Unutulan bios şifresini yenilemek ve sıfırlamak

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bios ekranına şifre koyup sonradan bu bios şifresini unutursanız işiniz oldukça zor.
    Eski masaüstü bilgisayarlarda bios pilini çıkarıp kolayca bios şifresini silebiliyorduk. Ancak yeni notebooklarda bios pili sökmek işe yaramıyor.
    Notebook'unuzun bios şifresini unuttuğunuzda notebook markasının teknik servisine gidip bios şifresini sıfırlatmak gerekiyor.

Notebook bios'larında işe yarayan bir çözümü forum üyelerimizden yalcin19 bizimle şurada paylaştı. Bende buraya da ekliyorum.

Notebooklarda bios şifresini sıfırlamak
    1. Phoenix bios şifresi sıfırlamak için bu dosyayı indirin ve c diskinin içine pass isimli klasöre açın. c:/pass klasörünün içinde 4 dosya olacak.
    2. Bilgisayarı yeniden başlatın ve bios'a girin. Şifreyi 3 kere yanlış girerseniz aşağıdaki gibi bir hata mesajı alırsınız. Ekrana gelen kodu not alın.
    3. Bilgisayarı açın, başlat, çalıştır'a girip cmd yazın ve dos ekranına geçin.
    4. Gelen dos ekranında c diskindeki pass klasörüne geçmek için cd c:/pass yazın ve enterlayın.
    5. Yeni satırda BIOS_PW 12345 0 yazın ve enterlayın. 12345 yerine az önce not aldığınız hata kodunu yazacaksınız.
    6. Size hata koduna bağlı olarak 4-5 tane şifre önerisi verecek. Bu şifreleri not alın.
    7. Bilgisayarı yeniden başlatın, bios'a geçin ve bir önceki adımda not aldığınız şifrelerden birini kullanarak bios'a girebilirsiniz.

Notebook bios şifresi kırma, laptop bios şifresi silme, notebook biosundaki şifre nasıl silinir gibi soruların cevabını bu konuda bulabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

2. reidlos

reidlos Yeni Üye

Kardeş Çok SağoLasın Onu Denedim Ama Yinede Bios Şifresini Çözemedi. Cleanbios Die Bootable Bi Cd Buldum Onunla Boot Ettim Makinayı Ama Yİnede Olmuyor. Başka Bi Çözüm Yolu Varmı Acaba?

3. MetHun

MetHun Yeni Üye

sağolasın hocam. umarım tüm bioslarda işe yarar. Lazım olur diye arşive atıyorum.

4. yuksekpotansiyel

yuksekpotansiyel Yeni Üye

arkadaşlar bende sony vaio sz-660n bir laptop var(usa malı türkiyede sunulmamış bir model). bios şifresi kullanıcı tarafından konulmadı fakat bana gelen bilgisayarlardan şüphelendiğim kadarı ile (hiç kimse ben koydum demiyor kendiliğinden oldu gibi cümleler) bu parmak izi okuyucuların bir azizliği olabilir diye şüphelenmiyor değilim...

konumuza dönecek olursak bu laptopta şuan bios şifresi var(yanlızca setupta) ve çeşitli yöntemlerle çeşitli programları denedim, forumda ve google da aramalar yaptım ve bir sonuç alamadım.(biri hariç onuda yazının devamında belirttim)

daha önce bu başlık altından bir kaç biosun şifresini sıfırlamıştım... laptopta şifreyi üst üste 3 kere yanlış girince şöyle bir ekran geliyor.

key : XXXX-XXXX-XXXX-XXXX
    input onetime password

diyor...
    (keydeki X'ler rakamlardan oluşuyor ve 4*4 toplam 16 rakam ve her denemede farklı rakamlar geliyor)

laptopumuzdaki bios phoenix marka ve malum şifreden dolayı biosunun versiyonunu da okuyamıyorum.

bu hatayla karşılaşmış çözüm bulmuş veya buldurmuş kimse varmı? özetle sonynin servisine mahkummuyuz başka bir çözümümüz varmı. donanımsal olarakda çok çok ayrıntılı müdehale edebilirim(zaten şuanda parçalanmış durumda (başka bir arızadan dolayı) ) elinde service manuel olan veya bu konuda tecrübesi olan birileri varsa yardımcı olursa minnettar kalırım.

son olarak eklemek istediğim google da sony bios reset kelimeleri ile aramalar yaparken karşıma çıkan bir site oldu. mevcut keyi ve laptobun altındaki service tag bilgilerini istiyor (yanında 30 $ ile birlikte ) ve hesabta passwordu bize veriyor. bana inandırıcı gelmedi bu üç kağıt sitelerinden biri olabilir diye de umursamadım. o yüzden linkini bile koymadım...

forumda arattım bir

notebook-genel-f24/enter-onetime-password-yardim-t2710.html

bu link var (cevap görmemiş) be bendeki sorundan bir tane link daha var oda forum kuralları dışı mesaj attığı için yardım alamamış. :)

olumlu olumsuz herbilgi işime yarayacaktır. yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler . saygılarımla.......

5. proton

proton Yeni Üye

bende de böyle bir sony var ve biosunda şifre var

bu şifre yalnız bios yazmakla çölebilir

yada servisine 16 haneli kodu söylemeniz gerekiyor ve bunun için garanti belgesi flan olması gerekiyor mu bilmiyorum onu araştırmadım.

biosu da windows üzerinden yazılıyor.

açık dump bulmak hakikaten zor

6. kiesto_afri

kiesto_afri Yeni Üye

güzel bilgi denicem sağol usta

7. yusuferm

yusuferm Yeni Üye

çok saolasın kardeşim... saatlerdir kafayı yemek üzereydim...:)) çözdüm sonunda.. saolasın tekrar tekrar...:))

8. lacremel41

lacremel41 Yeni Üye

[alkis] Denedim ve oldu, çok teşekkür ediyorum üstatlara...

9. NotebookCanavari

NotebookCanavari Yeni Üye

Süper teknik teşekkürler...

10. baycu

baycu Yeni Üye

sırf teşekür etmek için girdim gerçekten işe yarar bi program 10 numara ***** [alkis] [bravo]

11. rapper38

rapper38 Yeni Üye

dell imspiron 6400 bıos şifresini bulamıyorum dediğiniz yöntemide deniyorum 3 kez yanlış girince kapanıyor laptop ne yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş