Windows Vista Service Pack 1 Türkçe

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında gtoprak tarafından paylaşıldı.

1. gtoprak

gtoprak Yeni Üye

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Paylaşım için teşekkürler.
    Neden vista service pack 1 kurmalıyız? Sorusunun cevabı aşağıdadır.

12,000 beta tester'a sunulan Windows Vista Service Pack 1 arayüzde belirgin bir değişiklik veya işletim sistemine yeni özellikler getirmiyor. SP1 performans, düzgün çalışma ve uygulama uyumluluğunu geliştirmeye odaklanmış. Ayrıca flash hafızalarda kullanılacak olan exFAT dosya sistemine olan destek geliştirilmiş.

SP Windows Arama sistemini değiştiriyor, Google Desktop Search gibi 3. parti yazılımların işletim sistemine daha kolay entegre olmasını sağlıyor.

Vista SP1 ürün yöneticisi David Zipkin firmanın arayüz değişiklikleri ve yeni özellikler yerine işletim sisteminde geliştirmelere odaklandığını söylüyor.
    Ek olarak, 3. parti güvenlik ürünü firmalarının Windows Security Center'a kolaylıkla entegre olamama şikayetleri üzerine SP1'de bazı güvenlik geliştirmeleri de yapıldığı söyleniyor. Bu sayede güvenlik ürünü firmaları ürünlerini daha kolay entegre edebilecekler.

Yeni donanım desteği
    SP1 gelecekte daha da önem kazanacak olan donanım standartlarına destek getirecek. exFAT dosya sisteminin yanında SD host kontrol ünitelerinde beklenen Secure Digital (SD) Advanced Direct Memory Access (DMA) için de destek ekleniyor. Bu CPU kullanımını azaltarak transfer oranlarını hızlandıracak. Ve oyun geliştiricilerinin Direct3D grafiklerinden daha fazla faydalanabilmesi için Direct3d 10.1 desteği ekleniyor.

Yönetimsel değişiklikler
    Sistem yöneticilerinin Group Policyi yönetiminde değişiklikler olacak. SP1 Group Policy Management Console (GPMC) kaldırıyor. Varsayılan olarak GPEdit.msc yerel group policy'leri düzenlemede kullanılacak. SP1 çıktığında sistem yöneticileri ayrı bir araç indirerek GPO ayarlarında değişiklik yapmak, yorum eklemek ve arama yapmak için bir araç indirmek zorunda kalacaklar. Fakat bu araç SP1 çıkana kadar indirilemiyor.

Yükleme planları
    Son sürüm çıkarıldığında mevcut vista kullanıcıları Windows Updates'ten veya Windows Update sitesinden SP1 kurabilecekler. Boyutunun 50mb civarında olması bekleniyor. SP1 tek başına kurulum dosyası olarak da sunulacak. Her iki durumda da kurulum 32bit PCi lerde 7gb boş alan ve 64bit PC lerde 12gb hard disk alanı gerektirecek. Fakat bu alan sadece kurulum sırasında geçici olarak kullanılyor, kurulum bittikten sonra bu alan tekrar boşa çıkıyor.

Pek çok firma Vista'ya geçiş için SP1'in çıkmasını bekliyor. SP1'in çıkmasıyla Vista kullanımı artabilir.

Kaynak: http://www.olympos.org

3. johndazake

johndazake Yeni Üye

Teşekkürler.

4. gilendi

gilendi Yeni Üye

vista sorunlarını zor cözer gibi geliyor

5. gilendi

gilendi Yeni Üye

tesekürler aksam indirip kuaryım sp1 baklım nasılmıs

6. cavusoglu_07

cavusoglu_07 Yeni Üye

7. walnut

walnut Yeni Üye

indirilmiyo :geek:

8. BlackAngel

BlackAngel Yeni Üye

Aman Bugun İndirdim Yükledim Allah bu microsoft ne yapsın Yüklediksen sonra 10 makinada aynı sorun oldu internet giremem sorun ve en önemlisi yazıcıları siliyor ve imkansız bir şekilde ekleyemiyorsunuz.
    Hata yazıcı biriktirici calıştırılamıyor yaeniden başlatın ve active adin diyor ama ne active oluyor ve calışıyor test edili daha yapıcak sp1 değil microsıf bildirdimm hemen bakıcakalrmışşşşş Bilmem siz deneyin bakalım bende 10 makinada tek tek yükledik aynı sorunlar oldu bazıları nete girdi ama yazıcılar siliniyor

9. fleur

fleur Yeni Üye

o zaman kurmayalım bu kadar hata veriyorsa.. ayrıca vistanın 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu nasıl anlayabiliriz?

10. mustify

mustify Yeni Üye

artık bi sp daha cıkarırlar [imdat] xp gibisi yok :D gözünü seveyim herşey stabil bi şekilde çalışıyor vistayı ancak stabil hale geldiiğinde kullnırım heralde boşunamı vistalı olan notebookları pcleri xp ye ceviriyoruz :d [alkis]

11. hemicuda

hemicuda Yeni Üye

Şaka yapıyorsun değil mi?

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Satılan notebookların %99 u hatta belkide daha fazlası 32bit işletim sistemlidir. Sizinki de eminim 32 bittir.

13. recepcolak

recepcolak Yeni Üye

şimdi bu sp1 i yükleyeceğiz ama sonra bizim başımıza böle sorunlar gelmesin yayınlıyolar yayınlamasına ama umarın bi sorun çıkmas :S

14. sherou

sherou Yeni Üye

Bilgisayar özelliklerine gir orada yazıyor ama %99 32 bittir.

15. Yiğit Emir

Yiğit Emir Yeni Üye

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER...

16. cehennemli

cehennemli Yeni Üye

paylaşım ve bilgi için tşk.ler... elinize sağlık

17. extreme48

extreme48 Yeni Üye

tskurler paylasım ıcın ben artıl vazgectım zatı xp yuklemekden bılmıyom en az 20 defa denedım olmuyo alayacagız wistaya teslım oldum bence de sp1 belkı sorunları cozebılır ama asıl sorun herkezın bu sorunları nasıl cozegı bence

18. RIMIKIKI

RIMIKIKI Yeni Üye

tşkler saolunn

19. swdsword

swdsword Yeni Üye

Vista Ultimate 64 bit kullanıyorum ben hiçbi sorunla karşılaşmadım bilgisayarımı hç bu kadar keyifli kullanmamıştım bu güne kadar.
    32 bit vistada kullandım makinayı çok kasıyor ve aşırı yavaş, sanırım kullanıcı şikayetlerinin geneli 32 bit ten bende kurduktan 3 gün sonra aman eksik olsun xp nin gözünü seveyim diye kaldırmıştım.
    Şimdi acaba indirsemmi indirmesemmi diye tereddüt içindeyim [alala] 800 küsür MB azda değil hani ne dersiniz arakdaşlar :?:

20. alexis

alexis Yeni Üye

Vista, çıkmadan önceki çok kasıyor, RAM canavarı söylentileri asılsız çıkmıştı, gayet XP kadar hızlıydı. Ancak, dosya kopyalama hızı XP den yaklaşık 10 kat yavaş. Bu da windowsnun hala büyük boyutlu diskleri yönetemediğini gösteriyor. Zaten vista bizim gibi teknik personeller için tam bir hayal kırıklığı olmuştu, hani nerde beklediğimiz asıl bomba, winFS ?

Sayfayı Paylaş