Toshiba Satellite L40-139 PSL40E laptop hakkında herşey

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite L40-139 PSL40E-02R024G3 notebook özellikleri

Aile : Satellite
    İşlemci Cinsi : Intel Celeron M processor
    İşlemci Hızı ( MHZ) : Intel Celeron M işlemci 520 - 1.6 GHz (MEROM)
    Ön Bellek : 1 MB KB
    Maksimum Bellek ( MB) : 2.048 MB (667 MHz)
    Bellek Slot Sayısı : 2
    Sabit Disk ( GB) : 120 GB 5400 RPM SATA
    Ekran Boyu ( Inch) : 15.4"
    Ekran Tipi : TFT WXGA
    Ekran Çözünürlüğü (DPI) : 1280 dpi x 800 dpi
    Optik Sürücü : DVD Super Multi Sürücü ( çift katman )
    Ses Kartı : Toshiba Bass Enhanced Sound System, stereo hoparlörler
    Faks Modem : 56K
    Network Kartı : Ethernet LAN 10/100, Uluslararası V.92 modem
    Klavye : Q Türkçe
    Mouse : Touch Pad
    Pil Tipi - Ömrü : Li-ion 1.15 saat
    Ağırlık (kg) : 2.7 kg
    Wireless : Wireless LAN (802.11b/g)
    Bluetooth : Yok
    İşletim Sistemi : Vista Home Premium Edition(TR/ENG)
    İlave Yazılım : Toshiba User`s Manual, Toshiba ConfigFree, Norton Internet Security 2007(90 gün), Ulead DVD MovieWriter, Toshiba Assist
    Web Adresi : Toshiba Lighting | Anasayfa
    Garanti ( Yıl, Açıklama) : 2 yıl garanti
    Bellek (MB) : 1024-MB DDR2 (512+512) 667 MHz
    Ekran Kartı : Intel GMA 900, max. 256 MB ekran kartı
    Kamera : YOK
    I/O Port : DC-in, harici mikrofon, harici monitor, kulaklık çıkışı (stereo), RJ-11, RJ-45, 2 x USB 2.0

Toshiba Satellite L40-139 PSL40E-02R024G3 notebook resimleri

Son düzenleme: 5 Şubat 2017
  2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite L40-139 PSL40E windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın. ( nasıl yapılır? )
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    1. Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    2. Windows service pack 2'yi kurun.
    3. Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Sürücüleri kurarken aşağıdaki sıralamaya uymanız sistem performansı açısından oldukça önemlidir.

1. Anakart Sürücüsü : Intel chipset driver'ını kurun ve bilgisayarı mutlaka yeniden başlatın.
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: Intel graphics driver
    3. Ses yaması : Önce bunu kurunuz. Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Modem Sürücüsü : modem driver download
    6. Realtek ethernet sürücüsü : Realtek ethernet / lan driver ya da Realtek ethernet / lan driver
    7. Kablosuz ethernet sürücüsü: Realtek RTL8187B wireless ethernet driver
    8. Touchpad sürücüsü: Touchpad driver
    9. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    10. Aşağıdaki toshiba araçlarını da kurmanızı kesinlikle öneriyorum.
    11. Hotkey Utilities for Display Devices
    12. Toshiba ACPI Common Modules for Windows XP : Toshiba ACPI Common Modules for Windows XP

3. Rain26

Rain26 Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar. Bende aynı dertten muzdaribim. L40-139 (PSL40E) modelinde bir notebook var. Yukarıda şekilde yönlendirdiğiniz gibi herşeyi uyguladım. Yarattığım yeni XP cd ni notebook a takıyorum. CD den başlıyor.

Kur bilgisayarınızın yapılandırmasını inceliyor diyor ve hemen arkasından ekran simsiyah kalıyor ve hiçbir işlem yapmıyor. Sebebini bilen bir arkadaşımız yardımcı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

başka bir xp cdsi kullanabilirsiniz.

5. HaytoACTION

HaytoACTION Yeni Üye

ekran kartını tanımad!!!!!!!!!!!! lutfen yardımcı olun

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ne yapıyorsunuz? ne olmuyor? ne hata veriyor?

7. secoleite

secoleite Yeni Üye

bende de aynı laptop var bende xpyi kurdum ses driverları falan tmm ama ekran kartı driverını yükliceğim zman bu sistem yazılımı yükleme gereksinimlerini karşılamıyor diye hata veriyor...napabilirim??

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aygıt yöneticisine girip ekran akrtına sağ tıklayın, sürücüyü güncelle deyip, sürücüyü siz seçin ve ekran kartı sürücüsünü açtığınız klasörü gösteriniz.

Eğer hala sorun devam ederse lütfen donanım raporunuzu bizimle paylaşınız

9. trol67

trol67 Yeni Üye

Vermiş oldugunuz bilgiler ve paylaşımlar doğrultusunda Xp yi laptopuma kurdum Emeği geçen herkese Çok Teşekür ederim.
    Fakat Şöyle bir sorunla karşılastım yardımcı olursanız beni ihya edersiniz :)
    Wireless Sürücüsünü yükleyemedim ,Linkteki dosyayı yükledi fakat laptopta wireles ısıgı düğmeyi açıp kapatmama ragmen yanmıyor.
    Vistada şöyle görünüyordu wireles süücü adı : Atheros AR5007EG Wireless network adapter

Teşekür ederim

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

11. ozgur_ozgur

ozgur_ozgur Yeni Üye

ben de aynı model bir notebook sahibiyim... (L4-139 PSL40E)

uzun zamandır vistayı silip xp yüklemek istiyorum ancak boottan başlattıktan sonra kur dosyaları ayıklanırken ekran maviye düşüyor ve "bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini engellemek için windows kapatıldı" yazıyor...altındaki bazı önerilerden sonra en altta da "teknik bilgiler: STOP: 0x0000007E...." yazıyor...

sizin yazdığınız şekilde tüm adımları uygulayarak yeni bir xp cd'si oluşturarak yeniden denedim fakat sonuç yine aynı oldu...bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum...

(cd'yi xp kurulu başka bir masaüstü bilgisayarda oluşturdum, bu sorun yaratır mı?)

12. saka

saka Admin Yetkili Kişi

cd de sorun yoksa başka bilgisayarda oluşturmanız sorun yaratmaz.

13. ozgur_ozgur

ozgur_ozgur Yeni Üye

öncelikle elinize, kolunuza, emeğinize sağlık demek istiyorum...

verdiğiniz bilgiler doğrultusunda xp'yi bilgisayarıma kurmayı başardım ancak ekran kartı ve etherneti yüklemekte sorun yaşıyorum...tıpkı bir arkadaşta ollduğu gibi sistem yazılımı karşılamıyor uyarısı alıyorum...aygıt yöneticisi altından göstererek de sorunu çözemiyorum...diğer aygıtların altında ethernet denetlecisi, video denetleyicisi ve video denetleyicisi (VGA uyumlu)'da soru işareti ve ünlem görünüyor...yardımcı olabilirseniz memnun olurum...şimdiden teşekkürler...

14. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kurulmayan acaba wireless ethernet mi normal ethernet mi?
    Normal ethernet için birde şunu dener misiniz?
    [*] Ethernet kartı sürücüsü: Realtek lan - ethernet driver veya Realtek gigabit ethernet driver

Eğer sorun devam ederse lütfen everest programı ile aldığını donanım raporunu yazınız.

15. ozgur_ozgur

ozgur_ozgur Yeni Üye

problem kablosuzda imiş.... başka bir driver bularak sorunu hallettim...teşekkür ederim...ancak ekran kartını halen daha tanımlayamadım...video denetleyicisi ve video denetleyicisi (VGA uyumlu) hala daha soru işaretli...

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ekran akrtınız intel ise başka bir sürücü yok. Acaba biosunuz eski olabilir mi?

17. onurdas

onurdas Yeni Üye

selamlar
    sanırım çoğu arkadaş vista işletim sistemine alışamadıkları veya eski programlarını çalıştırmadıkları için xp ye dönüyorlar.
    benim sormak istediğim l40-139 'a xp kurmanın performans açısından artıları var mı

18. ozgur_ozgur

ozgur_ozgur Yeni Üye

kesinlikle gözle görüşür bir fark var...Her şeyden önce bu bilgisayar vista nedeniyle verilen komutları biraz geç yerine getiriyor...hard diskiniz doldukça sistem biraz daha yavaşlıyor...Ancak xp'yi kurar kurmaz bilgisayarınızın güçlendiğini göreceksiniz...Vista, donanımı iyi bilgisayarlar için oldukça güzel ama kapasitesi düşük bilgisayarlarda pek verim alamıyorsunuz...Dolayısıyla hem vista'ya alışamayanlar hem de vista için kapasitesi yeterli bilgisayara sahip olmayanlar için xp kurmak en mantıklısı bana göre...

19. haydarlioglu

haydarlioglu Yeni Üye

bendede aynı problem var sakanın verdiği bütün sürücüleri tek tek denedim. sağalt köşede sadece atheros yüklediğimde kablosuz bağlantı ikonu çıkıyo ama ondada ağ adresi alamıyorum. yüklediğin sürücüyü söyleyebilirmisin acaba.

20. haydarlioglu

haydarlioglu Yeni Üye

Sayfayı Paylaş