Usb Flash Diskten İşletim Sistemi Kurma

Konu, 'İşletim Sistemleri ve Diğer Yazılımlar' kısmında Error! tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Error!

Error! Yeni Üye

Arkadaşlar Usb Belleğimizden Nasıl Windows Kuracağımızı Anlatıcam Sizlere

Bu Yolla Netbooklarımıza,Cd-Rom'u Bozuk Notebook Vede Pc Lerimize Usb Belleğimizle Windows Kuracağız..

Öncelikle Ben Benim Deneyipde İşe Yarayan Yoldan Anlatıcam..

Önce Arkadaşlar kuracağımız işletim sisteminin İmages alıyoruz sonrada netbook umuzda demontools,ultraıso programıyla netbookmuzda alıdğımız İmages açıyoruz bu programlarla

Demon Tools: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&e ... ls&spell=1

Ultra Iso: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q ... =Ara&meta=

Bir komut penceresi açın ve şunu yazın: diskpart

Bu komut, diskpart komutuna ait yeni bir komut penceresi açacak. Eğer bilgisayarınızda birçok USB sürücü veya kart okuyucu bulunuyorsa flash diskinizin hangi sürücüye sahip olduğunu öğrenmeniz gerekebilir. Bunun için gereken alt komut ise list disk

Benim Usb Flash Belleğimi Disk 2 diye buldu sizinkisi eminim farklı olacaktır bunu nasılmı anlıyıcaz kolay yolu bilgisayarınıza bağlı taşına bilir hdd,kart okuyucular çıkartıp sadece flash belleğimiz kalsın o zaman en düşük boyuta sahip olandır.sonuçda hdd nizin kaç gb olduğunu bilirsiniz
    Şimdi bu sürücüyü seçerek formatlamamız gerekiyor. Bunun için aşağıdakileri sırayla yazın:
    select disk 2 (burada disk 2 yerine kendi diskinizi(usb) yazmayı unutmayın)
    clean
    create partition primary
    select partition 1
    active
    format fs=fat32
    assign
    exit

İşlemler Tamamalnıp Usb Belleğimizi bölece formatladıktan sonra exit dyip çıkıyoruz

Yukarıda yaptığımız işlem, flash diskimiz üzerinde bir bölüm yaratarak bunu aktif hale getirdi. Daha sonra FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirdi.
    Şimdi İstediğimiz iŞLETİM sistemi dosyasını(demontools veyahutta ultraiso programı ile yaptığınız 2. sürücünü yoluna bkın F: VEYA K: vs vs gibi) veya DVD üzerindeki dosyaları flash diske aktarmak. xcopy komutu ile DVD sürücünüzden (burada “J:”)(Sizin Dvd Sürünüzün Yolu Farklı Ola bilir) dosyaları USB diskinize (burada “R:”)(sizin usb disk yolunuz J: VEYA L: ola bilir bunlara dikkat edin) kopyalamak için komut penceresini açıp şu komutu yazın:
    xcopy j:*.* /s/e/f r:
    (yollarınızı dıkkat edin bunlar benim hedeflerim sizinkiler farklı ola bilir atıyorum sizin dvd yolunuz k: usb yolunuz da s: sizin yazacağınız komut şu şekil olcak " xcopy k:*.* /s/e/f s: " umarım anlamışsınızdır burayı)

Bunu yazdığınızda ekranın dolduğunu ve dosyaların hızla kopyalandığını göreceksiniz. Tüm dosyalar kopyalandığında elinizde artık Hangi İşletim Sitemini Yaptıysanız Ona Ait flash diskiniz hazır.

İşin büyük bölümünü tamamladık. Fakat kuruluma başlamadan önce yapmamız gereken bir şey daha var. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girip açılışta ilk göreceği sürücünün USB sürücü olmasını ve USB’den açılış yapmasını sağlamalısınız. Bilgisayar ve BIOS modelinize göre bu komutun yeri farklı olabilir.

Artık Hazır:)

2. Error!

Error! Yeni Üye

Usb Flash Diskten İşletim Sistemi Kurma Yol 2

UltraIso programı kuruyoruz

UltraIso programı: http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q ... =&aq=f&oq=

Bendeki Ultraıso programın versiyonu; Try

UltraIso kısyoluna sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır"ı seçin

Menü sütunundaki " File"ı seçin ve " Open" deyin

Windows 7 ISO dosyasını bulun ve alttaki aç(Open) butonuna basın

Bootable menüsünden "Write Disk image"i seçin

Numaralandırılmış Yolları Sırayla Yapın..

Çıkan uyarı penceresine onay verin

Bittiğinde "kapat"butonuna basın.

Artık Usb den kurulabilir bir işletim sisteminiz niz oldu.Hepsi bu.

Anlatım Tamamiyle Bana Aittir..

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Teşekkürler. Özellikle netbook a windows 7 kuracak arkadaşların oldukça işine yarayacaktır.

4. Error!

Error! Yeni Üye

Rica Ederim..
    aynen zaten bu ençok netbook kullanıcıların işine yarıyacaktır..

5. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Eline sağlık ikinci yol çok pratik ve benim favorim.

6. fatih462

fatih462 Yeni Üye

ultra iso ile usb xp kurma yöntemi yaptık ama açılışıda usb flash diskmize verdik boota geçti laptopbumuz ama şöyle bir hata ile karşilaştık txtsetup dosyasını yukleyemediği için kur başarısız oldu diyor ne yapmamız gerekiyor. 2 gb kingston flash disk kullandık

7. Error!

Error! Yeni Üye

xp de denemedim ama vista ve win7 de hiç bir hata vermedi
    aldığınız imaj dosyasında veya xp'nizde problem olmasın ?

8. fatih462

fatih462 Yeni Üye

kullandıgım win7 işeletim sistemi bu işlemi xp için yapıyorum diğer yolla yani sizin yapmiş oldugunuz ms-dos yolu ile onu yapmaya çalıştım ama sürücü harfleri dogru oldu halde kopyalama yapmıyor ben bu işlemi xp de yapmak istiyorum mümkün olmaz mı ?

9. fatih462

fatih462 Yeni Üye

aldiğim imaj dosyasını bir cd ye çektim kurulum yaptım herhangi bir kopyalama sorunu vermedi

10. Error!

Error! Yeni Üye

fatih462;
    biglisayarınıza hangi işletim sistemini kurmak istiyorsunuz ? ikinci yolu denedinizmi?

fatih462;
    problemi buldum xpde bu yöntem cvp vermiyor neden derseniz eskiden bu hatayı verdiği zaman disketlerle c: d: formatlayıp sonradan kurulum işlemine başlıyorduk ama flash bellekden bunu yapma gibi bir çözüm yok ama bir kaç bir şey deniyorum onlar umarım olur...ama vista vede win7 de tıkır tıkır çalışıyor..

11. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

1. yöntem XP'de işe yaramıyor. Disk list komutu verildiğinde dos altında usb diskleri göremiyorsunuz. Bende kuramadım bu şekilde ancak 2. yöntem ile çok basit ve çok hızlı bir şekilde kurdum. 1. yöntem işletim sistemi üzerinden yapılabilirken 2. yöntemde bootable edilmiş bir win7 flash belleğini sisteme takınca şak diye kuruyorsunuz.

12. Error!

Error! Yeni Üye

peki xp 2.yolla işe yarıyormu :) ben denedim olmadı bir kaç bir şeyler deniyorum şuanda..

13. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

2. yöntemin işletim sistemi ile ilgisi yok ki? Diski 2 ye böl, D sürücüsüne usb den win 7 yi kur bu kadar. 1. yöntemde ise kullandığınız işletim sistemine göre usb belleği disk list komutu ile gördürüp clean komutu ile temizleyip vs vs işlemler yapmanız gerekiyor. Buna 2. yöntemde gerek yok. sisteminiz ne olursa olsun Ultra ISO programınız olduğu müddetçe usb flash belleğinizi bootable şeklinde w.n7 rtm iso dosyasını yazdırabiliyorsunuz.

14. Error!

Error! Yeni Üye

her iki yolla farklı 6 tane xp denedim hata verdi hatada şu hani eskiden biz disketlerle c: d: formatltayıp sorna yüklerdik ya o hatayı veriyor

15. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

2. yöntemin işletim sistemi ile ne alakası var hala anlamış değilim.

- 2. yöntemde kullanılan şey sadece Ultra ISO programıdır. Bu program ile Win 7 ISO dosyasını flash belleğe bootable olarak yazdırırsınızç makinayı kapatırsınız. Bios'tan USB'den başlatılacak şekilde ayalama yaparsınız. Flash bellek takılı olarak makinayı başlatırsınız. Otomatikman Windows Loading Files bölümü ekrana gelir. D sürücüsünü seçersiniz. Kurulum biter.

XP işletim sistemi ile yapılamayan şey USB flash belleğin disk list komutu ile görüntülenememesi ve dolsyısıyla diğer komutların XP altında çalıştırılamamasıdır. Zaten en baştada dedim. 2. yöntem varken 1. yöntem ile zahmete girmek, uğraşmak fuzulidir, gereksizdir. BAkın bu konuda chip dergisinin anlatımı var;

http://www.chip.com.tr/blog/ahmetaltune ... _2215.html

Burada açıkça XP sistemlerinde 1. yöntemde flash belleğin görüntülenemeyeceği yazılmış;

Windows XP Kullanıcıları için Not: Vista USB bellekleri flash bellekleri burada gösterecktir. Ama Windows XP bu bellekleri görmeyebilir. O yüzden Windows XP kurulu bir sistemdeyseniz, Flash bellek yerine, Harici USB Disklerle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Yani bu zor yöntem. Kolay yöntem dediğim gibi;

- 1 adet ultra iso programı,
    - 1 adet windows 7 iso dosyası
    - 1 adet asgari 4 gb flash bellek,

Ultra iso ile flash belleği yol göstererek win 7 iso dosyasını flash belleğe hdd + boot seçeneği ile yazdırın, sistemi usb den boot edin, win 7 yi kurun... That's all folk...

16. Error!

Error! Yeni Üye

her yollada xp kurmayı denedim 6 farklı xp imaj dosyasıyla denedim olmaıd
    verdiği hata bu ben bunu demek istemiştim
    ama vista vede win7 de hiç bir problem yok

17. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Sorunu flash bellekten XP kurarken mi yaşıyorsunuz? Çok yaşayın o zaman.

18. Error!

Error! Yeni Üye

Evt Nedenki ??

19. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

İfade etmek istediğinizi yanlış anlamışımda ondan. Ben farklı işletim sistemlerini urmaya çalıştığınızı değilde sadece windows 7'yi kurmaya çalıştığınızı düşünerek mesajlarnızı yanıtlıyordum. Ben flash bellekten sadece windows 7 kurdum vista ve xp denemedim.

20. Error!

Error! Yeni Üye

:):) BOŞ YERE uğraştık desenize neyse :D

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş