Windows 7 Sata: Enable, Disable Problemi

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında oollccaayy tarafından paylaşıldı.

 1. oollccaayy

  oollccaayy Yeni Üye

  Hp Pavillion Dv6000 bilgisayarımda çift işletim sistemi kullanıyorum. (Windows xp, Windows 7) Bilgisayarımı win 7 ile açmaya çalıştığımda win 7 logosu gözükmesinden hemen sonra mavi ekran hatası vererek kendini resetliyo. (xp de böle sıkıntı yok). Biostan sata özelliğini "enable" dan "disable" a getirdiğimde açılıyo. "Enable" modu hdd nin hızlanmasını veri okumasını kolaylaştırıyo sanırım. Disable modunda açtığımdan sanırım bilgisayarımın hdd (320gb Hitachi sata) ve Ramleri (1x1 gb ) aşırı derecede ısınıyor. Bir çok sıcaklık programında hdd ısısının 52 C den aşağı düşütüğü olmuyo ve sürekli uyarı veriyo zaten üst sınır 56 C
  Hdd i kendim değiştirdim 1 yıllık bile değil, yeni format atsamda aynı sıcaklıklar devam ediyo. işlemci ve ekran kartı ısınmazken (termal mucunu yeniledim) bu hdd ve ramlere ne oluyoo :))

  1) Ben bu sata driverlarını nasıl yüklerim?
  2) Yüklersem sıcaklıkların düşme ihtimali varmı?
  3) Bi arkadaş anakart çipset driverları silinmiş dedi. Bu konuda çok cahilim. yardımcı olur ve cehaletimi giderirseniz sevinirim. herkese teşekkür ederim
   
 2. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Biostan sata özelliğini kapatmak ve işletim sistemini kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak.

  1. intel sata raid sürücüleri : intel sata drivers for 32bit windows indirin ve açın.
  şifre "www.notebook.gen.tr" dir.
  2. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
  3. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
  4. Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır. Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
  5. Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
  6. Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
  7. Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. 2 dosyadan iachi olanı seçin. İlerleyin.
  8. Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
  9. Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
  10. Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.
  11. Yeniden başladığında windows normal olarak açılacaktır. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Yanında sarı bir ünlem işareti olan "Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller" seçeneğine sağ tıklayıp güncelle diyin. İndirmiş olduğunuz sata sürücü klasörünü tekrar gösterin. Otamatik olarak yükleyip tekrar başlamasını isticektir. Açılış sırasında biostan tekrar sata özelliğini açın.
   

Sayfayı Paylaş