Toshiba Satellite A215-S7444 Bios problemi

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında Bibidibabidibu tarafından paylaşıldı.

1. Bibidibabidibu

Bibidibabidibu Yeni Üye

Toshiba Satellite A215-S7444 (PSAFGU) Arkadaşımın notebooğu başkasına bios yüklemesi yaptırmış ondan sonra açılmaz olmuş bana getirdi naparsan yap diye bende biraz kurcaladım size kısaca problemi açıklıyayım

Açılırken bios'a girmeden öyle bekliyor... bios a girmek için F2 bastığımda Please wait.. diyor öyle kalıyor Boot menü için F12'ye bastığımda tepki vermiyor, power on tuşuna basılı tutup notebook'u kapatıyorum tekrar power on yapıyorum belki 50 sefer kapatıp açtıktan sonra 1 sefer denk geliyor açılıyor "F1 load setup defaults" , "F2 Setup Menu " seçenekleri geliyor F1'e basıp default yapmak bir işe yaramıyor. Aynı kısır döndüyü tekrar yaşadıktan sonra bu sefer F2 ile menüye girip sadece boot menüde sıralama olarak fdd,hdd... olarak ayarlayıp "F10/Y" bu sefer problemsiz açıldığını keşfettim ve nihayet açtım notebooğu (first CD yapınca açılmıyor kısırdöngü başlıyor) bilgisayarla işimiz bittikden sonra kapattık mı aynı kısır döngü tekrar 50 sefer aç kapa denk gelsin ki açabilesin herneyse inşallah problemi açıklayabilmişimdir sadete gelecek olursak internette bios aradım ve bunu buldum http://download.it168.com/driverfiles2/0301/Toshiba_SatelliteA210A215_bios130.zip Binbir güçlükle bilgisayarı açtıkdan sonra (bu arada unutmadan notebook vista yüklü) windows üzerinden bios u güncelledim hiçbir problem çıkmadı güzel güzel bios u güncelledi ama problem aynı devam ediyor acaba önceki bios yüklemesinden kaynaklanan bir problemmidir yoksa benim yüklediğim bios mu problemli yada başka bir problem mi var benim bilemediğim yukarıda modelini yazdığım notebooğun modelini toshibanın download merkezinde bulamadım internette 210 serisini yükleyin diye bir yerlerde okudum ama güvenipde yükleyemedim bana orjinal bios linki yada problemin ne olabileceği hakkında bir fikir verebilirmisiniz gelen yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

2. The Wind

The Wind Yeni Üye

3. Bibidibabidibu

Bibidibabidibu Yeni Üye

Teşekkür ederim Bugün ilk fırsatta deneyip sonucu bildireceğim iyi çalışmalar

Emrah hocam verdiğin bios u yükleyemedim çünkü benim denediğim bios ile aynıymış zaten son versionu kullanıyorsunuz uyarısı aldım, bugün arkadaşım ile buluştum bilgisayara ne yaptığını ve nasıl bu hale geldiğini sordum kendiside bilgisayarın amerikadan geldiğini orjinal os vista olduğunu ama ingilizce olduğunu, ingilizce kullanamadığı için türkçe vista yükletmiş ve ***** yapmış bundan dolayı olabilir mi acaba ? Bir şekilde orjinal vistayı yüklemeyi başarırsam problem hallolacak gibi görünüyor.

Şimdi ben bu cihazı bir türlü boot edemiyorum bu arada bilgisayar açılışda reklam logosunda donuyor gibi duruyor ama boot menü için f12 ye basmak işe yaramıyor öncede dediğim gibi f2 ye bastığımda "please wait" dediğinde donuyor ama açılış logosunda iken escape dediğimde dos modunda bios versionu ve hardware cihazlarını gösteriyor ve en altta "warning 0251: System Cmos Checksum ban - default configuration used" uyarısı veriyor ve daha öncede dediğim gibi f1 bir işe yaramıyor f2 ile bios a girebiliyorum ama cd den boot et dediğimde açmıyor kısır döngüsünü biliyorsun gene başlıyoruz ama fdd i ilk sıraya aldığımda bilgisayar açıyor nedir acaba problem 2 aylık notbooğun bios pili bitmiş olabilir mi :)

Sayfayı Paylaş