Vista Performans Artırıcı ipuçları

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında oguzhanx tarafından paylaşıldı.

1. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

Merhabalar Değerli notebook.gen.tr Üyeleri
    Forumumuzun İşletim sistemi bölümü açılmıştır,ilk konuda benden :)

Biçoğumuz Microsoftun yeni gözdesi Windows Vistaya Geçmiş bulunuyoruz.
    Peki yüksek donanıma ihtiyaç duymasıyla ünlenen bu windows versiyonunu dizginlemek mümkünmü?
    Aşağıda belirteceğim yöntemlerle performansızıda gözle görülür bir artış sağlanacak.

1-Gezinti Bölmesi
    Benim birtürlü alışamadığım ve birsürü gereksiz kısayolun bulunduğu gezinti bölmesini penceremizin sol üstünde bulunan; Düzenle->Yerleşim->Gezinti Bölmesi seçeneğini kaldırarak kurtulabiliriz.
    2-Vista İndexleme Özelliği
    Vista dosyalarımızın kaydını tutup bunu bir güzel harddiskimize kaydetmekte harddiskimize gereksiz yük binmekte.
    Bu özelliği kapatmak için ; Bilgisayarım->Denetim Masası->Dizin Oluşturma Seçenekleri ne giriyoruz.
    Açılan pencerede Değiştir e tıklayarak sol altta bulunan Tüm Konuları Göster e tıklayıp işaretli olanları kaldırıyoruz.
    3-Pencere Önizlemeleri
    Yine Vista ile gelen bir özellik ise açtığımız pencerelerin önizlemelerini başlat çubuğundaki sekmelere gelince görmemiz.O okuyamadığımız ufacık simgeler bence gereksiz.Sizce? :) bunu deaktif etmek için;
    Başlat menüsüne sağ tıklayıp->Özellikler->Pencere Önizlemelerini Göster kutusunu boşaltıyoruz.
    4-Aero özelliğini hızlı hale getirmek
    Vistayı Vista yapan aero özelliğini hızlandırmak için ;
    Masaüstündeyken Sağ tıklayıp Kişiselleştirme ye tıklayın->Pencere rengi ve görünümünü seçin->Saydamlığı etkinleştirkutucuğundaki seçimi kaldırın.
    5-Başlangıç programları
    Bilgisayarımızın Hızlı açılması bir kullanıcı için prestij göstergesidir :)
    Ama bilgisayar açılırken bizden habersiz açılan ve içinde kullanmadıklarımızında bulunduğu birçok program açılış hızımızı etkileyebilir.Bunları seçmek ve sadece istediğiniz programların açılmasını sağlamak için ;
    Bilgisayarım->Denetim Masası->Performans Bilgileri ve Araçları ndan Başlangıç Porgramlarını yönet özelliğini kullanabilirsiniz.
    6-Hata Bildirim Hizmetini kapamak
    windows işletim sistemi kullananlar bilirler windows bize bütün hataları uzun uzun söyler ama hiçbirini kendi çözemez!
    birden çalışmakta olan herhangi bi programmı kapandı, hemen karşımıza x programı kapandı haberin olsun! microsofta rapor gönder! gibisinden gereksiz şeyler çıkar.işte bu raporları daha fazla görmek istemiyorsanız;
    Bilgisayarım->Denetim Masası->Sorun Raporları ve çözümlerine giriyoruz ,solda bulunan "ayarları değiştir" ve ordan "gelişmiş ayarlar" a giriyoruz , tüm kullanıcılar ve programlar için sorun bildirimi ayarlarına girip "kapalı" seçeneğini işaretliyoruz.
    7-Kullanıcı denetimi
    Vistanın çıkmasıyla beraber en çok rahatsızlık veren ve alay konusu olan bu özelliğin amacı : bilgisayarınızda yetkisiz değişiklik yapılmasını önlemektir.Ama nedense bilgisayarınızda admin olarak oturum açtığınızda bile bu kullanışlı ( ! ) özellik her yaptığınız işe karışır ve eminmisin? yükleyecekmisin? yemin et? günah benden gitti. gibisinden tonla uyarı verir.oturumunuzun rütbesi "bilgisayar yöneticisi" olmasına rağmen bu özellik bilgisayar yöneticisi izni isteyerek karşınıza onay kutucukları çıkarır.Bu Özellikten kelimenin tam anlamıyla Kurtulmak için ;
    Bilgisayarım->Denetim Masası->Kullanıcı Hesapları->Kullanıcı Denetimini Aç veya Kapat a tıklayarak açılan bölümde kapat seçeneğini seçiniz.
    8-Görsel Efektler
    Gelişmiş görsel efektlere sahip olan windows vista sistemimizi zorlayan etkenlerin başında gelmekte.
    bu özelliklerin aralarında bazıları varki gerçekten olmasada olur.bunları seçmek ve gereksizleri ayıklamak için ;
    Bilgisayarım a sağ tıklayıp özellikler,açılan pencerede sol tarafta bulunan gelişmiş sistem ayarları ve performans bölümündeki ayarlar a girmemiz yeterli olacaktır.

Not : Alıntı DEĞİLDİR

2. yusufgeren

yusufgeren Yeni Üye

Oğuz arkadaşım sen şu vistayı birdaha gözden geçir 4'üncü maddeyi bulamadım mesala.Hani yanlış bilgilendirilmiş olmayalım diye söylüyorum önemli bi konu çünkü.

Ayrıca teşekkür ederim.

3. The Wind

The Wind Yeni Üye

Neyini bulamadınız? 4. seçenekteki yol tam da anlatıldığı gibi.Ben yapabiliyorum.Aero hızlanmadı mı demek istediniz?

4. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

rica ederim :) , tavsiyen üzerine 4.madddeyi gözden geçirdim , bir problem bulamadım.biraz daha açıklarsan sevinirim :) okuyup ilgi gösterdiğin için bende teşekkür ederim :)

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

Arkadaş birşeyi yanlış yapıyor sanırım.O yüzden de senin yazdığının yanlış olduğunu söylüyor. ;)

6. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

1. maddeyi biraz açarmısınız,ben gezinti bölmesi adında bişeye rastlamadım,nedir bu?

bilgisayarımda denetim masası ikonu üst taraf da saga dogru iki tane ok var onun için ben çok zor buldum da :mrgreen: ,onu seçip kılasik görünümü seçin.

2. madde yi aynen yaptım tüm konuları göster dedim üst kutuda c ve e varrdı ama seçili degildi,alt kutuda başlat menüsü ve kullanıcılar vardı ama hiçbiri seçili degildi,hangi işareti kaldırıcaz?

7. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

cvp bekliyorum arkadaşlar :)

8. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

bunlarda benden.

Dosyalarınızı bir yerden başka bir yere taşıdığınızda veya internetten dosya indirdiğinizde Vista dosyayı transfer ederken aynı zamanda kontrol eder. Kontrol etmesinin neticesinde harddiskinize biraz daha yük bineceğinden bu işlem yavaş sistemlerde sorun çıkartabilir.

-Denetim Masası
    -Klasik Görünüm'e tıklayın
    -Program ve Özellikleri
    -Windows Özelliklerini Aç/Kapa
    -"Uzaktan Değişiklikleri Sıkıştırma" hizmetinde bulunan işareti kaldır.
    Ayrıca Ultimate sürümü kullanıyorsanız Ultimate Ek özellikleri de kapatılabilir.

Otomatik Disk Birleştirmeyi Kapama

-Başlat butonuna basıp Bilgisayar'ı seçin.
    -Vista'nın yüklü olduğu kısma farenizin sağ tuşu ile tıklayın ve "Özellikler" i tıklayın.
    -"Araçlar" sekmesinden "Şimdi Birleştir" butonuna basın.
    -Gelecek ekrandaki "Zamanlamaya göre çalıştır" kısmındaki işareti kaldırın.

2 ayda bir kere falan disk birleştirmeyi kendiniz yaparsanız iyi olur.

9. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

bu konuya benden başka giren yok galiba,aslında çok önemli.

10. The Wind

The Wind Yeni Üye

evet önemli bir konu,buraya baktım birkaç kez ama çok da yazamadım.

11. rerdem

rerdem Yeni Üye

vistayı yeni yeni çözüyorum... bu bilgiler farkedilir bir perfonfans artısı sağladı... Paylaşım için cok tesekkür ederim arkadaslar...

12. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

arkadaşlar bunları açıklayabilirseniz sevinirim.

13. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

1- gezinti bölmesi pek önemli değil aslında :)
    sadece ben gıcık oluyorum :)
    resimle gösteriyim ne olduğunu ;

2- eğer işaretli değilse onlar,başka bir işlem yapmana gerek yok ;)

bu arada ilgilenen arkadaşlara teşekkürler. işe yarıyosa ne mutlu bana.

14. The Wind

The Wind Yeni Üye

Aslında gezinti bölmesi işe yaramıyor da değil.Ben kullanıyorum çok sık olmasa da ama sen gıcık kapmışsın bi kere :D

15. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

gezinti bölmesi bu mu? :mrgreen:

oguzhanx yoktun uzun zamandır :)

16. The Wind

The Wind Yeni Üye

Evet gezinti bölgesi orası :D

17. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

evet o :mrgreen:
    uzun zaman demeyelim,birkaç gündür yoğundum , pcnin başına bile oturamıyodum.geldim artık merak etmeyin :p

18. pilavyer

pilavyer Yeni Üye

birkaç gün bana çok uzun geldi demekki :mrgreen: :D

Sayfayı Paylaş