windows yüklerken "no device driver found" iletisi

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında fnmt tarafından paylaşıldı.

1. fnmt

fnmt Yeni Üye

arkadaşlar. windows vista yüklü laptopa 7 yükledim bikaç gün sonra sistem çöktü. laptopum vgnp25g/n. 64 gb ssd hdd var.
    harddiski görmüyor. driver istiyor. xp'yi ve vistayı yüklemeyi denedim. xp yüklerken mavi ekran çıkıyo.
    sitedeki sata/raid driverları windows cd sine ekleyip yeni xp cd si kurdum. yine de mavi ekran çıkıyo. vistayı denedim. hdd driver bulunamadı diyor. yükleyeceğiniz driverı seçin diyor. windows sitesindeki scsi/raid driverları denedim. hata veriyor. dosya bozuk vs.
    anakart üzerinde harddisk özelliğini değiştirme olanağı da bulunmuyor. aylardır uğraşıyorum. ne yaptıysam boş. yardım edin lütfen.

2. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

Linkteki makaleyi okuyup Windows 7'yi tamamen kaldırın.
    :arrow: support.microsoft

3. fnmt

fnmt Yeni Üye

merhabalar. yardımınız için teşekkürler. yalnız sistem sistem çöktü ve bilgisayarım harddiski görmüyor. yani şu anda kaldırabileceğim yüklü bir işletim sistemi de görülmüyor. ne vista ne 7. yeniden kurulumu denemeye çalışıyorum sürekli mavi ekran alıyorum. saka'nın söylediği driver yüklü xp cd'si hazırladım. o da sonucu değiştirmedi. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız gerçekten minnettar olurum.

4. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

İşletim Sisteminizin yüklü olduğu medyayı takın,
    > msDOS ortamına geçin,
    ~ Komut satırına sırasıyla
    > CD\
    > Enter
    > bootrec /FixMbr
    > Enter
    > bootrec /fixboot
    > Enter
    > bootrec /rebuildbcd
    > Enter
    > exit
    > Enter
    > Bilgisayarınızı yeniden başlatın
    .

5. fnmt

fnmt Yeni Üye

bugün farklı bir xp cd'si ile yüklemeyi denedim. xp sp3 te sata driverların yüklü olduğu söyleniyordu. bu sefer mavi ekran almadım ancak "kur bilgisayara takılı hiçbir sabit disk bulamadı. sabit disklerinizin bilgisayarınıza doğru şekilde bağlanmasını sağlayın" iletisi aldım. benim harddiskim solit state drive SSD. acaba bu tip bir harddisk driverlarını bulundurması için farklı bir sürüm windows mu yüklemeliyim?

6. fnmt

fnmt Yeni Üye

x:\>bootrec/fixboot
    The system cannot find the path specified.

x:\>bootrec/rebuildbcd
    Scanning all disks for windows installation.

Succesfully, scanned windows installations.
    Total identified windows installations:0
    This operation completed succesfully

7. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

Diskpart.exe yardımcı programını kullanarak diski temizleme ve sonra Windows Vista Kurulumu'nu yeniden çalıştırma.
    :arrow: support.microsoft
    • > Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, diskpart yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
      (Diski takın, komut istemine geçip aşağıdaki adımlara devam edebilirsiniz.)
      > list disk yazın ve ENTER tuşuna basın. Mevcut sabit disklerin listesi görüntülenir.
      > sel disk numara yazın ve ENTER tuşuna basın. Burada numara, temizlemek istediğiniz sabit diskin numarasıdır. Sabit disk şimdi seçilidir.
      > det disk yazın ve ENTER tuşuna basın. Sabit diskte bulunan bölümlerin listesi görüntülenir. Bu bilgileri kullanarak doğru diskin seçildiğini doğrulayın.
      > Diskte gerekli veri bulunmadığından emin olun, clean all yazın ve ENTER tuşuna basarak diski temizleyin. Diskte bulunan tüm bölümler ve tüm veriler kalıcı olarak silinir.
      > exit yazın ve ENTER tuşuna basın.
      > Windows Vista Kurulumu'nu çalıştırarak Windows Vista'nın temiz bir önyüklemesini gerçekleştirin.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

SP3 için bile olsa sata sürücülerine ihtiyacınız var.

9. fnmt

fnmt Yeni Üye

cevabınız için teşekküler. bugün şunu farkettim. benim chipset sitedeki intel desteklenen sata driverlar listesinde görünmüyor. muhtemel vistayı yüklerken disketin içini bu sebeple boş gösteriyor. donanımla uyumlu sürücüleri göster kutusunu işaretlemeyince ancak disket içeriği görülebiliyor. desteklediği modeller arasında benim chipset olabilecek driverları intel sitesine girip aradım. ama orda da bulamadım. bu arada bendeki chipset modeli "Intel system controller US15W" olarak görülüyor. z540 intel atom işlemcili. buna uyabilecek bir driverı nerden bulabilirim?

10. fnmt

fnmt Yeni Üye

Error creating process <msi.exec.exe/i diskpart.msi>
    Reason: The system cannot find the file specified.

11. fnmt

fnmt Yeni Üye

sata raid driverları yüklü xp sp3 te de kurulum başlamadı ve yine aynı iletiyi verdi. vista sp2 filan yüklesem sonuç değişir mi?

12. gokhankeskin

gokhankeskin Yeni Üye

VGN-TT130N var sata driverları olan bir xp cdsi oluşturdum bende de mavi ekran veriyor.

13. gokhankeskin

gokhankeskin Yeni Üye

nlite da sürücüyü eklerken txtmode değilde diğerini seçmişim. pnb miydi onu seçmişim. sonra txtmodu seçip sp3 ekleyince yükleme başladı. inşallah sorunsuz yükleme tamamlanır.

14. fnmt

fnmt Yeni Üye

sonunda bilgisayarı vaio servisine götürdüm. harddiskte sorun yok. başka bilgisayara bağlayınca çalışıyor. yalnız tüm mainboard ve eklentileri değişmeli dediler. böyle olunca maliyetine yakın masraf çıkardılar. [alkis]
    alalı 3 ay oldu. uluslararası garantisi olmasına rağmen, masraf çok olunca elbetteki garanti kapsamı dışında dediler, kullanıcı hatası vs.
    türkiyede zaten olmayan bir model. açıkcası benim size tavsiyem türkiyede olmayan bir model almayın. sonuç budur.
    ancak ben yine de başka bir yetkili olmayan servise götürmeyi düşünüyorum. neticede anakart veya chipset değişmeyen veya tamir edilemeyen şeyler değiller. :geek:
    düzgün anakart/chipset tamiri yapan bildiğiniz bi yer varsa taviseyelerinizi bekliyorum.

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

İşte bu sebeple her zaman yetkili distribütörlerin getirdiği ürünleri almanızı öneriyoruz.
    Bir sorun olduğundan arkasında duracak bir distribütör ya da marka ofisi var en azından.
    Geçmiş olsun.

Daha önce www.fokusshop.com ve www.ktservis.com adresli firmalar iş yaptırdım, memnun kaldım bilginize.

Sayfayı Paylaş