Windows Hızlandıracak İpuçları

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  Bilgisayarın Yavaş Açılması:

  Windows'u kullandıkça yavaşlamaya ve açılmasını beklemek uzun zaman almaya başlar. Bunu hızlandırmanın bilinen ve basit yolu
  Başlat > Çalıştır > msconfig > Başlangıç sekmesine geçin. Burada işaretli olanlar PC mizde başlangıçta çalışmaya başlayan programlardır. Bunlardan açılışta ihtiyacımız olmadığını düşündüklerimiz varsa kaldırabiliriz. Örneğin MSN Messenger, Adobe Reader gibi.


  Yavaş Açılan Başlat Menüsü:

  Bu yavaşlığı Registy Editor dan yapacağımız küçük bir ayar sayesinde aşabiliriz.
  Başlat > Çalıştır > regedit yazıp registry editor'u çalıştırmamız gerekir. Ardından
  hkey_current_user \ control panel \ desktop yolunu izleyip sağ taraftaki dosyalardan menushowdelay ın üzerine çift tıklayıp var olan değeri düşürerek daha hızlı açılmasını sağlayabiliriz.


  Yavaş Açılan "Bilgisayarım" Penceresi:

  Bilgisayarım'ın yavaş açılmasının olası en büyük sebebi her açılışta mevcut ağları ve yazıcıları tarıyor olmasıdır. Bunu herhangi bir klasör açıp üst menü > araçlar > klasör seçenekleri ardından
  Ağ klasörlerini ve Yazıcıları Otomatik Tara seçeneği deaktif ederek engelleyebilir, bilgisayarımın daha hızlı açılmasını sağlayabiliriz.


  Yanıt Vermeyen Programların Yavaş Sonlandırılması:

  Windows'ta bir iş yaparken kilitlendiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Oldukça sinir bozucu bu durumda bile programı kapatmak istesek dahi sonlanması zaman alır ve sinirleriniz yıpranır. Bunu hızlandırmak içinse
  Başlat > Çalıştır > regedit yazıp OK diyoruz.
  hkey_local_machine \ system \ currentcontrolset \ control \ waittokillservicetimeout a yine çift tıklayarak değeri 1000 ile değiştiriyoruz. Böylece sonlandırma süresini hızlandırmış oluyoruz.

  Ve birkaç tavsiye:
  - İhtiyacınız dışında program kurmayın.
  - Gereksiz programları kaldırın.
  - Sık sık temizlik yapın ve bilgisayarınızın fiziksel temizliğine önem verin.
  - Birkaç ay arayla disk birleştirme yapın. Böylece sildiğiniz dosya ve kaldırdığınız programlar için ayrılan diskteki alanları sıkıştırmış olursunuz.
   

Sayfayı Paylaş