Windows Vista Problemı YARDIMMM!!!

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında olcay064 tarafından paylaşıldı.

1. olcay064

olcay064 Yeni Üye

A problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer
    If this is the first time you've seen this stop error screen,restart your computer.If this screen appears again, follow these steps :
    Check to make any new harware or software ıs properly installed.If this is a new installation, ask your hardware or sofware manufacturer for any windows updates you might need
    If problems continue, disable or remove any newly installed hardware or software. Disable BIOS memory options such as caching or shadowing, your computer, press F8 to select Advenced Startup options, and then select Safe Mode.

Technical İnformation:

*** STOP : 0x0000c1f5 (0xc01a000a, 0x82842000, 0x00000000, 0x00000000)

ARKADAŞLAR , bu arıza meydana gelince kurtarma diski ile vistayı geri yüklemeyi denedim fakat aynı yazı tekrar tekrar çıkıyor.Güvenli modda açmayı deniyorum ama olmuyor.Cözüm aramak için tarama yaptırıyorum bir problem bulunamadı diye mesaj geliyor.Bu durumda ne yapmam gerekiyor denemediğim yöntem kalmadı.Yardımcı olursanız cok sevinirim...

2. noluftu

noluftu Yeni Üye

Vista Home Premium mu kullanıyorsun?

Sayfayı Paylaş