Windows Vista Önyükleme Süresi

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında _şimşek_ tarafından paylaşıldı.

1. _şimşek_

_şimşek_ Yeni Üye

Vista Home Pre. yüklü bilgisayarımda format (recovery ile) dan sonra da çözemediğim bir sorunum var. Kurulumu yapıp sürücüleri ve gerekli programları kurduktan sonra bilgisayarım bir süre tamamen normaldi.(açılış süresi bakımından) Ancak bir süre sonra çok geç açılmaya başladı. Şöyleki açılırken microsoft corporation yazısının üzerindeki şerit 30-35 kere gidip geldikten sonra açılıyor. Normal halinde 10 civarındaydı. İlk formatım da bunun yüzündendi. Fakat ben kurup kaldırdığım programlardan olduğunu sanmıştım. Neden kaynaklanıyor olabilir? Boot Race isimli programla yaptığım ölçümde oturum açma ekranın gelmesi 67 saniye gözüküyor. Aynı programla ölçüm yapan arkadaşlarda ort. 30 sn ??? :?:

2. _şimşek_

_şimşek_ Yeni Üye

Yardımcı olabilecek ???

3. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

Başlat > Çalıştır > MsConfig > Önyükleme sekmesine geçiniz,

"Gelişmiş Seçenekler" butonunu tıklatın,
    Açılan pencerede,
    "İşlemci Sayısı" önündeki kutucuğu tik'leyin ve "2"ye getirin,
    Hemen sağındaki "Bellek Üst Sınırı" önündeki kutucuğu tik'leyin,
    sırasıyla,
    "TAMAM"
    "UYGULA"
    "TAMAM" butonlarını kullanarak işleminizi tamanlayın.

4. _şimşek_

_şimşek_ Yeni Üye

Dediğiniz işlemleri uyguladım. İşlemci sayısı zaten 2 olarak seçiliydi, bellek üst sınırını da tikleyip 3072 olarak ayarladım. Ancak sorunun (veya durumun) Windows Disk Birleştiricisinden Kaynaklandığını buldum. Windowsu kurduktan sonra Disk Birleştiricisini ilk çalıştırmanızdan sonra açılışta üretici (asus) logosunun gelmesinden Microsoft Corporation yazan ekrana gelip önyüklemenin başlamasına kadar olan süreç, önyüklemenin bitmesinden Vista logosunun (animasyonun) gelmesine kadar olan süreç, oturum açtıktan sonra hoş geldiniz ekranındaki bekleme süresi ve açılıştan sonra programların açılma süresi azalıyor. Bu sürelerdeki azalmalar "Microsoft Corporation" yazan önyüklemeyi yaptığı ekrandaki bekleme süresine ekleniyor. Saçma ama böyle sanırım. :)

5. Headquarters

Headquarters Yeni Üye

Komut İstemi'ni "Yönetici" olarak çalıştırın,
    Komut satırına;
    CHKNTFS / T: 4
    ENTER
    Bu Scandisk öncesi beklemeyi 5 saniye kısaltıyor.
    4 yerine sıfır da yazabilirsiniz, bu durumda sadece hemen kaybolan komut promt ekranı göreceksiniz,
    ancak görev yapılacaktır. 9 saniye kısalır.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\MemoryManagement\PrefetchParameters
    anahtarını bulun,
    sağ taraftaki "EnablePrefetcher" değerini 2 yapın.

sağ taraftaki "EnableSuperfetch" değerini 2 yapın.

0 devre dışı bırakmak için SuperFetch
    1 programı çalıştırıldığında etkinleştirmek için
    2 önyüklemede etkinleştirmek için
    3 herşey için (önalımı)prefetching etkinleştirmek

6. _şimşek_

_şimşek_ Yeni Üye

Bunlar da işe yaramadı. Sanırım tek çözümü bundan sonraki kurmamda Windows Disk Birleştiricisini hiç kullanmayıp PerfectDisk 2010 gibi bir programla birleştirme yapmak. Disk birleştirmenin bilgisayarı yavaşlattığını da ilk defa görüyorum ama.. :(

7. _şimşek_

_şimşek_ Yeni Üye

Söylediğiniz prefetch ve superfetch ayarlarında o anahtarların değerlerini bu sefer 1,2 ve 3 olarak denedim ve prefetch klasörünü boşalttım. Değeri 1 yaptığımda sorun çözüldü. Çok teşekkürler...

Sayfayı Paylaş