Vista ReadyBoost Özelliğini SD Card üzerinde kullanmak

Konu, 'Notebook Genel' kısmında FinansMania tarafından paylaşıldı.

1. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

İki adet 8'er GB büyüklüğünde A-Data SD Card aldım. Bugün elime geçecek. bildiğiniz üzere ready boost özelliği daha çok programların erişim sürelerini kısaltıyordu. Bu konudada genellikle flash bellekler kullanılıyordu. Ama flash bellekler makia üzerinde iyi görünmüyor sağa doğru sarkık ve devamlı sök çıkar ayrıca usb portu işgal ediyorlar. bunun yerine sd card ile bunu denemeye karar verdim. çünkü samsung digital kameramın sdcardını notebookuma taktığımda bana bu belleği readyboost için kullanacakmısın diye sormuştu.

şimdi, sanal bellek (page file) hdd üzerinde oluştutulduğunda hdd nin okuma yazma hızı sdcard veya flash belleklere göre daha yavaş olduğundan programlara erişim süresi daha yavaş olmakta. ben neden 8 gb sdcard seçtim? çünkü görev yöneticisi ile baktığımda sistemin 6.5 gb kadar sanal belleği hdd üzerinde oluşturduğunu gördüm. o yüzden asgari 8 gb bir sdcard olsun istedim. genelde bu ayrılan kısım raminizin 1.5 katı kadar olmakta. bende 4 b ram olduğundan 6.5 gb sanal bellek normal.

bu dediğim uygulamayı henüz denemedim ancak iyi bir sonuç alacağımı düşünüyorum. sdcardı da kendi yuvasında tutacağım devamlı olarak, hem içe gömülü duruyor hemde zaten orada işe yaramayan plastik bir aksam var.

işte böyle arkadaşlar, iyi sonuç alacağımı umuyorum. bu akşam size daha detaylı ayrıntı vereceğim inşallah. [bravo]

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sonucu paylaşırsanız memnun oluruz.

3. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Sonuçlar,

1. Makina MSI PR200 12.1 inch T7500 / 3GB / 250 GB HDD

Kullanılan SD card A-Data 8 gb

Makina direkt olarak kartı gördü ve 4090 mb ayırmayı önerdi. Önerilen kadar ayırdım, makina zaten hızlı idi ancak belli bir süre kullandıktan sonra bilhassa internette daha hızlı surf yapabildiğimi gördüm. Buna şaşırdım ben daha çok programlarda açılmalarda kapanmalarda verim elde ederim diyordum ancak makina internette sanki daha hızlandı. Sonuç Mükemmel...

2. Makina Asus X52SA T9300 / 4GB / 250 GB HDD

Yine A-Data 8 gb sdcard

Makina malesef readyboost için uygun değil dedi. SD cardı gördü ancak sdcarda sağ tıklayıp özellikler dediğimde readyboost sekmesi çıkmadı. Bunun üzerine internette araştırma yaptım ve registry ayarlarından bir takım değişiklikler sonrası makina sdcard ımı readyboost için uygun gördü ve özellikler dediğimde readyboost sekmesi aktifleşti. Bana ayırmam için önerdiği ram miktarı 230 mb idi. Ben yine 4090 mb ayırdım. Sonuç çok iyi.

Asus'da 4 gb ram olduğundan aslında makinanın ram problemi yok. Yani sanal belleğe pek müracat etmiyor.

Dolayısıyla benim sizlere tavsiyem makinanızda 1 ile 3 gb arası ram varsa readyboost özelliği işinize yarayacaktır. 4 gb ram ve üzeri için readyboosta gerek yok. [bravo]

Readyboost özeelik olarak görüntülenmezse aşağıda ki siteden bilgi alın ve registry ayarları ile bu işi halledin.

http://www.windowsvistamagazine.com/055 ... puter.html

Sayfayı Paylaş