Toshiba Recovery ile Format

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında SkyJacker tarafından paylaşıldı.

1. SkyJacker

SkyJacker New Member

Merhaba ;

Bu uygulamada kurtarmak istediğiniz dosyalar zarar görmeden , sadece windowsunuz formatlanacaktır .

Not : Burada bulunan işlemler Toshiba A100 serisi notebookta yapılmıştır . Diğer serilerde uygulanan işlemler farklı olabilir .

1- Öncelikle bilgisayara format atmadan önce masaüstündeki Bilgisayar simgesine sağ tuşla tıklayıp, Yönet komutunu tıklamalıyız.

2- Açılan Bilgisayar Yönetimi penceresinde, Sol taraftaki menüden Disk yönetimini tıkladığımızda harddiskimizin tüm gizlenmiş ve gizlenmemiş bölümlerini buradan görebiliriz.

3- WinRE bölümüne sağ tuşla tıkladığımızda açılan menüden "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" komutunu tıklayın.

4- Alttaki kutucuğu tıklayarak "ekle" diyin.

5- Sağdan herhangi bir sürücü harfi seçip tamam'ı tıklayın.

6- Tamam'ı tıkladıktan sonra WinRE bölümü Bilgisayarım'da aktif olacaktır.

7- Masaüstünden Bilgisayarıma çift tıklayıp WinRE bölümüne girin ve içindeki tüm dosyaları silin.

( Garanti olsun diyorsanız bu dosyaları yedekleyebilirsiniz. )

8- Artık bilgisayarınızı formatlamaya hazırsınız. Bütün bilgilerinizi D: veya E: ye atın, Toshiba Recovery DVD'sini takın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın.

9- Bilgisayar açılırken F12 ile boot edip CD / DVD seçeneğini seçin .

10- Windows dosyaları kopyalaması bittiğinde çıkan bi pencereden "settings" diyin. Açılan kutucuktan alttaki seçeneği seçin (without WinRE)

11- OK deyin, Next deyin ve kuruluma normal olarak devam edin..

Vista sorunsuz bir şekilde kurulduktan sonra D:, E:, vs bölümlerinizin olduğu gibi yerinde durduğunu göreceksiniz.

2. gizemli_2004

gizemli_2004 New Member

Şuanda sistemde Xp Home yüklü hiç vista falan yüklenmedi recovery cdsini f12 cd/dvd den calıştırıyom Siyak ekran ve sol üst köşede iöleç yanıp sönüyo yaklaşık 20 dk bekledim ama olmadı.Ama WinRE Klasörü duruyo.Bana yardım edinnn..Acil yüklemem lazım

3. garip82

garip82 New Member

bu bilgiye ihtiyacım vardı. tşk. yalnız şuan bende XP yüklü ve winre ye sağ tıkladığımda sadece bölümü sil diyor. sürücü harfi ve yolu değiştir kısmı kapalı yani pasif ne yapmalıyım. silmeli miyim. tşk.

4. The Wind

The Wind New Member

Winre bölümünü silmeyin,recovery için gereklidir.

5. sercannerol

sercannerol New Member

mrb arkadaşlar..bahsettiğinis model pc var bende..vista yüklü geldi..xp ye çevirdim baya bi uğpraşarak..ama pc şu anda anlayamadığım bi biçimde yavaş..fazla ısınıyo falan..hatta donuyo..dolayısıyla geri vista yüklemek istiyorum..verilen recovery dvdsi ile tekrar vistayı yükleyebiliyomuyuz..bu konularda pek fazla şey bilmiyorum o yüsden yükletebiliyosak ayrntılı bi şekilde anlatırmısınız..
    bu arada hardiski ikiye bölmek istiyorum yükleme esnasındamı yapıcaz bunu daha sonramı..
    en kısa zamanda cevap gönderirseniz sevinirim..saygılar.

6. The Wind

The Wind New Member

Yukarıda bahsedildiği gibi yapın,cd yi takıp bilgisayarı yenisden başlatın,açılırken f12 ye basın,gelen ekranda dvd'den başlatma seçeneğini seçin.Recovery başlayacaktır,tabi tüm diskiniz formatlanacağı için tüm bilgiler silinecektir.Yalnız yukarıda anlatıldığı gibi sanırım winre bölümünün adını değiştirip öyle yapmanız gerek.Bir de kurulum sırasında harddiski istediğiniz oranlarda 2ye bölebilirsiniz.10 numaralı resimde üst kısımda 150 gb yazan bir çubuk görüyorsunuz.Bu çubuğu sola doğru çektikçe c ve e diklerinin boyutlarını ayarlamış oluyorsunuz,örneğin tam ortaya getirirseniz çubuğu 75 gb 75 gb olarak 2 ye bölersiniz.fakat ben c'ye en fazla 50 gb ayırmanızı öneririm.C'de vistadan başka birşey bulundurmamanız daha iyi olacaktır.Oyun,müzik fiilm gibi şeyleri e diskinde saklamak daha mantıklıdır her zaman.

7. sercannerol

sercannerol New Member

hocam teşekkürler..dediğiklerini yaptım ve şu anda sorun yok..xp ye geçenlere ve geçicek olanlara geçmemelrini tavsiye edierim orjinalinin yerini ne kadar uğraşsanda tutmuyo..ve pc fazla ısınıyoççoyun severler bi insan olarak da diyebilirimki vistada daha ii performans alıyosunus oyun oynarken..belki de direc 9 ve 10 arasındaki farktandır..

8. The Wind

The Wind New Member

Ben de vistayla devam kararımı koruyorum,vistanın beni engelleyen bir durumu yok,bir de ikinci diskimi tekrar ikiye bölüp Linux open suse yüklemeyi deneyeceğim,görsel yönden vistadan bile iyi deniliyor.merak ettim başarılı olursam foruma bir yazı hazırlayacağım.

9. structi

structi New Member

A200-1H kulllanıyorum bilgileri e ye yedek aldım recovery de sadece c yi kaldırır diyordum ama hepsini sildi bu şekilde yapmayı bilmiyordum yedeklerdiğim bilgiler çok gerekli bilgiler ve şahsıma aitti şimdi onları nasıl geri getirebilirim bi kaç program denedim ama işe yaramadı tavsiye verirseniz sevinirim ayrıca üst taraftakini yaptığımda winre bulamadım onun yerine hiç bişey yazmayan bölğm var ve sağ tıklayınca sadece yardım diyo ne yapmam gerekir yardım ederseniz sevinirim

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Get data back isimli program ile formattan sonra epey dosya kurtarmıştım.

11. gizemli_2004

gizemli_2004 New Member

ya biri bana yardım edebilir mi?Lütfen yaaaaaaa..yaa....problemim,pcyi yeni aldım alır almaz,xp homeyi yükledim,ve xp olmuyo,orjinalin yerini tutmuyo,vistayı yüklemek istiyorum.ve recovey cdyi,f12 den cd-dvd de baslattım,siyah ekran da imleç yanıp söndü,hiç bir yanıt vermedi ve dvdyi çook çevirdi,kapatmak zorunda kaldım.ve yüklemiyo,dvd de donanımsal bir problem yokk..ltf yardımmmm edinn..imdatttt

12. The Wind

The Wind New Member

Belki de cd bozuktur..

13. Cevat Backstreetboy

Cevat Backstreetboy New Member

mrb.
    ben recovery bölümünü sildim. ve hdd'yi üçe ayırdım.
    şuan C (vista için ayırdım) , E (data) ve H (xp kurulu) sürücüleri mevcut.
    çift işletim sistemi yapmak istediğim için önce xp'yi kurdum.
    sonra da recovery dvd'sini taktım. recovery seçeneklerinden alttaki seçeneği seçip first partition'a (C'ye) Vista kurucaktım. buraya kadar herşey güzel oldu ama,
    * OK dedikten sonra first partition olarak C'yi göstermedi, "win95" diye farklı bi bölüm çıktı. ve boyutu da 44gb olarak yazıyodu. bense C'ye 38gb civarı bi yer ayırmıştım
    * Daha da önemlisi, ikinci recovery seçeneğini seçtikten sonra next dediğimde "bütün harddisk silinecek" uyarısı verdi. bu neden ?? sadece first partition'a recovery yapacağım zaman neden bütün harddiski silsin ki ?

14. The Wind

The Wind New Member

A200lerin bazı modellerinde anlattığınız gibi bütün harddisk silinecek diyor ama sadece c yi siliyor...İkinci seçeneği seçerek sadece cyi siliyorsunuz ama yine de buraya yazdıklarımı baz almayın ve bir şekilde yedekleyin...ya da riske girip dediğimi yapın ama mesuliyet kabul etmiyorum.

15. Cevat Backstreetboy

Cevat Backstreetboy New Member

teşekkürler. gerçi bende A100-011 var ama, herhalde aynıdır gene.
    yine de yedek almak iyi fikir, hatta yedeklerimi almaya başladım bile..:)

yanlız hdd'de ilk partition kısmını neden yanlış gördü onu anlamadım ben.. umarım xp'nin kurulu olduğu bölümü de yanlışlıkla silmez..

16. serkanekici21

serkanekici21 New Member

HOCAM MERHABA BEN A300 15M TOSHİBA KULLANIYORUM BİLGİSAYARIM ÇOK AĞIR İNTERNETTE TE OLSUN NORMAL PROGRAMLAR KONUSUNDA OLSUN... FORMAT ATMAK İSTİYORUM AMA YETELİ Bİ BİLGİ GÖREMEDİM İNTERNET SAYFALARINDA RECEVERY CD İNDEN BAHSEDİLİYOR AMA O CD YOK BENDE VEYA OLUŞTURULMAMIŞ.. KENDİNE KENDİNE FORMAT ATMA VAR AMA NASIL BİLMİYORUM FORMAT ATMAK İSTİYORUM KISACASI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM...

17. The Wind

The Wind New Member

Sanırım açılırken f8e basılıyordu,emin değilim ama.Bendeki daha eski bir model,bende recovery cd var.

18. volkanarch

volkanarch New Member

cdyi taktım arkadaslar f8 ile girdim bişeyler cıktı esc ile cıktım sonra clasik bi tuşa bas olayı yaptım girdim ordan türkçeyi seçtim sonra orda setting kısmı cıkmadı bende hepsini sildi nerde hata yaptım ?

Sayfayı Paylaş