Toshiba Satellite U405D-S2874 XP sürücü sorunlari

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında mimindayi tarafından paylaşıldı.

1. mimindayi

mimindayi Yeni Üye

Herkese merhaba arkadaslar,
    Bu forumu bir arkadas sayeseinde kesfettim, ilk olarak cevap yazmak isterdim ama soruyla basliyorum, ileriki zamanlarda kendi tecrübelerimi de buraya aktarmak isterim.

Simdi benim bir Toshiba Satellite U405D-S2874 laptopum var ve haliyle Vista yüklüydü ve ben XP kurmak icin harekete gectim, XPyi kurdum ses kartini kuramamistim ki bu forumda baska laptoplar (HP, DELL) icin olan konulardan onu da kurdum. Sorulara gelince:

1) Herkes gibi bende de mikrofon sorunu var, mikrofon calismiyor ve verilen linklerdeki sürücüleri benim bilgisayar icin olmadigi halde indirip denedim, olmadi.

2) Bilgisayar Stand-by olduktan sonra tekrar acinca internete baglanmiyor, bu da kesin WLAN sürücüsü ile ilgili, bunu cözemedim.

3) XP icin olan SATA sürücüleri kurmama ragmen BIOSdan SATA ayarini compatibility'den AHCI ya getirince mavi ekran geliyor. O yüzden mecbur o ayari compatibility'de tutuyorum, yani diski SATA olarak kullanamiyorum.

4) Bilgisayarda 4GB RAM olmasina ragmen XP bun 2GB olarak görüyor, bunu nasil düzeltirim.

Asagiya everest'in raporunu aktariyorum:
    Nelerin önemli oldugunu bilmedigim ve rapor cook uzun oldugu icin ilk birkac sayfasini aktariyorum:

Kod:
    --------[ EVEREST Ultimate Edition ]------------------------------------------------------------------------------------

Version                                           EVEREST v4.00.976/de
        Benchmark Modul                                   2.1.184.0
        Homepage                                          http://www.lavalys.com/
        Berichtsart                                       Berichts-Assistent [ TRIAL VERSION ]
        Computer                                          MIMIN-PC
        Ersteller                                         mimin
        Betriebssystem                                    Microsoft Windows XP Professional 5.1.2600 (WinXP Retail)
        Datum                                             2009-01-21
        Zeit                                              22:12

--------[ Übersicht ]---------------------------------------------------------------------------------------------------

Computer:
          Computertyp                                       ACPI-Multiprocessor-PC  (Mobile)
          Betriebssystem                                    Microsoft Windows XP Professional
          OS Service Pack                                   [ TRIAL VERSION ]
          Internet Explorer                                 7.0.5730.13
          DirectX                                           4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
          Computername                                      MIMIN-PC
          Benutzername                                      mimin
          Domainanmeldung                                   [ TRIAL VERSION ]
          Datum / Uhrzeit                                   2009-01-21 / 22:12

Motherboard:
          CPU Typ                                           Mobile , 2100 MHz
          Motherboard Name                                  TOSHIBA Satellite U405D
          Motherboard Chipsatz                              Unbekannt
          Arbeitsspeicher                                   [ TRIAL VERSION ]
          BIOS Typ                                          Phoenix (07/16/08)

Anzeige:
          Grafikkarte                                       ATI Radeon 3100 Graphics  (700 MB)
          Grafikkarte                                       ATI Radeon 3100 Graphics  (700 MB)
          Monitor                                           Plug und Play-Monitor [NoDB]

Multimedia:
          Soundkarte                                        ATI SB600 - High Definition Audio Controller

Datenträger:
          IDE Controller                                    AMD PCI IDE Controller
          IDE Controller                                    AMD SATA Controller(Native IDE Mode)
          Massenspeicher Controller                         O2Micro Integrated MS/MSPRO/xD Controller
          Festplatte                                        Hitachi HTS542525K9SA00  (232 GB, IDE)
          Optisches Laufwerk                                HL-DT-ST DVDRAM GSA-U20F
          S.M.A.R.T. Festplatten-Status                     OK

Partitionen:
          C: (NTFS)                                         [ TRIAL VERSION ]
          D: (NTFS)                                         196960 MB (178797 MB frei)
          Speicherkapazität                                 [ TRIAL VERSION ]

Eingabegeräte:
          Tastatur                                          Standardtastatur (101/102 Tasten) oder Microsoft Natural Keyboard (PS/2)
          Maus                                              Synaptics PS/2 Port TouchPad

Netzwerk:
          Primäre IP-Adresse                                [ TRIAL VERSION ]
          Netzwerkkarte                                     Atheros AR9281 Wireless Network Adapter  (192. [ TRIAL VERSION ])
          Netzwerkkarte                                     Marvell Yukon 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller
          Modem                                             HDAUDIO Soft Data Fax Modem with SmartCP #2

Peripheriegeräte:
          Drucker                                           Microsoft Office Document Image Writer
          Drucker                                           PDFCreator
          FireWire Controller                               O2Micro OHCI Compliant IEEE1394 Host Controller
          USB1 Controller                                   Standard erweiterter PCI-zu-USB universeller Hostcontroller [1002-4396] [NoDB]
          USB1 Controller                                   Standard erweiterter PCI-zu-USB universeller Hostcontroller [1002-4396] [NoDB]
          USB1 Controller                                   Standard OpenHCD USB-Hostcontroller [1002-4397] [NoDB]
          USB1 Controller                                   Standard OpenHCD USB-Hostcontroller [1002-4397] [NoDB]
          USB1 Controller                                   Standard OpenHCD USB-Hostcontroller [1002-4398] [NoDB]
          USB1 Controller                                   Standard OpenHCD USB-Hostcontroller [1002-4398] [NoDB]
          USB-Geräte                                        USB-Verbundgerät
          USB-Geräte                                        USB-Videogerät
          Akku                                              Microsoft ACPI-konforme Kontrollmethodenbatterie
          Akku                                              Microsoft-Netzteil

DMI:
          DMI BIOS Anbieter                                 TOSHIBA
          DMI BIOS Version                                  V1.70
          DMI Systemhersteller                              TOSHIBA
          DMI Systemprodukt                                 Satellite U405D
          DMI Systemversion                                 PSU48U-00H009
          DMI Systemseriennummer                            [ TRIAL VERSION ]
          DMI System UUID                                   [ TRIAL VERSION ]
          DMI Motherboardhersteller                         TOSHIBA
          DMI Motherboardprodukt                            Satellite U405D
          DMI Motherboardversion                            Not Applicable
          DMI Motherboardseriennummer                       [ TRIAL VERSION ]
          DMI Gehäusehersteller                             TOSHIBA
          DMI Gehäuseversion                                N/A
          DMI Gehäuseseriennummer                           [ TRIAL VERSION ]
          DMI Gehäusekennzeichnung                          [ TRIAL VERSION ]
          DMI Gehäusetyp                                    

2. mimindayi

mimindayi Yeni Üye

4) Bu soru icin cevabi buldum :). C:\boot.ini dosyasinda
    Kod:
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect 
    olan satira /PAE parametresi ekliyoruz ve kaydediyoruz. Bu kadar.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

3. xp kurulumu yaptığınız xp cdsine sata sürücülerini entegre etmişmiydiniz?

4. mimindayi

mimindayi Yeni Üye

Bulamadigim icin etmemistim, daha sonra kurarim diye. Baska sürücüler vardi onlari koydum belki olur diye. Fakat daha sonra da kuramadim. IDE modunda kullaniyorum, SATAya cevirince hizi farkedilir sekilde artar mi acaba?

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

6. mimindayi

mimindayi Yeni Üye

Mikrofon konusuna gelince, sanirim mikrofon Webcam ile beraber, yani ses kartiyla ilgisi yok. Webcam in dogru sürücüsünü bulabilirsem mikrofon da calisir. Forumda ses kartini kurduktan sonra mikrofonlari calismayan cok kisi var, o yüzden aslinda ses karti degil de webcam sürücüsü aramak gerekiyor.
    Webcam: Chicony USB 2.0 webcam diye bir alet.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

8. mimindayi

mimindayi Yeni Üye

Cok tesekkürler saka bey. Meger mikrofon calisiyormus da ben farketmiyormusum, cok az ses cikariyor ama, böyle de iyi. 40 GB bosu bosuna Vistayi tutmak zorunda degilim artik. Sirf mikrofon icin Vistayi da sabitdiskte tutuyorum, artik silebilirim, tekrardan cok tesekkürler.

Sayfayı Paylaş