Windows Vista Kurulumu resimli anlatım (Türkçe ve İngilizce)

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bu aralar sitede hep xp kurulumu üzerine yoğunlaştığımızı düşünüyorum. Bu sebeple vista nasıl kurulur diye bir rehber hazırlayacaktım. Ancak ufak bir google'lama ile bu işin zaten yapılmış olduğunu gördüm. Dolayısı ile baştan anlatmak yerine bulduğum anlatımı sizinle paylaşıyorum.

Rehberi artal73 takma isimli bir arkadaş hazırlamış. Eğeyce aradım ama kişisel sitesini bulamadım link vermek için. frmtr.com da şu konuda bir yazısı var sadece.

Resimler olayı gayet net anlattığı için yazı yazmıyorum. Sadece başlangıçta biosa girmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza göre açılışta F2 ya da del tuşuna basarak bios ayarlarına girebilirsiniz.

Ya da bilgisayar açılırken del tuşuna sürekli basarak gelen menüden cd/dvd seçebilirsiniz.

Windows Vista Kurulumu resimli anlatım (Türkçe ve İngilizce)

Anahtar kelimeler;
    vista resimli kurulum, vista nasıl kurulur resimli anlatım, Türkçe vista kurulum, Türkçe vista kurmak, Vista kurmak resimli anlatım, notebook vista resimli kurulum, notebook vista nasıl kurulur resimli anlatım, notebook Türkçe vista kurulum, notebook Türkçe vista kurmak, notebook Vista kurmak resimli anlatım, laptop vista resimli kurulum, laptop vista nasıl kurulur resimli anlatım, laptop Türkçe vista kurulum, laptop Türkçe vista kurmak, laptop Vista kurmak resimli anlatım,

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Windows Vista Performansını Arttırma ve Basit Ağ Paylaşımı

Buradan konu anlatımını içeren videoyu indirebilirsiniz.

3. gloster

gloster Yeni Üye

Tamam da saka kardeş ben bu kurulum olayını başka yelerden de inceledim hiç drv kurlum sırasından bahsedilmemiş, ama senin xo kurlumundaki sıralamayı aynen takip etsem olurmu.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ne demek istediğinizi anlamadım.

5. gloster

gloster Yeni Üye

pardon özür dilerim hani xp kurulumunda diraver sıralaması var ya dirverları o sıraya göre kuyruyoruz, sıralama aynene vista içinde mi geçerli

6. justice

justice Yeni Üye

Ewet aynı şekilde. Mantıken de öyle olması lazım zaten ilk önce anakarttan başlayarak sonra üzerindekilerden devam edilecektir. kolay gelsin. İyi çalışmalar

7. cakir_onur

cakir_onur Yeni Üye

Bir süre önce bende bir tane dizüstü bilgisayarı edindim. Ve aldıktan bir süre sonra ihtiyacım nedeniyle Xp kurmak zorunda kaldım ve recovery disc oluşturduktan sonra Xp kurdum.250 gb lık bir hard disc olduğu içinde Xp kurulumda hard disk i 3 e bölmüştüm. Fakat şimdi kullandığım programların vista ya uyumlu hale geldiğini öğrendim. Ayrıca 4gb ram in hepsini kullanmak daha mantıklı geldi.

Şimdi tekrar vista kurmak istiyorum. Sorum şu olacak;

Recovery dvd leri ile vista kurarken, hard disk te depolama amacı ile kullandığım bölümlere zarar gelir mi?

Yani şu an C de Xp kurulu durumda.Ve diğer bölümlerde de arşivim kayıtlı. Ben recovery dvd leri ile kurulum yaparsam vista c ye mi kurulacak yoksa bilgisayarı ilk aldığım hale geri mi gelecek.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

notebookun markasına göre değişik recovery seçenekleri var. Bu sebeple birşey demek zor.
    Mesela asus da sadece c diskine recovery yapabiliyorsunuz. diğer diske birşey olmuyor.

9. ealpay

ealpay Yeni Üye

peki vistayı cd olmadan nasıl kurabiliriz??
    benim laptopumun içine gömülü vista?
    hem c yi hemde d yi aynı anda nasıl formatlayabilirim?
    teşekkürler

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

notebook markası nedir?
    Her markanın farklı recovery seçenekleri var.

11. ealpay

ealpay Yeni Üye

acer aspire 5920g laptopum var..
    recovery den restore to factory default yapınca sadece c yi formatlıyor..d aynen duruyor .
    tamamını nasıl formatlayabilirim?

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

dyi kendiniz sağ tıkla biçimlendirebilirsiniz.

13. ealpay

ealpay Yeni Üye

evet biçimlendirme bölümünü buldum..ama anlamadığım bir kaç şey var..mesela orada ayırma birimi boyutu var..orada bi oran seçmek gerekiyor..o nedir acaba??
    ikincisi biçimlendirma penceresini açıp başlata mı basmam gerekiyor yoksa orada '' aygıt varsayılanlarını geri yükle '' kısmı var onamı basmam gerekiyor??
    teşekkürler saka

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

lütfen gereksiz yere raporlama sistemini kullanmayınız.

15. ealpay

ealpay Yeni Üye

yukarıdaki sorumada cevap alabilirsem sevinicem..

16. refrigatior

refrigatior Yeni Üye

bir soru da ben sorayım... vistayı kurmadan önce elimizdeki vista cdsi için sata entegresi gerekiyor mu...gerekiyorsa nasıl satalı bir vista cd^si yaratacağız......Çünkü ben farklı bir vista yüklemek istiyorum...vista ultimate 64 bit

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

vista için gerek yok.

18. refrigatior

refrigatior Yeni Üye

teşekkür ederim..

19. bukni

bukni Yeni Üye

benim casper nirvana tw7 dizüstü bilgisayarım var. kurtarma dvd si ile format attığım zaman yukarıdaki resimler görülmüyor. bu durum normalmidir. birde "yeni_sata_driver" yazılımını ve diğer driverleri yüklemeden de sadece disk bölümlendirmesi aşamasında diski biçimlendirdikten sonra ileri diyipta yüklemeye başlamak doğrumu. birde yükleme devam ettiği zaman yükleme tamamlanıyor aşamasında uzun süre beklemesi ve ardından çıkan kara ekranda donma ve hiç belirti vermeme durumu---bu böylemidir yoksa banamı öyle geliyor. çünkü işlem çok fazla bir zaman sürüyor.

20. bukni

bukni Yeni Üye

zahmet edilipte yardım edildiği için çok teşekkür ederim. bu kadar basit bir sorunun cevaplanmaması demekki böyle forumlar görüntü kirliliğinden başka bir şey değil.

Sayfayı Paylaş