Toshiba Satellite A300-15B PSAJ4E notebook

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite A300-15B PSAJ4E notebook özellikleri

Teknoloji
    tür : Intel® Core™2 Duo İşlemci T8300, Intel® Kablosuz WiFi™ Bağlantı 4965AGN ağ bağlantısı ve Intel® PM965 Express chipset özellikli Intel® Centrino® İşlemci Teknolojisi
    saat hızı : 2.4 GHz
    ön veri yolu : 800 MHz
    2. seviye önbellek : 3 MB

İşletim sistemi Orijinal Windows® Vista® Home Premium Edition

Sistem belleği
    standart : 3,072 (2,048 + 1,024) MB
    maksimum genişleme : 4,096 MB
    teknoloji : DDR2 RAM (667 MHz)

Sabit disk
    kapasite : 250 GB
    onay : S.M.A.R.T.

DVD
    Super Multi (Çift Katmanlı) sürücüsü uyumluluk : CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-R(DL), DVD-RW, DVD+R, DVD+R(DL), DVD+RW, DVD-RAM
    maksimum hız : Okuma: 24x CD-ROM, 8x DVD-ROM/ Yazma: 24x CD-R, 4x CD-RW, 10x HS CD-RW, 10x US CD-RW, 8x DVD-R, 4x DVD-R (Çift Katmanlı), 4x DVD-RW, 8x DVD+R, 4x DVD+R (Çift Katmanlı), 4x DVD+RW, 5x DVD-RAM
    tür : DVD Super Multi (Çift Katmanlı) sürücüsü

Ekran
    boyut : 15.4 "
    tür : Toshiba TruBrite® WXGA TFT Yüksek Parlaklıkta ekran
    dahili çözünürlük : 1,280 x 800

Ekran bağdaştırıcısı
    üretici : ATI
    tür : HyperMemory™™ teknolojisini destekleyen ATI Mobility Radeon™™ HD 3650
    bellek kapasitesi : 512 MB ayrılmış VRAM (2 GB'lık sistem belleğine sahip HyperMemory™ teknolojisi kullanan toplam 1.279 MB'a kadar kullanılabilir grafik belleği)
    bellek türü : DDR Video RAM (resp. birleştirilmiş DDR Video RAM ve DDR sistem belleği)
    bağlı veri yolu : 16x PCI Express

Dahili görüntü modları
    Maks. harici görüntü modları maks. çözünürlük : 2,048 x 1,536
    maks. yenileme hızı : 85 Hz
    maks. yenileme hızında titreşimsiz çözünürlük : 1,600 x 1,200

Arabirimler
    1 x DC-girişi
    1 x harici monitör
    1 x RJ-11
    1 x RJ-45
    1 x TV çıkışı (s-Video)
    1 x i.LINK® (IEEE 1394)
    1 x harici mikrofon
    1 x kulaklık (stereo)
    1 x Kulaklık soketi ile paylaşımlı SP/DIF (optik)
    4 (Sol 2, Sağ 2) x USB 2.0
    1 x dahili mikrofon özelliğine sahip entegre 1.3 Megapiksel Web Kamerası
    1 x 5'i bir arada Bridge Media yuvası (En fazla 16 GB SD™ Kart desteği, en fazla 256 MB ® Memory Stick™, en fazla 2 GB Memory Stick Pro™, en fazla 1 GB MultiMedia Card™ ve en fazla 2 GB xD-Picture Card™)
    Genişleme 2 x memory yuvaları (1 tanesi yapılandırılacak)
    1 x ExpressCard yuvası

Kablosuz iletişim
    Uyumluluk : Wi-Fi™
    Ağ Desteği : 802.11a/b/g
    Kablosuz Teknoloji : Kablosuz LAN (802.11a/b/g)
    Kablosuz Teknoloji : Bluetooth®

Kablolu iletişim
    topoloji : uluslararası V.92 modem
    hız : 56 Kbps veri ve 14,4 Kbps faks
    topoloji : Hızlı Ethernet LAN
    hız : 10BASE-T/100BASE-TX

Ses sistemi
    desteklenen ses biçimi : 24-bit stereo
    desteklenen ses standartları : MIDI desteği
    hoparlörler : dahili Harman Kardon®stereo hoparlörler
    üretici : Toshiba Bas Özelliği Geliştirilmiş Ses Sistemi ve Dolby® Sound Room™

Klavye
    tuşlar : 87
    Windows tuşları : 2
    İşaret aygıtı tür : Touch Pad

Pil
    teknoloji : lityum-iyon
    maksimum ömür : şu anda kullanılabilen resmi bir Windows Vista® pil karşılaştırma sonucu mevcut değil
    AC adaptör giriş voltajı : dünya genelinde kullanım için otomatik algılamalı AC adaptör (100/240 V)

Boyutlar
    G x U x Y : 363 x 267 x 34.5 (ön) / 38.5 (arka) mm
    ağırlık : 2.7 kg

Garanti
    1 yıllık uluslararası garanti (bölgeye göre değişebilir)
    Birlikte gelen donanım AC adaptör

Birlikte verilen yazılım
    Toshiba yardımcı programları ve sürücüleri
    ConfigFree™
    Connectivity Doctor
    Toshiba Bluetooth™ Stack
    Toshiba Bluetooth™ Monitörü
    Toshiba Disc Creator
    Toshiba Kullanıcı Kılavuzu
    Toshiba Katma Değerli Paket
    Yönetici Parola Yardımcı Programı
    Toshiba Yardım
    Toshiba Konuşma Sistemi
    Chicony Kamera Yardımcı Yazılımı
    Toshiba DVD Oynatıcı
    TOSHIBA için Ulead® DVD MovieFactory®
    Toshiba Yüz Tanıma Sistemi
    Google Yazılımı (Internet Explorer için Google Arama Çubuğu, Google Desktop, Picasa, Google Earth)
    McAfee® Internet Security Suite 2008 - Toshiba Edition (90 günlük ücretsiz Internet güncelleştirmeleri içerir)

Güvenlik özellikleri
    ana sabit disk (sabit)
    ana memory (sabit)
    istendiğinde HDD parolası
    gözetmen parolası
    Kensington Kablo Kilidi yuvası
    kullanıcı parolası
    kablosuz LAN anahtarı
    ana pil paketi (yuvalı)

İlave özellikler
    SM BIOS uyumlu
    HD Ses desteği
    IP üzerinde Ses için entegre mikrofon
    Artırılmış Intel® SpeedStep® Teknolojisi
    6 hassas Kolay Erişim Tuşuna sahip Multimedya Çubuğu (beyaz LED ışıklı Dokunmatik Yüzeyin açma/kapama fonksiyonu, Satellite logosu ve Kolay Erişim Tuşları; ayrıca, Geri, Yürüt, Durdur, İleri, CD/DVD başlatıcısı)
    IP üzerinde Video için entegre 1.3 Megapiksel Web Kamerası

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite A300-15B PSAJ4E xp driver'ları ve windows xp kurulumu

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    1. Anakart Sürücüsü: Intel chipset driver şifre: "www.notebook.gen.tr"
    2. Ekran Kartı Sürücüsü: toshiba notebooklar için ati ekran kartı sürücüsü
    3. Ses Kartı Sürücüleri:
      Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio, Conexant audio driver
    4. Modem sürücüsü: Conexant modem driver download
    5. Kablosuz ethernet sürücüsü: Intel wireless ethernet driver
    6. Ethernet sürücüsü:Marvell lan driver
    7. Kart okuyucu sürücüsü: O2micro Card Reader driver
    8. Touchpad sürücüsü: Synaptics Touchpad driver ya da Alps Touchpad driver
    9. Bluetooth:Bluetooth driver ve Bluetooth monitor
    10. Web cam sürücüsü: webcam driver

Diğer Toshiba Uygulamaları (Kurmanızı öneririz)
    Toshiba Acoustic Silencer
    Toshiba Assist
    Toshiba Config Free
    Toshiba Controls
    Toshiba Fingerprint Software
    Toshiba Hotkey Utility
    Toshiba PC diagnostic tool
    Toshiba Power Saver
    Toshiba SD Utilities
    Toshiba Touch Pad Utility
    Toshiba Utilities
    İntel proset wireless yönetim yazılımı
    Toshiba Zooming Utility

3. LeonEmre

LeonEmre New Member

Arkadaşlar bu notebook'un canlı resimlerini yakında koyacağım...Şuna notebook şarj oluyor...en fazla 2 gün içinde burada...

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bekliyoruz. Ekranda sitemizin görüntüsü de olsun :)

5. unplugged85

unplugged85 New Member

merhaba arkadaşlar ben de 3 gün önce aldım bu modelden. bi sorum olacak izninizle. harddisk C dizininde 40GB dolu görünmesine rağmen C'nin içindeki dosya/klasörlerin toplam boyutu 22GB civarında görünüyor. bu aradaki fark neden kaynaklanıyor acaba? Harddiskte recovery için ayrılmış bölgeden filan mı? bilgilendirirseniz sevinirim.

6. The Wind

The Wind New Member

Sistem geri yükleme noktaları ve görünmeyen bazı vista dosyaları gözükmeyen kısmı oluşturuyor.

7. unplugged85

unplugged85 New Member

teşekkür ederim cevabınız için.

8. morla

morla New Member

Gecen pazartesi ben de bu modelden aldim. Su anda teknik serviste. Sanirim anakartinda bir problem var. Makinayi boot ederken enerjiyi kesiyor ve tekrar bastan baslatiyor, bios'a girdigimiz ekrana kadar bile gelemiyor makina. Zaman zaman da aciliyor fakat ekrana goruntu gelmiyor, acildigini sesten anliyorsunuz. Umarim halledilebilecek bir sorundur. Bunun disinda, tus takiminda da ufak sorunlar yasadim. Bazi harfler yerinden cikiyor yazarken. Servise ayrica bu sikayetimi de belirttim. Son problemim ise sarjin 2 saat bile gitmemesi. Yeni alinmis bir laptopta bu kadar az sure giden pil ancak uretim hatasindan kaynaklanabilir diye dusunuyorum. Ben de beklemiyorum 3 saat calissin ama 2 saat bile calismiyor. Tabii ki bu soyledigim dengeli mod icin ve firefox ile winamp acikken. Yani ne yuksek performans ne de minimum enerji, ikisi arasinda bir mod.

Tum kotu yanlari disinda, isinma sorunu hic yok diyebilirim. Cok fazla calistiginda touchpadde ve kasanin altinda birazcik sicaklik hissedilebiliniyor ama tamamen normal. Islem performansi oldukca iyi, zaten bu ozelliklerde bir toshibadan da beklenen bir sey iyi performans. Vista Home Premium 32 bit ile kullaniyorum. Arkadasim Vista Ultimate 64 bit ile kullandigini soyledi. Vista Ultimate 64 bit'in daha efektif oldugunu savunuyor, gerekcelerini henuz ogrenemedim.

Boot sorunu da yasamasaydim, tus takimi ve pil performansini goz ardi edip, bu modeli gonul rahatligiyla alabileceginizi soylerdim. Hatta almayi dusununlere tavsiye ederdim. Simdiki notum hatali olmasi nedeniyle -tahminimce donanimsal bir hata- 10 uzerinden 6. Eger teknik servis degisimi onaylarsa ve yeni aldigimda sorun da yasamazsam 10 uzerinden 9 puan olarak editleyecegim postumu. Puan eksikligi de temiz tutmanin zorlugundan kaynaklaniyor.

9. The Wind

The Wind New Member

Muhtemelen anakartınız değişir ve sorun giderilir.Geçmiş olsun.Toshibaların pilleri ne yazıkki böyle.6hücreli pil var hepsinde ve bu donanıma ancak dediğiniz değerler elde ediliyor fazlasını beklemeyin yani.
    Tuş takımı için birşey di,yemiyorum hiç yaşamadım öyle birşey.

10. morla

morla New Member

Gecmis olsun dilekleriniz icin tesekkur ederim. Anakartin degistirilmesi benim acimdan da daha iyi olur hic olmazsa duzgun calistigina emin olurum. Fakat, eger bilgisayari degistirin derler ve degisim fisi de verirlerse, yine ayni problemi yasayacagimdan korkuyorum. Gerci en kotu ihtimalle yine veririm servise :) Parca degisiminin dezavantaji ise bilgisayarın istanbul'a gitmek zorunda olmasi. Daha adam gibi kullanmadan bu kadar uzun sure servisi beklemek biraz uzucu olur bu durumda.

Bir de genel bir sorum olacak. Bilgisayari ilk aldigimizda isletim sistemini de kurmadan, kapali konumda 16 saat sarj etmemiz mi gerekiyor? Ben o kadar sure sarj icin beklemedim. Aldigimda direkt olarak isletim sistemini kurdum, ardindan 3 saat kadar kapali sarj ettikten sonra actim ve islem yaparken harici guc ile -pil takili halde- kullandim. Kesin olarak bir sey diyememekle birlikte pil omrunun bu durumdan da etkilenmis olabilecegini dusunuyorum.

11. cenk33

cenk33 New Member

arkadaşlar c2d ile psaj4e arasında ne fark var nedir bu?

12. morla

morla New Member

PSAJ4E toshiba'nin bilgisayara atadigi parca kodunun bir kismi.
    C2D ise core two duo'nun kisaltmasi.
    Toshiba'nin sitesine gore PSAJ4E kodu ile baslayan bilgisayarlarin hepsinde zaten C2D islemci var.
    Ikisi arasinda fark aramak dolayisiyla yanlis. Ayni seyi temsil etmiyorlar zira. Umarim yardimci olabilmisimdir.

13. The Wind

The Wind New Member

[alkis] Güzel açıklamışsınız.

14. cenk33

cenk33 New Member

teşekkür ederim ben c2d yi kod seri falan sanmıştım pardon ya:)

15. unplugged85

unplugged85 New Member

arkadaşlar uyku moduna geçmede problem yaşıyorum. birkaç kez otomatik uyku moduna geç(e)memiş şekilde kaldı bilgisayar. elle uyku moduna geçirmeye çalıştım yine problem oldu. ekran kapanıyo hdd ışığı sönüyo ama fan çalışıyo hala. powera basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım. usb cihazı takılı ise ondan kaynaklı olabilir diye birşey duydum. usb cihazlarını ve lan kablosunu söktüğümde problem yapmadı. otomatik uyku modunu kapattım. bu sorun vistadan mı kaynaklanıyor acaba? çözme imkanı yok mu? cevaplarsanız sevinirim.

16. morla

morla New Member

usb cihazlarindan kaynakli bir problem yapmasi acikcasi olasi gozukuyor. Soyle dusunuyorum; bilgisayar acilirken donanimi kontrol ediyor. Ornegin, zaman zaman, harici bir usb mouse gordugu zaman touchpad ile cakismasindan oturu bilgisayari acmiyor. Bu problemi kapanma ya da uyku durumuna da uyarlayabiliriz. usb'den gelen harici bir cihazi da uyku moduna gecerken kapatmak isteyecektir. Fakat cihaz uzerinde kontrolu olmamasi, laptopun kendisinin de uykuya gecememesinin nedeni olabilir. Tum bunlarin yani sira uyku ve karma uyku ayarlarinizi detayli sekilde gozden gecirmenizi oneririm. Bu ayarlara ulasmak icin vista'nin yardimini kullanabilirsiniz. Eger tum bunlara ragmen sorun devam ediyorsa servise giderek, degisim isteminizi oneririm. Cevabin gec olmasi dolayisiyla da ozurlerimi bildiririm.

17. tunsa84

tunsa84 New Member

arkadaşlar A300-15B ürününden 2adet verdik gerçekten performans ve görünüm açısından çok güzel bir bilgisayar arkadaşların yazdığı problemler toshiba gibi bir üründe yaşamaları gerçekten üzücü. ama servis garantisi var mutlaka sorunlarınıza çözüm bulunacaktır.

18. E.Berkan

E.Berkan New Member

Arkadaşlar bende bu modeli aldım bugun,11 senelik masaüstü bilgisayar kullanımından sonra ilk laptopum o yuzden acemiyim :) Sormak istediğim bir soru var,şuan laptopta orjinal vista yüklü fakat cdsi çıkmadı içinden,herhangi bir format durumunda nasıl tekrar orjinal vista yükleyeceğim ? Recovery tarzı bir olay varmış galiba biraz açıklarmısınız nedir ne değildir ilk defa kullandığım için hiçbir fikrim yok

19. The Wind

The Wind New Member

Recovery dvdsi oluşturmanız gerekiyor,bunu nasıl yapacagınızı alırken öğrenseydinizz iyi olurdu ya da orada oluşturtsaydınız fakat kutudan nasıl yapacağınıza dair mutlaka bir bilgi çıkması lazım bir bakın isterseniz.

20. E.Berkan

E.Berkan New Member

Saol hocam boş bir dvd bulduğumda oluştururum,bir şey daha sormak istiyorum,harici mouse taktım touch padi devre dışı bıraktım,fakat bilgisayarı kapattığımda bilgisayar kapanmadı,sonra kullanma klavuzundan baktım bilgisayar kapalı olsa dahi USB portu için USB veri yolu gücü sağlayabilirmiş,bunla alakalı olarak mı kapanmadı anlamadım sonra acma kapama dugmesıne birkaç sanıye basılı tuttum o şekilde kapadım,bu fonksiyonu donanım ayarlarında devreye alabilir devredışı bırakabılırsınız yazıyor kullanıcı el kitabında ama devre dışı bırakma yerini bulamadım yardımcı olursanız çok teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş