Toshiba Satellite A210-15J PSAFGE laptop hakkında herşey

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite A210-15J PSAFGE - 02400JTE laptop özellikleri

Ürün Kodu : Satellite A210-15J
    Aile : Satellite
    İşlemci Cinsi : AMD Athlon X2
    İşlemci Hızı ( MHZ) : TK-55 (1.8 GHz, 512 KB L2 cache, 800 MHz Hyper Transport)
    Ön Bellek : 512kb
    Bellek (MB) : 1024MB DDR2 667MHz
    Maksimum Bellek ( MB) : 4096-Mb DDR2 667Mhz
    Bellek Slot Sayısı : 2
    Sabit Disk ( GB) : 120 GB (4.200 rpm) S-ATA HDD
    Ekran Kartı : ATI Radeon X1200, max. 831 MB grafik belleği (2 GB sistem hafızası ile)
    Ekran Boyu ( Inch) : 15.4"
    Ekran Tipi : TFT WXGA
    Ekran Çözünürlüğü : 1280 dpi x 800 dpi
    Optik Sürücü : DVD Super Multi Sürücü ( çift katman )
    Ses Kartı : Toshiba Bass Enhanced Sound System, stereo hoparlörler
    İşletim Sistemi : Vista Home Premium Edition(TR/ENG)
    Faks Modem : 56K
    Network Kartı : Ethernet LAN 10/100, Uluslararası V.90 modem (V.92 ready)
    Kamera : ENTEGRE
    Bluetooth : Var
    I/O Port : DC-in, harici monitor, mikrofon, kulaklık (stereo), RJ-11, RJ-45, TV-out (s-video), i.LINK, 5'i birarada media kart slotu, 4 x USB 2.0
    Wireless : Wireless LAN (802.11b/g)
    Ağırlık (kg) : 2.7 kg
    Garanti ( Yıl, Açıklama) : 2 yıl garanti
    Pil Tipi - Ömrü : Li-ion - 2.5 saate kadar
    Web Adresi : http://www.toshibatr.com
    Klavye : Q Türkçe
    Mouse : Touch Pad

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Toshiba Satellite A210-15J PSAFGE windows xp kurulumu ve xp drivers

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.
    6. Eğer hayatınızda ilk defa windows kuruyorsanız ya da windows nasıl kurulur bilmiyorsanız burayı okuyun.

Kurulum adımları;
    1. Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    2. Windows service pack 2'yi kurun.
    3. Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:
    Sürücüleri kurarken aşağıdaki sıralamaya uymanız sistem performansı açısından oldukça önemlidir.

1. Amd İşlemci sürücüsü : Toshiba Amd Processor driver
    2. Ati Smbus driver: Ati smbus driver dosyasını masaüstüne indirip açın. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisine girin. Smbus isimli ünlem işaretli aygıta Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır, Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz.
    3. Toshiba Satellite A210-16G PSAELE ekran kartı sürücüsü: Toshiba Satellite A210-15J PSAFGE ATI Radeon® X1200 vga driver download
    4. Ses kartı sürücüsü : Realtek audio driver'ını indirin. Kurulumun nasıl yapılacağı açılan sayfada yazıyor.
    5. Modem Sürücüsü : modem driver download
    6. Ethernet sürücüsü: realtek lan driver'ı kurun ve yeniden başlatın.
    7. Bluetooth sürücüsü: bluetooth driver ve Bluetooth monitor dosyalarını kurun.
    8. Kablosuz ethernet sürücüsü: Realtek wireless ethernet driver
    9. Touchpad Sürücüsü: Synaptics Touchpad driver
    10. Webcam / kamera sürücüsü: webcam driver ve bunu kurunuz.
    11. Kart okuyucu sürücüsü: Ricoh card reader driver
    12. Kızılötesi sürücüsü: Infrared driver
    13. Aşağıdaki toshiba araçlarını da kurmanızı kesinlikle öneriyorum.

3. gunsal51

gunsal51 Yeni Üye

teşekkürler üstadım...
    vista yı da eklersen çok mutlu olurum...

4. The Wind

The Wind Yeni Üye

5. blackcollection

blackcollection Yeni Üye

teşekkür ederim, hem şahzınıza hem notebook.gen.tr'ye.
    harika bir adres, herzaman işe yarayan bilgilerin en kolay ve zahmetsiz paylaşıldığı ender bir site.
    Sağolun Varolun.

6. the_dream1905

the_dream1905 Yeni Üye

emeğine sağlık kardeş. çok güzel olmuş. bu driverları vizta için de kurabiliyoruz değil mi? şimdiden teşekkür ederim.

7. the_dream1905

the_dream1905 Yeni Üye

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz.

bu driverı indiremiyorum. sorun nedir? sayfa görüntülenemiyor diyor.

8. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Hayır, bu sürücüler xp işletim sistemi içindir.
    Bu arada ses yamasının bağlantısını denedim. Çalışıyor.

9. the_dream1905

the_dream1905 Yeni Üye

teşekkür ederim kardeş. peki toshiba satellite A210-15J PSAFGE modelinin vista driverlarını nereden bulabilirim? Bu konuda da yardımcı olursan çok sevinirim. çok saol.

10. blackcollection

blackcollection Yeni Üye

sayın arkadaşım ilk sorum kısa ve öz olucak; hp notebook için indirdiğim sata driverları, toshiba a210 15j modelinde de kullanabilirmiyim? Bana sanki notebook.gen.tr deki hemen hemen tüm sata driverlar aynıymış gibi geldi? ayrıca hp için oluşturdugum cd bayağı uğraştım nlite ile defalarca yazma konusunda, olmadı, sonra xp me sata driverleri ve sp2 yide n lite ile eklemeyi başarınca kurdum, bir de bu konuya kısaca acıklık getiebilir misisiniz?
    Elinize emeginize saglık....

11. saka

saka Admin Yetkili Kişi

evet aynı sürücüler çalışır.

12. blackcollection

blackcollection Yeni Üye

Peki sayın arkadaşım, bana nLite ile oluşturulmuş; '' windos xp pro.+sp2+satadrivers '' (sözünü ettiğimiz sata drivers) ların toplam boyutu nekadar olmalı tam söyleyebilirmisiniz rica etsem, çünkü benim yeni xp cd'imde eksikli yada fazlalık olup olmadığını teyit ettirmiş olucağım size bunu öğrenerek. Hatalı mı yenixp cd'im yani...
    tekrar teş. ediyorum
    saygılarımla

13. blackcollection

blackcollection Yeni Üye

Sayın arkadaşım, şaka gibi gelicek ama vista yüklü toshiba a210 15j model notebook un biosuna girdim; bootuna geldim; ama enter butonu işlemedi bootun içindeki 1: hdd st9120822as kısmına:S girip cd/dvd yapamıyorum!!! sonra security menusune bi baktım ve bios user password yazmakta bi bağlantısı var mı??? bu bios user passwordumu nerden temin ediceğim ben??

14. the_dream1905

the_dream1905 Yeni Üye

merhaba beyler. bilen biri varsa bana yardım edebilir mi acaba? sorunum "AYGIT YÖNETİCİS" ndeki "DİĞER AYGITLAR" altında bulunan "USB2.0 WLAN Adepter" in soru işaretli olarak gözükmesi. yani driverının yüklenmemiş olması. bu driver ı nereden bulabilirim? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

15. the_dream1905

the_dream1905 Yeni Üye

selam blackcollection. sorununa yardımcı olabilirim. boot menüye geldiğinde cd/dvd açılışta ilk olarak okuması için yapacağın şey " * " (yıldız) tuşunu kullanmak. sıralamayı bu şekilde değiştirebilirsin ve daha sonra aynı şekilde sıralamayı eski haline alabilirsin. eğer sıralamanın eski hali neydi yaa diye düşünmek istemiyorsan sana tavsiyem bi kenara sıralamayı ilk halindeyken yazman :) aynı model laptop bende de var ve dün gece format attım ve xp ye geçiş yaptım. şimdi eskisine göre yani vista yüklü haline göre çok çok hızlı. haydi kolay gelsin... iyi forumlar...

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

bilgisayarınıza takılı usb wireless kart mı var?

17. htpoglu

htpoglu Yeni Üye

Arkadaşlar Toshiba`nın bu modelinde paylaşımsız ekran kartı var mı? Varsa kaç MB? Yoksa 1024 MB Ram içinde kaç MB ekran kartı kullanılıyor?

Ben Call Of Duty oyununu oynayamıyorum, donuyor. Counter oyununda da fazla oyuncu olunca donma yapıyor.

Ayrıca kamera sorunu yaşıyorum. Zaman zaman çalışıyor zaman zaman çalışmıyor. Çalışırsa da donuyor ve görüntü 1.3 MP e göre iyi değil.

Çalışırken fazla ısınıyor. BU AMD işlemcinin özelliği midir yoksa Intel işlemciler de bu kadar ısınıyor mu?

Ve şarjda iken bu labtop`u kullanmam da sakınca var mı? Lion ve litium arasındaki fark nedir?

Sırf bu sebeplerden labtopu değiştircem. Acer 5720 Z modelini almayı düşünüyorum. Onda da 256 paylaşımsız ekran kartı var. NIVIDIA marka ve toplam 780 MB falan. Kamerası 0,3 MP görüntü nasıl bilmiyorum.

Bilgilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

18. vkaymak

vkaymak Yeni Üye

aynı sorun bugün bende de oldu. Toshiba Satellite L40-17S PSL48E laptopum. herhangi takılı bişey yok. sabah internete sorunsuz giriyordum ama şimdi bu sorun nedeniyle kablosuz bağlanamıyorum. acil yardım lütfen...

19. daraza

daraza Yeni Üye

Vista olan makinaya XP'yi kuramadım bir türlü sürekli kilitleniyor ya da kapanıyor.

Recovery CD'sini kaybetmişim bulamıyorum bir Vista cd si vardı ondan yüklemeye çalıştım o da

0x0000009ec mi nedir öyle bir hata verip çıkıyor...

Xp'de kurulurken ekran bir anda kararıyor ve kapanıyor...

Vista Recovery disk herhangi bir yenden download edilip yazdırılabiliyor mu ?

Sayfayı Paylaş