Windows 7 Oyunlarda Ne Vadediyor?

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  Ufak bir zaman yolculuğu yapıp 2006'ya dönersek Microsoft oyuncuları sevindiren bazı açıklamalarda bulunmuştu. Firma ilk önce Windows olarak bu sektördeki liderliğini kaybettiği için özür diledi daha sonra ise Vista ve Windows Live sistemiyle birlikte yeni bir çağ açacaklarını iddia etmişti. Bu olayın üzerinden neredeyse 4 yıl geçti ve şirkettin vaatleri bir türlü gerçekleşemedi.

  Üstelik Vista'nın beklenen başarıyı bir türlü yakalayamaması ve Microsoft'un tüm yatırımını Windows 7'ye yönlendirmesi de akıldaki soru işaretlerini artırdı. Vista sahipleri ellerindeki ürünün geleceğini merak ediyorlar. Öte yandan büyük bir hevesle Win 7 alanlar da sistemin getirecekleri konusunda endişeli. Microsoft Başkan Yardımcısı Matthew Murray'ın yaptığı açıklamalar iki sistemin kullanıcılarını da tam sevindirmeyecek.

  Murray, Windows 7'nin oyunları biraz daha hızlı ve performanslı çalıştıracağını ancak şimdilik Vista'ya kıyasla büyük bir özelliğinin olmayacağını söyledi. Peki, Win 7'nin hiç mi artısı yok? Çiçeği burnundaki işletim sistemin en büyük üstünlüğü artık Windows Live'in tam olarak kullanılabilmesinde olacak. Games For Windows sloganı taşıyan bu sistemle birlikte, aileler oyunların özelliklerini değiştirip çocuklarını koruyabilecekler.

  Vista'da bulunan ve bilgisayarın performansını gösteren not sistemi oyunlara da uyarlanacak. Artık yeni ürünler satın almadan önce donanımınızın yeterli olup olmadığını test edebileceksiniz. Bu yenilik birçok oyuncunun cebini rahatlatacak. Ayrıca 'Oyun Araştırmacıs'ı özelliği sayesinde adından anlaşıldığı gibi bilgisayarda bulunan tüm oyunlara tek bir pencereden erişilebilecek.


  Buradan makinenizde yüklü oyunlar hakkında bilgi edinebileceksiniz eğer içlerinden birine yama geldiyse, Windows'un yaptığı gibi sistem onu arka planda kendiliğinden indirecek. Ayrıca bu araştırmacı oyunlarınız hakkında istatistik tutup, onlarla ne kadar zaman geçirdiğinizi ve hangisinde daha iyi olduğunuzu size rapor edecek. Bir de madalyonun öteki yüzü var, Steam gibi online sistemlerden ürünlerinizi indirdiğiniz zaman Win 7 onları tanımayacak.  Böylece orijinal oyun sahipleri sırf kutusuz versiyonu seçtiği için bir nevi cezalandırılıyor. Bununla ilgili bir kehanette bulunmak gerekirse firma Steam ve EA Store benzeri yeni bir oyun satış sistemi üzerinde çalışıyor olmalı. Anlaşılan Microsoft, yeni dönümde de oyun konusunda yine Xbox360 konsolunu ön planda tutacak. Firmanın stratejisi değişmediği sürece PC'de oyun severler daha çok hayal kırıklığına uğrayacak gibi duruyor.

  kaynak:shiftdelete.net
   

Sayfayı Paylaş