Vista SP1: Korsana yine mi karşı çıkamadı?

Konu, 'Eski Haberler' kısmında Digital Fortress tarafından paylaşıldı.

1. Digital Fortress

Digital Fortress Yeni Üye

Bazı kaynaklara göre Vista SP1 sürümü de korsan kopyaların önüne geçmeyi başaramıyor...

Microsoft, Vista SP1 ile hackerlerin işletim sistemini etkinleştirmeden kullanmasına sebep olan iki açığı kapatmak istiyordu. Bu şekilde işletim sistemi geçerli bir lisans olmadan kullanılabiliyordu. Fakat Microsoft'un bu konuda pek başarıya ulaşamadığı söyleniyor.

Adrian Kingsley'in ZDNet'teki weblogunda yazdığına göre Vista'yı etkinleştirmeden kullanmak halen mümkün. OEM-Bios Hack ismindeki metot ile kullanıcı sistemi zaten etkinleştirilmiş gibi gösterebiliyor. Buna benzer yasal bir metodu bilgisayar üreticileri de kullanıyor; bu yöntem ile üreticiler etkinleştirilmiş ve Windows Vista ön yüklü PC'ler satıyor.

İkinci yaygın hack yöntemi ise SP1 üzerine yapılan bir güncelleştirme ile devre dışı kalıyor. Grace-Time isimli yöntem ile kullanıcı etkinleştirme süresini 2099 senesine kadar uzatabiliyordu. Bu da pratik olarak Vista'nın asla etkinleştirilmemesi anlamına geliyordu.

Kingsley, Microsoft'un basit bir güncelleme ile OEM-Bios açığını da kapatacağını iddia ediyor.

Kaynak: Halil Mollaoğlu |CHIP Online

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

İletişim-bilişim sektörünün baş belası zaten güvenlik ve korsanla mücadele.

3. alexi21

alexi21 Yeni Üye

Bence linux la mücadele etmek için crack larını da kendileri piyasaya sürüyorlardır. İsteseler bir dakikada tüm korsan işletim yazılımlarını devre dışı yaparlar.

4. The Wind

The Wind Yeni Üye

Sen de haklısın Ali hocam,hoşgeldin bu arada foruma.Seni burda da görmek güzel.

5. alexi21

alexi21 Yeni Üye

Teşekkür ederim Emrah Kardeşim. Akşamları zamanım oluyor. Daha önce üye olmuştum ama bir türlü firsat bulamadım. Bundan sonra daha sık görüşürüz. Bu arada sitede bayağı güzel paylaşımlar yapmışsınız. Tebrikler.

6. The Wind

The Wind Yeni Üye

Teşekkürler,burası biraz daha kapsamlı bir yer.Diğer tarafta genelde ister istemez tek marka üzerine yoğunlaşıyor insan.

Sayfayı Paylaş