vistayı kaldıramıyorum

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında burakkacmaz22 tarafından paylaşıldı.

1. burakkacmaz22

burakkacmaz22 Yeni Üye

bilgisayarım fv670ea vistayı kaldırıp xp kurmak istiyorum ancak xp cd sini takıp bilgisayarı yeniden başlattığımda cd den ön yükleme yapmak için bir tuşa basın diyor tuşa bastıktan sonra belirli bir süre (kur dosyaları toplanıyor gibi .. şeyler söylüyor ) ancak hemen ardından mavi ekran çıkıyor onun üzerinde beyaz şekilde yazılmış sistem hata verdi bu hatayı ilk kez görüyorsanız şunu yapın felan filan diyor bilgisayarı tekrar açtığımda ise vistaya hiçbir zarar gelmemiş şekilde vistayı kullanabiliyorum acil yardımınızı bekliyorum teşekür ederim

2. noluftu

noluftu Yeni Üye

Easy BCD programını kurup MBR kayıtlarını silin. Sonra da xp kurulumuna geçin..

3. frtzrk

frtzrk Yeni Üye

bende de var aynı problem arkadaşın dediği işlemi yaptım ancak bu seferde xp yüklerken mavi ekran çıkıyor normal açtığımda ise NTLDR is missing yazıyor

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

mavi ekranda ne yazıyor?

5. frtzrk

frtzrk Yeni Üye

önce windows kur dosyalarını normal olarak kurmaya başlıyor.ardından bahsettiğim maviekran geliyo
    " bir sorun algılandı bilg.zarar görmemesi için kapatıldı.bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın yeni yüklenen sabit diskleri veya sabitdisk denetleyicilerini kaldırın sabiti diskinizin düzgün şekilde yapışandırılmış olduğunu denetleyin CHDSK/F komutunu çalıştırarak sabitdiskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    teknik bilgiler:
    stop:0x0000007B (0xF78D2524,0XC0000034.0X0000000,0X000000maviekranda yazanlar bunlar.
    kurulum yaptığım xp cd si eklentisiz değildi sata driverlarını nlite ile eklemeye çalıştım ama onda da hata veriyo.ancak aynı cd ile başka makinada (xp yüklü) kurulum yapabiliyorum

6. azizgulener

azizgulener Yeni Üye

Evet, nihayet bendeki problemin aynisini bulabildim, ben de artik sadece benim dizüstümde mi bu problem oluyor diye şüphelenmeye başlamiştim. saka'nin yazdigi "Sata diskli notebooklara windows xp kurulumu ve sata drivers" [http://www.notebook.gen.tr/notebook-genel-f24/windows-xp-kurarken-yasanan-sata-hdd-sorununa-kesin-cozum-t18.html#ixzz0hJ7ETU9h] başlikli yaziyi okudum ve orada saka'nin anlattiklarini yapmaya çaliştim ama sanirim bizim problemimiz SATA diskli bir BS'ye XP kurmaktan ziyade "SATA diskli ve üzerinde Vista kurulu Intel Chipsetli Dual Core notebooklardaki ViSTAYI KALDIRIP XP KURMAK". Dolayisiyla olay bana biraz daha karişik geldi. Ayni mavi ekran hatasini vistanin kurulu oldugu dizüstünden vistayi kaldirip XP'yi kurmak istedigimde ben de aliyorum ve BS'yi yeniden başlattigimda Vista biraz gec de olsa aciliyor ve sorunsuz kapanabiliyor. Söz konusu notebook'umun özelliklerini aşagiya yaziyorum.
    =====
    TOSHIBA SATELLITE CORE2DUO P8400 2.26GHZ-3GB
    320GB- 13.3"-MAX.1340MB 4500MHD-DVD/RW-WVPRE

7. crazyprens

crazyprens Yeni Üye

vaio notebook vgn-fw140e ..... n-lite programı ile sata disk driverleri xp (yamasız) ye hatasız enteğre ettiğim halde xp yi kuramadım , aşağıda hata çıkıyor ve kurulum yarıda kalıyor..

önce windows kur dosyalarını normal olarak kurmaya başlıyor.ardından bahsettiğim mavi
    ekran geliyo

" bir sorun algılandı bilg.zarar görmemesi için kapatıldı.bilgisayarınızda virüs kontrolü yapın yeni yüklenen sabit diskleri veya sabitdisk denetleyicilerini kaldırın sabiti diskinizin düzgün şekilde yapışandırılmış olduğunu denetleyin CHDSK/F komutunu çalıştırarak sabitdiskte bozulma olup olmadığını denetleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
    teknik bilgiler:
    stop:0x0000007B (0xF78D2524,0XC0000034.0X0000000,

arkadaşlar ne yapılacağını bilen varmı ????

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

en son sürüm sata sürücülerini eklediğinizden eminseniz,
    Tamamen format attıktan sonra yeni bir windows xp kurulum cdsi ile denemenizi öneririm.

9. crazyprens

crazyprens Yeni Üye

sürücüleri vaioyunun kendi sitesinden indirdim.. (vaio-link.com) hatalı olduğunu sanmıyorum. başka ne olabilir ??

Sayfayı Paylaş