Unknown Device gördüğünüzde ne yapmalısınız? Sürücü bulma

Konu, 'Notebook Genel' kısmında butterflyT tarafından paylaşıldı.

 1. butterflyT

  butterflyT Yeni Üye

  Merhaba,
  Herhalde Notebook'a format attıktan sonra en sinir bozucu durum cihazınıza ait gerekli sürücüleri bulamamak olsa gerek. Hele bir de bilgisayarınızın tam olarak hangi özelliklere ve hangi marka ürünlere sahip olduğunu tam bilmediğinizde neye kime göre sürücü arayacağınızı da bilemiyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir program sunmak istedim. Programın adı "Unknown Device Identifier". Gerçekten başarılı bir program. Bilgisayarınızdaki tüm cihazları başarılı bir şekilde tespit edebiliyor. Bilinmeyen bir cihazla karşılaştığınızda genelde özelliklerine gelip Genel sekmesinde kayda değer bir bilgi var mı diye bakarız. Eğer yararlı bir bilgi varsa onun üzerinden sürücü ararız. Oradan bir bilgi elde edemezsek Ayrıntılar kısmında Aygıt Kopya Kimliğine bakarız. Ancak orada da misal olarak
  PCI\VEN_104C&DEV_803D ... gibi bir takım şeyler yazar ve bununla sürücü aramaya çalışırız. Programı kurduğunuzda bilgisayarınıza ait tüm cihazların özelliklerini döküyor. Örneğin Aygıt Kopya Kimliği PCI\VEN_104C&DEV_803D ... olan cihazınız ne işe yaradığını ve markasının ne olduğu gerekli sürücünü öğrenebiliyorsunuz. Sağ tıklayıp sürücü ara dediğinizde sizin için uygun anahtar kelimelerle Google'da arama yapıyor. Böylece direkt hedefe ulaşma şansınız artıyor.

  Programı buradan indirebilirsiniz
  http://www.zhangduo.com/udi.html

  Freeware bir programdır istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

  Eksi yanı: Aygıt yöneticisinde Bilinmiyen Aygıt'a sağ tıklayınca programla ilintili bir seçim gelmiyor. Yani sağ tıklayıp program ile bilinmeyen cihazın ne olduğunu öğrenemiyorsunuz. UDİ'yi açıp size sıraladığı cihaz bilgilerini tek tek kontrol ediyorsunuz. Eğer içlerinde aradığınız Aygıt Kopy Kimliğini bulursanız aradığınız Bilinmeyen cihazı da bulmuş oluyorsunuz.

  Güle güle kullanın.
   

Sayfayı Paylaş