Toshiba Satellite A210-16G PSAELE laptop hakkında herşey

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite A210-16G PSAELE - 01T00JTE laptop özellikleri

İşlemci Cinsi :AMD Turion 64 X2
    İşlemci Hızı ( MHZ) :TL-60 (2.0 GHz, 1 MB L2 cache, 1600 MHZ Hyper Transport)
    Ön Bellek :1 MB
    Bellek (MB) :2.048 MB (2X.1024 MB) 667 Mhz DDR2 RAM
    Maksimum Bellek ( MB) :4096-Mb DDR2 667Mhz
    Bellek Slot Sayısı :2
    Sabit Disk ( GB) :200 GB 4200 RPM S-ATA
    Ekran Kartı :ATI MOBILITY RADEON HD2600 HyperMemory teknolojili, 256 MB yerleşik, 1,023 MB kullanılabilir grafik belleği, 16x PCI Express
    Ekran Boyu ( Inch) :15.4"
    Ekran Tipi :TFT WXGA
    Ekran Çözünürlüğü :1280 dpi x 800 dpi
    Optik Sürücü : DVD Super Multi Sürücü ( çift katman )
    Ses Kartı :Toshiba Bass Enhanced Sound System, stereo hoparlörler
    İşletim Sistemi :Vista Home Premium Edition(TR/ENG)
    Faks Modem :56K
    Network Kartı :Ethernet LAN 10/100, Uluslararası V.90 modem (V.92 ready)
    Kamera :Entegre
    Bluetooth :Var
    I/O Port : DC-in, harici monitor, mikrofon, kulaklık (stereo), RJ-11, RJ-45, TV-out (s-video), i.LINK, 5'i birarada media kart slotu, 4 x USB 2.0
    Wireless :Wireless LAN (802.11b/g)
    Ağırlık (kg) :2.7 kg
    Pil Tipi - Ömrü :Li-ion - 2.5 saate kadar
    Klavye :Q Türkçe
    Mouse :Touch Pad
    Garanti Süresi :24 Ay

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite A210-16G PSAELE windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    1. Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    2. Windows service pack 2'yi kurun.
    3. Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Sürücüleri kurarken aşağıdaki sıralamaya uymanız sistem performansı açısından oldukça önemlidir.

1. Amd İşlemci sürücüsü : Toshiba Amd Processor driver
    2. Ati Smbus driver: Ati smbus sürücüsü
      Üstteki dosyayı masaüstüne indirip açın. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisine girin. Smbus isimli ünlem işaretli aygıta Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz.
      Gözata tıklayarak masaüstündeki zipli dosyayı açtığımız klasörü gösteriyoruz.
    3. Toshiba Satellite A210-16G PSAELE ekran kartı sürücüsü: Toshiba Satellite A210-16G PSAELE ATI Mobility™ Radeon® HD2600 vga driver download
    4. Ses yaması : Önce bunu kurunuz.Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio
    5. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    6. Modem Sürücüsü : modem driver download
    7. Ethernet sürücüsü: realtek lan driver'ı kurun ve yeniden başlatın.
    8. Bluetooth sürücüsü: bluetooth driver ve Bluetooth monitor dosyalarını kurun.
    9. Kablosuz ethernet sürücüsü: Realtek RTL8187B wireless ethernet driver
    10. Touchpad: Touchpad driver
    11. Webcam / kamera sürücüsü: webcam driver ve bunu kurunuz.
    12. Kart okuyucu sürücüsü : Ricoh card reader driver
    13. Kızılötesi sürücüsü: Infrared driver
    14. Aşağıdaki toshiba araçlarını da kurmanızı kesinlikle öneriyorum.

3. adem kilic

adem kilic Yeni Üye

ben bu dediklerinizle xp yükledim hiç bir sorun olmadı. fn tuşları çalışmıyor ve MS Bus denetleyici' sinde soru işareti var forumda bir link verilmişti onu indirdim düzelmedi. nasıl çözebilirim bu sorunu yardımcı olabilir misiniz? paylaşımlarınız için teşekkürler..

4. The Wind

The Wind Yeni Üye

@east_blood20,iletinizi site kurallarına göre yazınız aksi takdirde silinecektir ve cevap almanız biraz zorlaşacaktır.

5. east_blood20

east_blood20 Yeni Üye

arkadaşlar sizde oyun oynarken fazla ısınmadan dolayı kapanma oluyormu

6. muhammetakbulut

muhammetakbulut Yeni Üye

sm bus olayını ben lu şekilde çözdüm gençler ekran kartı driverını cd ye kopyalayın daha sonra aygıt yöneticisinden sürücü gücelle kısmını tıklayın oradan güncelleştirmek için çıkarılabilir diski seçin otomatik olarak oradan yüklüyor...

ekran kararması ve kilitlenme olayını bende yaşıyorum xp de, vista da hiç oyun kurup denemedim onun için bilmiyorum ama bence kilitlenme ekran kartının ısınmasından kaynaklanıyor çünkü bazı oyunlarda hiç sorun yaşamıyorum ... örneğin counter fifa 2008 i rahat bir şekilde oynuyorum ama crysis age of 3 need for speed most wanted gibi oyunlarda kilitlenme ekran kararması yaşıyorum... bence sorun ama ısınmadan değil çünkü makinayı açtığım gibi oynadığımda bile oyunlara girer girmez kilitleniyor... fakat 4 5 saat counter oynuyorum hiç bir problem yapmıyor... bence problem driverdan kaynaklanıyor olabilir... yarın sırf bu nedenden servise gitmeyi düşünüyorum... kullanan arkadaşlar varsa vista da oyunlarda bir problem çıkarıyormu deneyip yazarlarsa çok memnun kalırım...

ama şu bir gerçek vistaya göre xp bu makinada resmen uçuyor...

dip not şunuda geçeyim ben bu makinada autocad ile solid kullanıyorum 3 boyutlu tasarım yapmak için bu programlarda bile herhangi bir sorun yaşamıyorum ki bu programlar ekran kartını oldukça yoran programlardır...

artı bir yerde okumuştum bunun nedeni ati2dvag.dll diye bir dosya var ondan kaynaklanıyor olabilir diyorlardı... ben güncel versiyonunu bulup indiremedim eğer güncel versiyonunu bulan olursa linkini verirse sevinirim birde onu denemeyi istiyorum çünkü... ama yarın servise makinayıda götürmeyi düşünüyorum... eğer düzelirse servisde nedenini ve nasıl yapılacağını yazarım..

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Smbus driver'ını ve kurulum şeklini sürücülere ekledim.

8. muhammetakbulut

muhammetakbulut Yeni Üye

arkadaşlar makinayı bügün servise bıraktım bakalım ekran karaması le kilitlenme neden kaynaklanıyor öğreneceğiz... hele bir servisden gelsin bakalım...

9. adem kilic

adem kilic Yeni Üye

mrh arkadaşlar ben de A 210 16G'ye xp yükledim ama bilgisayar vistaya göre çook yavaş bu neden kaynaklanıyor olabilir bir yardımda bulunursanız sevinirim...

10. muhammetakbulut

muhammetakbulut Yeni Üye

adem bey bilgisayarın güç ayarlarını öncelikle bir kontrol edin sürekli maksimum batarya modundamı birde eğer burada sıkıntı yoksa benim düşüncem amd (işlemçi) driverının yüklenmemiş olması olabilir... bilgisayarın işlemci saat hızını gösterir bir program indirip onunla kontrol etiniz bence... 800mhz de sürekli çalışıyor olabilir... buda yavaşlığa neden olur normal değer 2000mhz dir...

11. akif_akif

akif_akif Yeni Üye

Selam. Ya ben xp yi kurdum. Her şey tamam ama hotkey utility'i kuramadım. Hotkey utility kısa yolu çalıştırcak programın adı demi? Yüklerken desteklemiyor diyo ekranda. Niye böle oluyo bi yardım edebilirmisinz.

12. kasys

kasys Yeni Üye

ben de bu cihazı kullanıorum ilk aldıgımda xp kurulumunu denemiştim ama başarısızlıkla sonuclandı xp kurup sorun yaşamayan var mı aranız da bu konuda söylenenleri aynen uyguladıgımızda başarı sağlıyormuyuz.hazırlayan arkadaş bu soruma alınmasın ellerine sağlık gerçekten güzel bi çalışma olmuş..

13. heart

heart Yeni Üye

bu toshıbanın prğları vista için olanlar xpde çalışırmı yani cam toucpad bluetooth ekran kartı ses kartı falan bunlar xpde çalışırmı?

14. The Wind

The Wind Yeni Üye

Driverları mı soruyorsunuz anlamadım?Driverlar xp için ayrı vista için ayrıdır,nadiren driverlar her işletim sistemi için ortak olabilir...Biz zaten burada xp için olanları veriyoruz.Çünkü vista driverları daha kolay bulunuyor.

15. grandmasterb

grandmasterb Yeni Üye

Arkadaşlar 16g notebookuma vista SP yi kurdum.sonra ses gitti bi şekilde geri geldi.Ama Şuan sorunum şu ;notbokun kendi haporlerinden ses geliyor ama normal 2+1 kolonlarımı bapladığımda ses yine laptobtan geliyor kolonlardan gelmiyor.

Aygıt yöneticisinde eskiden "ses video oyun denetleyicleri" kısmında Hig definition audio aygıtı ve realtek falan yazıyordu şimdi ise iki adet high definition audio aygıtı yazıyor.realtek yazmıyor artık.
    ayrıca denetim masasında da ses kısmında realtek yazan yerler yok.

ne yapmam lazım?driver falan mı indrmem lazım? :roll:

16. HunterKont

HunterKont Yeni Üye

Arkadaşlar ben makinayı xp çevirdim tüm donananım özelliklerinide yükledim sadece resimdeki iki özelliği tanımadı şuan kablo ile internete bağlanıyorum ama kablosuz bağlantım yok bu sorunu nasıl ortan kaldıra bilirim yarıdımcı olursanız çok memnun olurum...

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

resmin büyük hali görünmüyor ancank sanırım kablosuz ağ sürücülerini düzgün kuramadınız.

18. HunterKont

HunterKont Yeni Üye

Wireless halletim şimdi tek sorunum "Büyük Depolama Birimi Denetleyicisi" kaldı formda verilen tüm direvirları indirdim ve kurdum ama bu sorunumu gidermedi bunu nasıl düzelte bilirim...

19. HunterKont

HunterKont Yeni Üye

Şimdi bişeydaha fark ettim bil doluluk derecesini de göstermiyor :S yardım pls....

20. saka

saka Admin Yetkili Kişi

kart okuyucu ile ilgili sürücüleri yeniden kurabilirmisiniz. aygıt yöneticisinden sürücüyü güncelle metodu ile de yapmayı deneyiniz.

Sayfayı Paylaş