Vista Üzerine XP Kurulumu

Konu, 'Notebook Genel' kısmında suleyman242 tarafından paylaşıldı.

1. suleyman242

suleyman242 Yeni Üye

Vista kurduktan sonra Windows XP Professional; Home; Windows 2000 kurulumu:
    Vista kullanılan bir pc ye Format atmadan Xp kurduğumuz zaman wista boot menu kaybolmaktadır. Burada Vista işletim sistemi yuklu bir bilgisayara XP yuklenmesi ve boot menunun nasıl geri getirileceğini anlatacağım.
    Her şeyden önce PC nizdeki bilgilerin herhangi bir medyaya yedeğinizi almanızı tavsiye ederim.
    Kullandığım PC üzerinde Wista kurulu ve Hard disk 2 partitiondu. C partitionda Vista yukluydü.
    PC yi kapatıp boot secenegini biosdan CD ROOM olarak değiştirdim.
    Şayet Hard Diskten secili ise F8 tuşu ile secimde yapılabiliyor
    [font=&quot][​IMG][/font]
    XP boot cd ile pc yi başlatıp xp kurulumuna başladım.
    XP işletim sistemini D yani boş olan partitiona kurdum. PC de artık sadece Windows XP açılmakta ve Windows Boot menu gelmemektedir.
    DVD ROOM surucuye Vista DVD yi takıp PC yi boot etim .
    DVD den onyukleme seceneği geldiğinde herhangi bir tuşa basarak Windows Vista kurulumunu başlattım.
    Kurulum işlemleri sırasında gelen ekran
    İleri dedim
    Karşımıza gelen ekranda “BİLGİSAYARIMI ONAR” seceneğini tıkladım
    Sistem kurtarma secenekleri menusu ileri
    Karşımıza gelen ekranda “BAŞLANGIÇ ONARMA” yı sectim
    İşlem tamalandıktan sonra pc yi yeniden başlattım
    PC açıldığı zaman denediğim 3 bilgisayardada bu işlemlerden sonra XP açıldı. Bunun sebebide Harddisk MBR sinin silinmiş olmasından kaynaklanıyor.
    MBr yi yeniden geri yuklemek için EasyBCD 1.7.1.exe ( Download EasyBCD 1.7.1 - NeoSmart Technologies ) programını kullandım.Program kurulum esnasında “msvcr71.dll” dosyası eksik uyarısı vermektedir. Bu dosyayı netten bulup Xp Windows klasörü içerisindeki system32 klasörüne kopyalayın.
    [font=&quot]Program açılışında
    [​IMG][/font] Uyarısına BOOT drive seceneklerinden C yi secip gectim.
    [font=&quot]EasyBCD programında ilk olarak Manage boot Loader menusunden Reinstall The vista Bootloader I işaretleyerek Write MBR tıkladım
    [/FONT]Veya Diagnostik menuden kaybolan wista boot menuyu geri getirebilirsiniz
    [font=&quot][​IMG][/font][font=&quot]Bu defa wista açılacak ve boot menude XP olmadığından EasyBCD yi çalıştırıp bu Add/Remove Entires menuden Add a Entry kısmına XP secip Drive yide D secerek işlemi SAVE edip çıkın
    [/FONT] Artık Vista ve Xp aynı pc de çalışabilir. Kolay gelsin..

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

Teşekkürler paylaşım için.

3. tufan.nl

tufan.nl Yeni Üye

emeginize saglik kardes

4. infinityy

infinityy Yeni Üye

teşekkürler arkadaşım aynen dediğin gibi.

C'ye Vista'yı kurdum, D'ye XP'yi ve dediklerini aynen uyguladım sorunsuz bir şekilde kullanıyorum çok teşekkürler..

Sayfayı Paylaş