Uzaktan Kumanda Karmaşası Bitiyor

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

 1. Error!

  Error! Yeni Üye

  [​IMG]
  Toshiba’nın tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de satışa sunduğu Satellite Pro A300 ve U400 serisi laptoplar, evdeki uzaktan kumanda karmaşasını bitirecek. HDMI-CEC adı verilen port sayesinde uyumlu tüm elektronik ev civazları tek bir uzaktan kumanda cihazı veya laptop üzerinden kumanda edilebilecek. Günlük hayatımızda ağırlığını giderek artıran bilgisayar teknolojileri, evlerde sayısı yükselen elektronik eşyaların kumanda karmaşasını da çözecek. Dünyanın en büyük laptop üreticilerinden Toshiba’nın yeni Satelitte Pro A300 ve U400 serisinde kullanılan HDMI-CEC (High Definition Multimedia Interface-Consumer Electronics Control - Yüksek çözünürlüklü multimedya arabirim-tüketici elektroniği kontrolü) adı verilen teknoloji ile evdeki TV, DVD oynatıcısı, ev sineması anfisi, uydu alıcısı gibi cihazlar tek bir kumanda ile yönetilebilecek.

  Uyumlu cihazlar

  Toshiba’nın dünya ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunduğu Satelitte Pro A300 ile U400 serilerinde bulunan HDMI-CEC portu sayesinde Windows’un Media Center’ı en efektif şekilled kullanılabiliyor. Evde bulunan ve HDMI 1.3 ve üzeri ile uyumlu elektronik cihazlar, Toshiba Satellite A300 ile birlikte televizyona bağlanıyor. Bu bağlantı sonrasında kullanıcı bağlı tüm elektronik cihazları isterse tek bir kumanda cihazı ile, isterse de laptopundaki Media Center üzerinden kumanda ediyor. Bu teknoloji sayesinde, evlerde sayıları neredeyse 10’a dayanan uzaktan kumandanın yarattığı karmaşanın da sona erdirilmesi hedefleniyor. HDMI-CEC teknolojisinin kullanılması için laptopa ayrı bir yazılım yüklemek de gerekmiyor.

  Kartvizit de okuyor

  Toshiba’nın Harman Kardon stereo hoparlör kullandığı yeni Satellite A300 ve U400 serisinin önemli özelliklerinden biri de üzerinde bulunan entegre kamerası ile hayata geçirdiği yeni uygulamalar. Bu laptoplar artık parmak izi tarayıcısı yerine yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Laptoplar, üzerine bulunan kamera ile kendisini açmak isteyen kişinin, ağız, burun ve kulakları arasındaki orantıları hesaplayarak yetkili olup olmadığını anlıyor. Eğer kendisini açmaya çalışan kişi yetkisiz ise, görüntüsünü kaydediyor ve kullanıcısına iletiyor. Yine bu kamera ile uyumlu çalışan bir yazılım sayesinde, laptop aynı zamanda bir kartvizit okuyucusu özelliği kazanıyor. Kameraya doğru tutulan kartvizitlerdeki tüm bilgiler görsel tanıma teknolojisi ile bilgisayarınıza aktarılıyor.

  Kapalıyken şarj

  Toshiba’nın yeni serilerinde kullanılan bir diğer teknolojide ise, laptop kapalıyken de USB üzerinden bağlı cihazların şarj edilmesine imkan sağlıyor. Bu sayede, kullanıcı bilgisayarı çalışmıyor iken de cep telefonu, avuçiçi bilgisayar, MP3 çalıcı gibi cihazları doldurabiliyor.

  Dünyada en çevreci 10 laptopun 6’sı Toshiba

  DÜNYANIN en geniş organizasyonlu çevre örgütü Greenpeace tarafından ’En çevreci ikinci şirket’ ünvanı ile ödüllendirilen Toshiba’nın EPEAT adı verilen ve teknolojilerdeki çevreci yaklaşımları değerlendiren organizasyon tarafından açıklanan ’En çevreci 10 laptop’ listesinde de 6 ürünü bulunuyor. Listenin ilk 6 sırasında Toshiba laptoplar bulunuyor.

  En küçük sabit disk ile Guinness Kitabı’na girdi

  AYNI zamanda dünyanın önde gelen sabit disk üreticilerinden biri de olan Toshiba, bu alandaki teknolojisini Guinness Rekorlar Kitabı’na da taşıdı. 2.5, 1.8 ve 0.85 inç büyüklüğünde sabit diskler üreten Toshiba, 0.85 inç’lik sabit diski ile ’Dünyanın en küçük sabit diski’ unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Bu sabit diskler Nokia’nın N91 gibi cep telefonlarında ve popüler pekçok MP3 oynatıcısında da kullanılıyor. Otomotiv endüstrisi için de darbeye ve titreşime dayanıklı disk üretimi yapan Japon elektronik devi Toshiba’nın bu alandaki pazar payı da yüzde 85 olarak açıklandı.

  kaynak:www.yenilikleronline.com
   

Sayfayı Paylaş