İletişim Kuralları (TCP/IP)”’yi seçin “Özellikler” düğmesine basın. Burada “Otomatik olarak bir IP adresi al” kısmının seçili olduğundan emin olun. “Tamam” düğmesine basarak bir önceki pencereye dönün ve “Kablosuz Ağlar” sekmesine gelin. Burada “Yeğlenen ağlar” yazısının altındaki penceredeki (eğer varsa) bütün diğer kalbosuz ağları seçin ve “Kaldır” düğmesini kullanarak kaldırın. Daha sonra sağ alt köşedeki “Gelişmiş” düğmesine basın. Açılan pencerede “Sadece bilgisayardan bilgisayara ağlar” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin. “Tercih edilmeyen ağlara otomatik olarak bağlan” yazısının yanındaki kutu boş olmalıdır. “Kapat” düğmesine basarak önceki pencereye geri dönün.

Kendi ağımızı kuralım

Şimdi sıra kendi bilgisayardan bilgisayara ağımızı kurmakta. Şu anda “Yeğlenen ağlar” penceresinin altındaki pencere tamamen boş olmalıdır. Ekle düğmesine basarak kendi ağımızı oluşturmaya başlayalım.

Karşınıza çıkan pencerede öncelikle ağımızın adını vermemiz gerekiyor. Ağ adı (SSID) olarak “adhoc” (ya da kendi istediğiniz bir isim) yazın. Ağ kimlik doğrulamasını “Açık” ve veri şifrelemeyi WEP olarak seçin. (WEP'i seçmemizin sebebi daha yaygın olarak destek verilmesidir. Eğer kablosuz ağ kartlarınızın ikisi de destekliyorsa WPA daha güvenli bir şifreleme sunacaktır) Daha sonra “Anahtar benim için sağlandı” yazısının yanındaki kutudaki işareti kaldırın. Böylece kendi ağ anahtarınızı girmeniz mümkün olacaktır. Ağ anahtarı kısmına 5 (Eğer kartınız destekliyorsa veri şifreleme olarak WPA veya şifre olarak 13 karakterlik bir parola girebilirsiniz.) Ağ anahtarını onayla kısmında parolayı tekrar yazın. Tamam düğmesine bastığınızda artık yeğlenen ağlar yazısının altında “adhoc” ağını görebilirsiniz. Diğer bilgisayar yapılandırılmadığı için şimdilik üstünde bir çarpı işareti olacak. Tamam diyerek pencereyi kapatın ve diğer bilgisayara geçin.

İkinci bilgisayarı ayarlayalım

Kablosuz ağ kartını taktıktan sonra yine sağ alt köşedeki ikona basarak “Kablosuz ağ bağlantısı” penceresini açın. Bu sefer açılan pencerenin sağında birinci bilgisayarda oluşturduğunuz “adhoc” ağını göreceksiniz.

Bu ağı seçin ve “Bağlan” düğmesine basın. Bilgisayar size birinci bilgisayarda belirlediğiniz şifreyi soracaktır. Şifreyi yazıp tamam düğmesine basın. Windows bilgisayara otomatik bir IP adresi atardıktan sonra artık bağlantınız hazır. Bağlantınızı denemek için her iki bilgisayarda da birer klasörü paylaştırın ve masaüstündeki ağ bağlantılarım penceresine tıklayarak “Çalışma grubu bilgisayarlarını göster” yazısına basın. Kablosuz “adhoc” ağına bağlı bilgisayarlar ve paylaştırılan klasöleri buradan görebilirsiniz. (IP’lerin atanması ve bilgisayarların birbirini görmesi bir iki dakika sürebilir. Eğer bağlantı oluşmazsa tekrar SSID ve parolayı kontrol edin. Ayrıca ikinci bilgisayarda da “Otomatik olarak bir IP adresi al” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.)

Internet’i paylaşın

Artık kablosuz bir ağınız olduğuna göre Internet’i de bu ağ üzerinden paylaştırabilirsiniz. Bunun için;

Masaüstünde “Ağ bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikleri seçin.

Açılan pencerede Internet bağlantısını sağlayan bağlantıyı (Çevirmeli ağ, ADSL) seçin ve sağ tıklayın.

Pencerenin üst kısmında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve “Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın İnternet bağlantısı yoluyla bağlansın” yazısının yanındaki kutuyu işaretleyin.

Tamam düğmesine bastığınızda ikinci bilgisayar da internet erişimine sahip olacaktır. Fakat tam bir internet bağlantısı kurabilmek için bilgisayarların IP’leri daha önceki 169.254.*.* aralığından 192.168.0.* aralığına dönüşmelidir. Aksi halde bağlantı oluşmayacaktır. Bunun için bağlantıyı kesip tekrar adhoc ağına bağlanmanız gerekebilir.

3. egzantirik_

egzantirik_ Yeni Üye

yardımınız için çok tşkler hocam

4. vycvyc

vycvyc Yeni Üye

kurabildiniz mi peki??ayrıca xpmi vistami??

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

Ben wireless modem üzerinden bağlantı yapmıştım ama tam olarak ne yaptığımı maalesef hatırlamıyoru.Notebookta vista yüklüydü,pcde xp sp2 yüklüydü.40 gb falan veri kopyaladım xpden vistalı bilgisayara.

6. birkan24

birkan24 Yeni Üye

bu işlemi vistada nasıl yapabiliriz.
    ben ag üzerinden 2 notebook u birbirine gördürdüm. Fakat klasörlere dosyalara bir türlü ulaşamadım.
    Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

7. The Wind

The Wind Yeni Üye

İki notebooku birbirine görddürdüyseniz gerisi basit diye biliyorum.Transfer edeceğiniz dosyalara sağ tıklayıp paylaşıma gireceksiniz sonrasını oradan yaparsınız.Paylaşıma açmadan dosyaları göremezsiniz diğer bilgisayardan.İşiniz bittikten sonra paylaşımları kaldırmanızda güvenlik açısından yarar var.

8. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

denetim masası-> ağ ve paylaşım merkezinden dosya paylaşımını açtınızmı?paylaşmak istediğiniz dosyayı sağ tıklayıp paylaşmayı deneyin.

9. anbm

anbm Yeni Üye

arkadaşlar o işlemleri yapıyorum ben ama o zaman internet gidiyor ayrıca bilgisayarlarda bağlanmıyor...
    Ne yapmam gerek?????????????????????????????

10. anbm

anbm Yeni Üye

bir de kablosuz ağ kartı ne laptoplarda gerekiyormu ....???

11. The Wind

The Wind Yeni Üye

Kablosuz ağ kartı wireless özelliğidir.Notebookunuzun wireless özelliği varsa kablosuz ağ kartı da var demektir.

12. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

bende iki bilgisayar arasında veri aktarımı yaptım,tek yaptıgım şey aktaracagım dosyanın paylaşımını açtım ve ağ baglantılarındam bilgisayarı seçtim parolayı girdim.şimdi ağ baglantılarına girince kendi bilgisayarımı görüyorum tıklayınca yazıcılar kılasörü çıkıyor, ağ bağlantıları özelliklerinden paylaşımı kapatamıyorum pandanın güvenlik duvarı yüzünden :(

13. chatlak39

chatlak39 Yeni Üye

Arkadaşım Kablosuz ağ kartı laptobunun üzerinde zaten mevcut [bravo]

14. hunter7777

hunter7777 Yeni Üye

ben hem xp hemde vistada kablosuz ağ kurdum ve klasörlerede ulaştım bence bu çok zor bişey değilki

15. sirkumsali

sirkumsali Yeni Üye

ya tamma iyi güzel dosya da paylaşıyoruz ama nete bir türlü bağlanamıyor karşı bilgisayar.ip numarası bir türlü 168 den 192 ye dönüşmüyor.o kadar da denedim bağlantıyı kesip kesip ama olmuyr

16. kuzi

kuzi Yeni Üye

ben bi ara xpyle vistayı birbirine bagladım ama 2 bilgisayarında kablosuz ağ kartını acıp yapmıstık.Sen kablosuz modememi bağlandın yoksa normal ağ kartı acık olan birinemi?

17. Tuncya_Sukan

Tuncya_Sukan Yeni Üye

Arkadaşlar SAKA hocanın Dedi Gibi yaptım bende bi sıkkıntı olmadı ( XP de )

Sayfayı Paylaş