Vista işletim sisteminde yer kaplayan şeyler

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında The Wind tarafından paylaşıldı.

1. The Wind

The Wind Yeni Üye

Harddiskinde görünmeyen alanların olduğundan, dosyaların göründüğünden fazla yer kapladığından, Vista'nın çok disk alanı yediğinden şikayet eden bir çok arkadaşımız var. O yüzden bildiğim kadarıyla sizlere neyin nasıl yer kapladığını, nasıl fazladan alana sahip olabileceğinizi anlatan bir rehber hazırlamak istedim.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi tüm gizli dosyaları görünür duruma getirip kapladığı alana baktığımda C diskindeki toplam kullanılan alandan 2 GB daha az yer kapladığını farkediyoruz. Peki bu kayıp 2 GB neyin nesidir?

Hazırda bekleme durumu: Bilgisayarınız hazırda bekleme durumuna aldığınızda o an için RAM'de yer alan tüm bilgiler Harddiske yazılır ve bilgisayar kapatılır. Bilgisayarınızı tekrar açtığınızda HDDe yazılmış olan bilgiler RAMe geri yüklenerek sanki bilgisayarınızı hiç kapatmamışçasına programları çalışır hallerinde bulabilirsiniz.

İşte bu işlem için HDDte RAM boyutunda yer ayrılmalıdır ki diskte 2GBtan(RAMinizin boyutu kadar) az yer kaldığında sistem sorunla karşılaşmasın. Resimde kayıp olarak görünen 2GB veri işte bu alandan kaynaklanmaktadır. Bu özelliği kapatarak HDDinizde 2GB yer açmanız mümkün. Ancak dizüstü bilgisayarlar bataryaları bittiğinde çalışmalarınıza zarar gelmemesi amacıyla kendilerini hazırda bekleme konumuna alırlar. Böyle pilinize yeni bir güç kaynağı taktığınızda işinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu alanı kapattığınızda piliniz biterse sisteminiz aniden kapanacak ve uygulamalarınızda veri kaybına hatta windowsun çalışır dosyalarında zarara yol açabilecektir.

Hazırda bekleme özelliğini kapatabileceğiniz bir ayar Vistada bulunmamakta, fakat bunu komut isteminden yapabilmekteyiz. Ben hiçbirinize 2GB alan için bu işlemi yapmasını önermiyorum. Ancak:
    ***Bazen Disk Temizleme Özelliği kullanıldıktan sonra Hazırda Bekleme modu kullanılamaz hale gelebilir. Bunun sebebi Disk Temizleme sihirbazında Hazırda bekleme dosyasının seçilmiş olmasıdır. Tekrar aktif hale getirebilmek için:***
    Başlat-->Tüm Programlar-->Donatılar-->Komut İstemi'ne sağ tıklatıp, yönetici olarak çalıştırı seçin. Gelen komut satırına: powercfg -h on yazıp entera basın. Pencereyi kapatın. Daha sonra güç seçeneklerinden Hazırda beklemeyi aktif edebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Noktaları: Sistem geri yükleme noktaları olası bir sorunla karşılaştığınızda sistemin kararlı çalıştığı daha eski bir tarihteki ayarlara geri döndürülerek çalıştırabilmenizi sağlar.

Bu özellik diskinizde en az 300MB en fazla diskin %15'i kadar yer kaplayabilir. Bu özelliği Bilgisayarım simgesine sap tıkladıktan sonra Sistem Koruması sekmesine geçiş yaparak işaretli tüm disklerin seçimini iptal ederek kapatabilirsiniz. Ancak sistemin olası bir sorunla karşılaşması durumunda geri dönüş imkanınız olmayacaktır.

Sisteminizin kararlı olarak çalıştığından eminseniz. C sürücüsü özelliklerinden Disk Temizlemeyi çalıştırarak, Diğer seçenekler bölümünden son geri yükleme noktası haricindeki geri yükleme noktaları ve gölge kopyaları silebilirsiniz.

Geçici İnternet Dosyaları: Tarayıcılar önceden girmiş olduğunuz sayfaları tekrar açmak istediğinizde resimleri, menüleri vs. daha hızlı yükleyebilmek amacıyla bunları bilgisayarınıza kaydeder. Uzun süreli ve yoğun internet kullanımlarında bu geçici klasör azımsanmayacak derecede büyür. Bu klasörün daha az bilgiyi depolamasını sağlamak isterseniz,
    İnternet Explorer için: İnternet seçeneklerinden Gözatma geçmişi ayarlarına girerek kullanılacak disk alanını belirleyebilir, geçici bilgileri depolama süresini azaltabilirsiniz.
    Firefox için: Seçeneklerde Gelişmiş sekmesine geçin, Ağ sekmesini açın ve önbellek boyutunu istediğiniz değere ayarlayın.

Dizin Listeleme: Vista klasör içi aramaları daha hızlı hale getirebilmek amacıyla bir dizin listesi oluşturmaktadır. Bu listede diskte belirli bir alan kaplar ancak aramalarınızın çok daha hızlı sonuç vermesiniz sağlar. Devre dışı bırakmak için istediğiniz sürücüye sağ tıklayıp Özelliklere basın. Genel sekmesinde en altta "Daha hızlı arama için bu sürücüyü dizine ekle" seçeneğini iptal edin.

Sürücü sıkıştırma: Windows dilerseniz sürücelerdeki verileri sıkıştırmanıza olanak tanır. Sıkıştırma işlemi gözle görülür fark oluşturmasının yanında dosyalara ulaşım hızını biraz düşürmektedir. Bu sebeple bu özelliği işletim sisteminizin yüklü olduğu diske uygulamanızı tavsiye etmem. Fakat depolama amaçlı kullandığınız diskleri sıkıştırarak yer kazanabilirsiniz. Bunun için, sıkıştırmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayıp Özelliklere basın. Genel sekmesinde en altta "Disk alanından kazanmak için bu sürücüyü sıkıştır" seçeneğini seçin.

Service Pack 1: Henüz deneme sürümü yayınlanmış olan SP1'i bilgisayarınıza yüklediğinizde diskinizde ciddi bir yer açıldığını farkedeceksiniz. Bu muhtemelen Windowsun takas dosyasında yaptığı bir iyileştirme.

Swap (takas) Dosyası: Windows aktif olarak çalışan dosyaları swp uzantılı bir takas dosyasının içine açar. O yüzden bu takas dosyasının boyutu çok değişkendir. Günden güne HDDnizin boyutunun bir artıp bir azaldığını görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Takas dosyasını iptal etmek yada silebilmek gibi bir opsiyonunuz yoktur. Herhangi bir yolla silmeyi deneseniz dahi tekrar oluşturulacaktır. (Ben XPde silmiştim Blue_Light_Colorz_02_05 )

Temp Klasörü: Windows klasörünün içerisinde yer alan bu klasör, yaptığınız yüklemeleri veya açtığınız zip dosyalarının geçici olarak açıldığı klasördür. Ancak geçici olmasına rağmen bazen kurulum yada zip dosyaları bu klasörden silinmez ve zamanla boyutu büyür. Bu klasörün içeriğini bizzat kendiniz silebileceğiniz gibi disk temizleme aracıyla da silebilirsiniz.

Sanal Bellek Dosyası: Bu dosya RAMinizin çalıştırdığınız uygulamalara yetersiz kaldığı anlarda HDDin sanal RAM olarak kullanılabilmesini sağlar. Bu işlem RAMinizin dolması yada yetersiz kalması durumunda sisteminizin kitlenmesini önlerken aynı zamanda HDDi (bir ram gibi kullandığından dolayı) çok meşgul eder ve sistemin aşırı yavaşlamasına sebep olur.

Bu özellik tamamen kapatıldığı gibi sınırlama da getirilebilir. Tamamen kapatmak RAMin yetersiz kalması durumunda sistemin kitlenmesi riskini göze almamak adına tercih edilmemelidir. Ancak 2GB ve üstü RAMe sahip olanların sanal belleği biraz kısıtlamalarını tavsiye ederim.

Normalde 2GB RAMe sahip bir sistem Windows default olarak 2,3GB'ın üzerinde bir alan ayırıyor. Bu alanı kısıtlamak için, bilgisayarım simgesine sağ tıkladıktan sonra Özellikleri seçerek aşağıdaki resimde görüdüğünüz işlemleri yapabilirsiniz.

Windows Hata Bildirimleri: Vista henüz sorunlu ve kararlı olmayan bir işletim sistemi olduğundan çok fazla hata raporu oluşturuyor ve bunlar inanılmaz yer kaplıyor. Son baktığımda 4GB yer kaplıyorlardı.

Hata bildirimlerini silmek için, C sürücüsü özelliklerinden Disk Temizlemeyi çalıştırarak tüm hata bildirimlerini silebilirsiniz.

Not: http://www.toshibatech.net/forum adresinden yuzuakyener kardeşimin yazısından alıntıdır.

2. kuzi

kuzi Yeni Üye

Uzun lafın kısası Vistadan adam olmaz. [ateskafa]

3. The Wind

The Wind Yeni Üye

Çok subjektif bir yorum. ;)

4. kuzi

kuzi Yeni Üye

5. alpgiray50

alpgiray50 Yeni Üye

o tamamen senin düşüncen demek.

6. kuzi

kuzi Yeni Üye

E yani.Neden öyle dediğimi acklayım isterseniz.Son günlerde vistada karsıma gelmeyen sorunlar cıkmadı.Oynadığım 1 oyun vardı Rome Total Barbarian diye ne olduysa ne zamandan beri save'lediğim dosyalar yok oldu.Sonra geçen gün güzel bir site buldum explorer takılacağı tuttu ve kapandı yeniden actığımda googledan yaptığım tüm aramaları silmiş ve adres cubugundaki adresleride silmiş.Vistada daha ne sorunlarım var biliyormusunuz.Artık delirecem.Kafayı sıyırmak üzereyim.Vistayı hiç beğenmiyorum.Tabi benim düşüncem arkadaşlar.

7. The Wind

The Wind Yeni Üye

Dedigim gibi kuzen,kişiden kişye degişiyor,bende de bugüne kadar hiç sorun vermedi,canavar gibi de çalışıyor vi,sta,çok memnunm,xpyi bir gün bile aramadım.

8. kuzi

kuzi Yeni Üye

9. _ersin

_ersin Yeni Üye

forever vista

Sayfayı Paylaş