[Ürün İnceleme] LG P300 13.3"

Konu, 'Diğer Notebook Markaları' kısmında justice tarafından paylaşıldı.

 1. justice

  justice Yeni Üye

  LG'nin bir çok farklı alan yanında, elektronik ve bilgisayar konularında da tam bir dev olduğunu biliyoruz. Firma bilgisayar alanında ülkemizdeki varlığını uzun süre optik sürücüler ve monitörlerle sınırlamıştı, ama bir kaç yıldır LG marka dizüstü bilgisayarları da mağazalarda görmek mümkün. İlk piyasaya giren modellerinden beri hep cazip tasarımları ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken LG dizüstü bilgisayarların en yeni ve gözde modellerinden birisini, LG P300'ü incelemeye alıyoruz.

  [​IMG]

  LG P300, son zamanlarda rekabetin fena halde hızlandığı bir kategoride yer alıyor. 13.3" boyutlu ekranı LED aydınlatmalı, 2 kilogramın altında ağırlıklı ve kesinlikle çok ince bu dizüstüler büyük ilgi çekmekteler. Bu kategoriye doğan ilginin bir nedeni de Apple'ın başarılı ve hafif MacBook serisi. Dell'in XPS 1330 ile yer aldığı, Lenovo'nun X300 ile sonradan katıldığı yarışta LG P300'de önemli oyunculardan birisi.

  Genel Bakış

  Taşınabilirliğin ön planda olduğu, "ince ve hafif" kategorisindeki P300'ü "Ultra Portable" olarak da tanımlamak mümkün. Sistem, LED aydınlatmalı ekranı ve inceliğiyle öne çıkıyor, ayrıca şarap pembesi-siyah üst deseniyle de sıradan dizüstüler arasından sıyrılıyor.

  Boyutlar ve ağırlık 31,5 x 23,6 x 3,2 mm / 1.65kg

  İşlemci Intel Core 2 Duo T7500, 2,2 GHz - 4 MB cache
  Yonga seti Intel PM965 + ICH8-ME
  Grafik işlemcisi ve belleği NVIDIA GeForce 8600M GS - 256 MB bellek + TC
  Bellek tipi ve miktarı 2 GB DDR2-667 bellek (2x1 GB) - Maks. 4 GB
  Ekran boyutu ve çözünürlük 13,3" LCD TFT ekran, 1280x800 piksel çözünürlük, LED aydınlatma
  Sabit disk SATA 160GB, 5400rpm, 8MB tampon bellek,
  NCQ Optik sürücü Çift katman yazma destekli DVD±RW sürücü, 8x okuma 8x yazma hızı
  Ses Realtek ALC262 yongasıyla iki kanal HD Audio ses, sistem üzerinde hoparlörler
  Modem --- Kablosuz ağ Intel PRO/Wireless 3945ABG 802.11a, b ve g destekli, 54Mbit/sn
  Kablolu ağ 10/100/1000Mbit ağ bağlantısı, Realtek 8168C PCI Express ağ kontrolcüsü
  USB bağlantıları 3 adet USB 2.0 Firewire bağlantısı
  Kızılötesi (IrDA) bağlantı
  Bluetooth bağlantı Dahili Bluetooth v2.0+EDR desteği
  Web kamera 1.3 Megapiksel
  Kart okuyucu 5 format destekli (XD, SD, MMC, MS ve MS Pro) PCMCIA slotu
  ExpressCard/34 formatında genişleme yuvası
  VGA çıkış / TV çıkış Analog VGA + HDMI çıkış
  Diğer bağlantılar Kulaklık, mikrofon, kilit bağlama noktası, Smart-Link
  Klavye 86 tuş, Q tuş dizilimli
  Pil 5200mAh 6 hücreli Li-Ion pil
  İşletim sistemi MS Windows Vista Home Premium


  LG P300 - Fiziksel Özellikler

  LG P300'ü kutusundan çıkarttığınızda hemen farkettiğiniz bir kaç detay var. Bunlardan birisi bilgisayarın hafifliği, ikincisi parlak yüzeylerinin çizilmemesi için ne kadar iyi paketlenmiş olduğu, üçüncüsüyse kutusundan çıkan harici DVD yazıcı. Evet, bu sistem sektörde tek döner eksenli / single spindle olarak tabir edilen, içinde sadece sabit disk bulunduran sistemlerden. İlk başta bu uygulama size itici gelebilir ve "her yere harici DVD ile mi gideceğiz?" diyebilirsiniz. Burada şunu düşünmeniz gerekiyor: Gerçekten de her yere harici DVD sürücüyü götürmek zorunda mısınız? Şimdiye kadar çıktığınız kaç iş gezisinde, optik sürücüye ihtiyacınız oldu? Eğer bu soruya yanıtınız "benim optik sürücüye sürekli işim düşüyor" ise, dahili sürücülü bir sistem elbette size daha uygun. "Aslında o sunumu yapmaya giderken optik sürücü olmasa da olurdu" diyorsanız, hafifliği ön planda böyle bir sistemi düşünebilirsiniz.

  [​IMG]

  LG'nin bu noktadaki farklılığı, sistemle birlikte bu sisteme yakışır incelikte bir harici optik sürücüyü de hediye etmesi. Normalde bu tür "Ultra-Portable" sistemlerde optik sürücü bulunmaması sık görülür, ama üreticinin harici optik sürücüyü ücretsiz sağlaması pek görülmüş şey değildir.


  [​IMG][​IMG]

  Neyse, sistemi incelemeye devam edersek, öncelikle üst yüzeyinin özel kaplaması ve renk düzeni dikkatimizi çekiyor. LG, bilgisayarın üst yüzünü gül pembesi ve siyah renklerle, zebra desenini andıran bir desenle bezemiş. Ortaya çıkan görüntü şık ve abartıdan hoşlanmayanların kabullenebileceği kadar sade. LG'nin web sitesine bakılırsa aynı sistemin bir de şarap rengi - gül pembesi desenli seçeneği var.
  Unutmadan belirtelim ki hem bilgisayarın parlak yüzeyi, hem de optik sürücünün parlak siyah kaplaması adeta parmak izlerini çeken birer mıknatıs. Neyse ki LG bu durumu gözeterek, kutuya özel bir temizlik bezi de eklemiş.
  Bilgisayarı tam karşımıza aldığımızda, sol yanında kilit bağlama noktasını, 2 adet USB bağlantı noktasını ve ExpressCard kart yuvasını görüyoruz. Kart yuvasının girişi yaylı bir kapakla korunmuş, diğer bir çok marka gibi "dummy" kart kullanılmamış. "Dummy" diye adlandırılan o plastik koruyucuların ne kadar çabuk kaybedildikleri düşünülürse, bu kapaklı sistem daha iyi denebilir. Yalnız dikkat, bu sistemin kart yuvası ExpressCard/34 formatında, dolayısıyla daha geniş olan ExpressCard/54 kartları kabul etmeyecektir.

  [​IMG]

  Sistemin ön yüzüne geçtiğimizdeyse yine kapaklı düzenekle korumaya alınmış kart okuyucuyu görüyoruz. Sistemin ön yüzünde bundan başka bir araç yok. Ayrıca bilgisayarın arka yüzünde de hiç bir bağlantı noktası bulunmuyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  LG, sistemin bağlantı noktalarının ağırlığını sağ yüze yüklemiş. Bu yüzde öncelikle renkleriyle göze çarpan kulaklık çıkışı ve mikrofon girişini buluyoruz. Bu iki bağlantının yanında az rastlanan bir ayar, ses yüksekliği ayarı var. Bu yüzde ayrıca 1 adet USB bağlantısı, analog VGA ve HDMI görüntü çıkışları, ağ bağlantı noktası ve güç girişi bulunuyor. Analog VGA çıkışı yerine DVI tercih edilebilirdi, ama bu durumda da DVI kullanmak isteyenler HDMI'dan DVI'a dönüşüm yapabilirler. Bu yüzün özel bir bağlantı noktasıysa S-Link adını taşımakta. Bu bağlantı noktası esasen mini tipte bir USB bağlantısı ve sistemin yanında verilen USB kablosunu kullanırsanız, herhangi bir bilgisayarı USB üzerinden bu noktaya bağlayıp, basit bir ağ kurabiliyorsunuz. Yani LG, piyasada satılan USB-to-USB ağ kablolarını bu şekilde sisteme entegre etmiş.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Sistemi ufak boyutlu bir fan soğutuyor. Sağ yandaki ses ayarıysa, bu sisteme özgün bir detay. Sistemin soğutma sistemi oldukça etkili ve fanı hayli sessiz. Bazen sistem ısındığında fanın ani ataklar yaparak hızlandığını duyuyorsunuz ama genelde rahatsız edici bir ses söz konusu değil. Üstelik fanın hızı, hem BIOS'dan hem de Windows içinden yönetilebiliyor. Hatta BIOS'da pille çalışırken ve elektriğe bağlıyken ayrı ayrı fan hızı profilleri seçme olanağı var.

  [​IMG]

  Bilgisayarın 4 yanını böylece gözden geçirdikten sonra, artık kapağını kaldıralım. Bu noktada da biraz şaşırtacaksınız, çünkü LG kapak için herhangi bir kilit mekanizması kullanmamış, kapağı açmak için bir yerlere dokunmanız gerekmiyor. Şaşırtıcı hafifliği ve inceliği nedeniyle kolayca açılan kapağı biraz yadırgasanız da, zamanla alışıyorsunuz.

  Bilgisayarın ekranının LED aydınlatmalı olduğunu söyleyince, tabii bu ekrana yönelik belli bir ilgi doğacaktır. Merak etmeyin, LED aydınlatmanın dışarıdan farkedilen en büyük etkisi, ekranın yer aldığı üst kapağın inceliği ve hafifliği. Sistemin daha sonra farkedeceğiniz avantajlarıysa artan pil ömrü ve yüksek parlaklık olarak kendini gösteriyor. Gerçekten de ekranın parlaklığı çok yüksek ve en üst düzey parlaklıkta çalışırken gözünür rahatsız olabiliyor. Ekran parlaklığı 8 adımda ayarlanabilmekte, dolayısıyla size rahat gelecek parlaklık düzeyini kendiniz seçebiliyorsunuz.
  Hemen hemen tüm dizüstü üreticileri gibi LG'de kullandığı monitör üzerine detay bilgi sunmamakta. Monitör 13.3" boyutunda ve 1280x800 çözünürlükte, ama tepki süresi, parlaklık ve kontrast düzeyleri, görünüş açıları gibi detayların hiç biri belirtilmiş değil. Gözle yapılmış çok subjektif gözlemlere dayanırsak, monitörün görünüş açılarının ucuz dizüstü bilgisayarlardaki sıradan monitörlerin çok üstünde olduğunu söyleyebiliriz.

  [​IMG]

  Sistemin klavyesinde çok özel bir yön yok, yalnız özellikle dikkatimizi çeken bir düzenleme, sistemin üzerinde özelleştirilmiş ek tuşların bulunmaması oldu. LG, sisteme 4-5 tane ek işlev tuşu eklemek yerine, bu işlevleri var olan tuşlara ikinci işlev olarak eklemeyi tercih etmiş. Örneğin F1 ve F2 tuşlarına Fn tuşuyla birlikte basarsanız, sizin tercih ettiğiniz iki işlevi çağırabiliyorsunuz. Ekran parlaklığı da bu şekilde ayarlanabiliyor. Bu işlev tuşları arasında dikkatimizi çeken bir kaç detay oldu. Örneğin, sistemde bekleme durumu (Stand by) ve uyku durumu (Hibernate) için iki ayrı işlev tuşu var. Bilgisayarın ses sisteminin desteklediği, sanal olarak 3D ses yaratan SRS sistemi için özel bir tuş atanmış ve SRS WOW HD ile SRS TruSurround XT modları arasında bu tuşla geçilebiliyor. Diğer ilginç işlevler arasında fan hızı ayarı (silent-normal-cool şeklinde üç ayar) ve sistemin pil durumunu gösteren bilgi düğmesi var. Tüm bu işlevler, F tuşlarına ikincil işlev olarak atanmışlar.

  [​IMG]

  Sistemin ön, sol kenarında bir dizi LED yer almakta. Tamamı turuncu renkli yanan LED'lerin renk olarak tek istisnası, sistem elektriğe bağlandığında yeşil de yanabilen güç LED'i. Sistemin kapağı kapalıyken de dışarıdan görülebilen bu LED'ler sırasıyla güç, pil, disk, caps lock ve num lock durumu ve kablosuz ağ anten durumunu gösteriyorlar.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Solda durum bilgisi veren LED'ler var, dokunmatik yüzeyse sisteme çok iyi entegre edilmiş. LG, fare yerine geçen dokunmatik yüzeyi sisteme görünüş olarak çok iyi entegre etmiş, bu yüzey ile bilgisayarın klavyesinin çevresindeki yüzey aynı dokuya sahipler. Ayrıca, sol ve sağ tuşlar birbirlerinden ayrılmadan, yekpare bir tuş tasarlanarak görüntü şıklaştırılmış. Dokunmatik yüzeyin kontrolü Synaptics firmasının yazılımına emanet ve harici fare takıldığında bu yüzey devre dışı bırakılabiliyor.
  Genelde klavye olarak sistemin bir eksikliği yok, ama sistemde parmak izi okuyucu olmaması bizce bir eksiklik. Bu bilgisayarın ana hedefinin profesyoneller olduğu düşünülürse, böyle bir güvenlik önlemi bizce yerinde olurdu.

  LG P300 - Teknik Özellikler


  LG P300 bir yönüyle biraz değişik bir ürün. Ürünün PM965 yonga seti ve Core 2 Duo işlemcisi, Intel'in şu andaki dizüstü platformu "Santa Rosa" gereksinimlerini karşılıyor. Bununla birlikte, bizim incelediğimiz örnekte kablosuz ağ kartı olarak Intel üretimi 4965AGN değil, 3945ABG kartı takılıydı, bu nedenle de sistem Santa Rosa platformunun tüm gereksinimlerini karşılayamıyordu. Bu ilginç bir durum, çünkü LG web sitesinde 4965AGN kartını da opsiyon olarak belirtmiş.
  LG P300 modeli için web sitesinde Core 2 Duo T5550 ve T7500 olarak iki işlemci seçeneği belirtmiş, ama bizim incelediğimiz modelde T7500 işlemcisi vardı, LG Türkiye ofisinden öğrendiğimize göre de Türkiye'de P300'ün sadece bu işlemci seçeneğiyle satılması planlanıyor. 65nm üretim tekniğiyle üretilen ve 4 MB tampon bellek içeren bu işlemcinin veriyolu hızı 800 MHz. Sistemin işlemcisi, bilgisayarın yük durumuna göre 1.6 GHz ve 1.2 GHz hızlarına inebiliyor, bu değişiklik çarpan değiştirilerek gerçekleştiriliyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Sistem, Intel'in dizüstü bilgisayarlar için şu andaki güncel ürünü olan PM965 yonga setine sahip, bu masaüstü bilgisayarlarda kullandığımız P965 yonga setine denk geliyor. Çift kanal DDR2 bellek destekli bu yonga setini LG 2 adet 667 MHz bellek modülüyle desteklemiş. Her ne kadar ilk başta "667 MHz yerine 800 MHz DDR2 bellek kullanılsaydı" diye düşünsek de, PM965 yonga setinin DDR2-800 desteklemediğini hatırlamak gerek. Yonga seti en fazla 4 GB bellek destekliyor, dolayısıyla ileride sistemde takılı iki modülü de 2 GB modüllerle değiştirerek 4 GB kullanabilirsiniz.
  Bu arada, gördüğümüz ilginç bir detay, sistemin BIOS'undan iki çekirdeğin birinini devre dışı bırakılabilmesi ayarı. Herhalde enerji tüketimini iyice düşürüp, pil ömrünü en üst düzeye çıkartmak isteyenlere yönelik bu ayarla sistemi tek çekirdekli hale getirebiliyorsunuz.

  ***Ekran Kartı

  Bu tür çok hafif sistemler her zaman yonga setine dahili grafik işlemcisiyle gelirler, ama LG bu noktada çok cesur davranmış ve sisteme GeForce 8600M GS gibi gayet iyi bir grafik işlemcisi eklemiş. Sisteme PCI Express x16 arayüzüyle bağlı olan bu grafik işlemcisi, kendisine özel 256 MB GDDR3 belleğe sahip, bellek arabirimi 128-bit. Ayrıca, Turbo Cache sistemiyle ekran kartı belleği 1 GB'a kadar genişleyebiliyor. 80nm üretim teknolojisiyle üretilen işlemcinin güç tüketimi konusunda çok başarılı olduğu söylenemez, ama 8 iş hattı, 16 kaplama ünitesi ve DirectX 10 desteğiyle yeterli performans ve özellik sağladığı söylenebilir.

  GPU Bellek Standart 2D 170 MHz 100 MHz Low Power 3D 275 MHz 300 MHz Performance 3D 500 MHz 700 MHz
  NVIDIA, GeForce 8600M'e üç farklı çalışma modu programlamış. Masaüstünde çalışırken grafik işlemcisi sadece 170 MHz'de çalışıyor ama bu hızda bile Aero arayüzünün altından kalkabiliyor. Diğer çalışma modlarıysa grafik işlem yüküne göre devreye giriyorlar. Kaplama üniteleri, grafik işlemcisinin saat hızının iki katı hızda çalışıyorlar.

  ***Sabit Disk

  Tüm modern dizüstü bilgisayarlar gibi LG P300 de SATA arabirimli bir diskle geliyor. Diskin dönüş hızı 5400rpm, tampon belleğiyse 8 MB. Bizim incelediğimiz örnekte Fujitsu üretimi bir sabit disk (MHY2160BH) vardı, ama bu durum farklı üretim partilerinde değişebilir. Bizim incelediğimiz model, 160 GB kapasiteli bir diskle sunulmuştu, diskin NCQ desteği de aktifti. Uygulamada diskin performansının ait olduğu kategori için normal düzeyde, sessizliğininse özellikle başarılı olduğunu gördük.

  [​IMG]

  Sistemi ilk çalıştırdığınızda sizi bu ekran karşılıyor. LG P300'de en beğendiğimiz özelliklerden birisi, firmanın sisteme entegre ettiği LG Smart Partition yazılımı oldu. Kutusundan çıkarttığınız P300'ü ilk kez çalıştırdığınızda sizi ilk olarak bu yazılım karşılıyor ve sabit diski nasıl bölümlemek istediğinizi soruyor. Yazılım çok basit ve anlaşılır şekilde hazırlanmış, bizce çok başarılı bir uygulama.

  [​IMG]

  Intel'in Turbo Memory sistemi temelinde Vista ReadyBoost'dan başka şey değil. LG P300'ün gözden kaçabilecek bir özelliği, içinde 1 GB büyüklüğünde Intel Turbo Memory modülü bulundurması. Bir zamanlar Robson kod adıyla da anılan bu teknoloji, temelde Microsoft'un Vista'ya eklediği ReadyBoost sisteminden farklı değil. İki sistemde de, en çok erişilen veriler sabit disk yerine flash bellekte tutuluyor ve sabit diske bu sayede erişim süresi çok düşük, güç tüketimi neredeyse yok sayılabilecek bir tampon bellek eklenmiş oluyor. Turbo Memory modülü sisteme PCI Express x1 arayüzüyle bağlanmış durumda ve sadece Windows Vista ile birlikte iş görüyor. Sistemin zaten Vista ile geldiği düşünülürse, bu genel kullanıma bir sorun oluşturmayacaktır. Kullanıcı dilerse Turbo Memory modülünü devreden çıkartabiliyor. Biz zaman sıkıntımızdan ötürü sisteme Turbo Memory aktif ve pasif olarak iki ayrı test yapamadık, ama Vista kullanıyorsanız bu modülü devre dışı bırakmanızın bir gereği de yok.

  ***Optik Sürücü

  İlk başta bahsettiğimiz üzere, LG P300 dahili bir optik sürücü içermiyor, optik sürücüsü harici olarak sunuluyor. LG'nin sistemle birlikte sunduğu optik sürücünün modeli sistemde HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N olarak görülüyor. Bu sürücü, sitemizde daha önce incelediğimiz LG GSA-E50L sürücüye göre daha eski ve özellik olarak daha düşük bir sürücü, örneğin SecurDisk ve Lightscribe gibi özelliklere sahip değil.

  [​IMG]

  Çift katmanlı DVD yazabilme özelline sahip olan sürücü, DVD yazmakta ve okumakta 8x, CD yazmaktaysa 24x hızına çıkabiliyor. LG sürücülerin geleneği olduğu üzere bu sürücüde de DVD-RAM desteği var. Sürücü genel olarak standart bir dizüstü optik sürücüsü profili çizmekte, çok özel bir getirisi yok.

  [​IMG]
  Optik sürücü her ne kadar LG'nin kutulu olarak sattığı E50L'den daha düşük bir ürün olsa da, aslında fiziksel boyutları E50L'den daha ufak ve tasarımı biraz daha cazip. Üstelik sürücünün güzel bir avantajı, USB kablosunu dahili olarak üzerinde taşıması. Bu kablo biraz kısa, ama işini gayet güzel görüyor ve sizi ayrıca kablo taşımaktan kurtarıyor. Zaten sürücü sisteme tek bir kabloyla bağlanmakta, ayrıca adaptör taşımak da gerekmiyor.

  ***Ağ Özellikleri, Bluetooth, Modem vs.

  LG P300'ün dış dünya ile bağlantısını, Realtek RTL8168C kontrolcüsüyle yönetilen ve sisteme PCI Express üzerinden bağlı bir gigabit ethernet bağlantı noktası ve Intel üretimi PRO/Wireless 3945ABG kablosuz ağ adaptörü sağlıyor. Bunlara ek olarak sistemde dahili olarak Bluetooth 2.0 var. İlginç bir detaysa, sistemde modem bulunmaması. Genelde tüm dizüstü bilgisayarlarda yazılımdan destekli bir 56K modem bulunur, ama LG artık modemin modasının geçtiğini düşünmüş olacak ki sisteminde buna yer vermemiş.
  Sistemle geçirdiğimiz süre zarfında, sistemin kablosuz ağ için anten başarısının ortanın üstü düzeyde olduğunu gördük. LG P300, anteninin zayıflığını eleştirdiğimiz ASUS F3Jc'den daha iyi başarı gösterdi ve F3Jc'nin algılayamadığı kablosuz ağları algılamayı başardı.

  ***Pil ve Adaptör

  Bu kadar hafif bir dizüstü bilgisayarı yarım kiloluk bir pille donatmak olmaz elbette. LG de pil konusunda oldukça dikkatli davranmış ve sisteme hafif olmasına rağmen yaklaşık 5200mAh kapasiteli bir pil sağlamış. Pil 11.1 Volt ve 5.2 Amper/saat olarak etiketlenmiş, Everest uygulamasıyla baktığımızdaysa tam dolu olduğunda 55522mWh kapasite gözleniyor. Sistem pil ömrünü yüzdelik oran yanında saat ve dakika olarak gösterebiliyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Sistemin ekran parlaklığının en yüksek ve en alçak değerleri arasında güç tüketimi 4 Watt kadar farkediyor. Bu değer, normal aydınlatmalı ekranlarda 8-10 Watt'a varan bir değer. Sistem açık, çalışır halde ama boşta bekleme durumundayken 30 Watt güç tüketiyor, esaslı bir oyun açılıp güç tüketimi zirveye çıkartıldığındaysa 60 Watt güç tüketiyor.

  Durum
  Güç Tüketimi Bekleme durumu, ekran en düşük parlaklıkta 26 Watt Bekleme durumu, ekran parlaklığı en yüksek 30 Watt Tam yük, ekran parlaklığı en yüksek 60 Watt Sistemin kendi içindeki pil kontrol uygulaması, tam dolu pille 5 saat kadar çalışma süresi öngörse de, tahmin edeceğiniz gibi bu biraz iyimser bir tahmin. Biz uygulamada 3 saat civarında pil ömrü görebildik, oyun vs. uygulamalarla sisteme yüklenirseniz bu süre 2 saate kadar inmekte. Pil ömrü kullanılan pilin kapasitesine göre normal sayılabilir, ama belli ki LED ekran güç tüketimi açısından sisteme ciddi bir katkı sağlamamış, etkisi daha çok incelik ve hafiflik açısından olmuş.

  ***Yazılımlar

  Yazımızın içinde belirttiğimiz gibi, sistem Vista Home Premium işletim sistemi yüklü halde geliyor. LG, sistemi ek yazılımlarla doldurup şişirmemiş, bunun yerine kendi geliştirdikleri çok güzel bir kaç araca yer vermişler. Öncelikle, LG Vista'nın bazı özelliklerini çok iyi kullanmış. Vista'da ekranın yanında duran Sidebar uygulamasında firmanın "LG Smart Indicator" adını verdiği bir panel var ve bu panelden ekran parlaklığı, fan hızı gibi ayarlara erişebiliyorsunuz. Ayrıca firma yine Vista'ya özgü bir özellik olan Mobility Center'i de değerlendirmiş ve buraya sisteme özel bir iki panel eklemiş. Yani sistemin Vista ile entegrasyonu konusunda LG tam puan alıyor.

  ***Kutu İçeriği

  LG sistemi oldukça ufak bir kutuda sunmakta, kutu içeriğindeyse sadece en gerekli malzemeler var. Kutudan bilgisayarın kendisi, pili ve optik sürücü yanında kurtarma ve kurulum CD'si, Cyberlink'in DVD uygulamalarının bulunduğu bir CD, adaptör, güç kablosu, S-Link kullanımı için USB kablosu ve kısa sayılacak bir kullanım kılavuzu çıkıyor, ayrıca bir de temizleme bezi var. LG kutu içeriğine fare ya da çanta gibi bir ekleme yapmamış.

  [​IMG]

  ***Performans

  Bilgisayar Vista yüklü olarak gelince, ilk önce Windows'un kendisi performans açısından ne diyor bir bakmak gerekiyor, dolayısıyla Windows Experience puanını penceresini açıyoruz.

  [​IMG]

  Vista'nın performans puanını, sistemin 5 kategoride aldığı puanların en düşüğü belirliyor. Burada sistemin diğer kategorilere göre bellek puanı açısından biraz geride kaldığını görüyoruz. Aslında burada LG'nin yapabileceği bir şey yok, çünkü kullanılan PM965 yonga seti en fazla DDR2-667 destekliyor, LG de zaten DDR2-667 bellek modülleri kullanmış. Eğer yonga seti DDR2-800 destekleseydi ve sistem de bu modüllerle donatılsaydı, veriyolu hızı ile bellek hızı senkron çalışacağından tahmin ediyoruz ki bellek puanı da 5.0 düzeyini bulurdu. Yine de, elde edilen değerler bir dizüstü bilgisayar için oldukça yüksek.

  Bir başka LG incelemesinde buluşmak üzere... [alkis]

  Yazının orjinal metni için tıklayınız.
   
 2. juiced54

  juiced54 Yeni Üye

  [alkis]
   
 3. saka

  saka Admin Yetkili Kişi

  Başka bir siteden bir yazı alınıyorsa o sitedeki orjinal yazıya mutlaka bağlantı verilmeli ve gerekiyorsa yazı sahibinden izin alınmalı.
   
 4. _Serbay_

  _Serbay_ Yeni Üye

  Güzel bir inceleme olmuş.

  LG R500 kullanıcısıyım. Model olarak 13.3" olması ve harici optik sürücü dışında bir getirisi yok. Hatta bence optik sürücünün harici olması "-" bile sayılabilir. Devamlı yanınızda ayrı bir parça olarak taşımak zorundasınız. :roll:

  Onun dışında piyano black kaplaması çok hoş olmuş...
   

Sayfayı Paylaş