Toshiba L850 Donma Sorunu

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında mutilate_x tarafından paylaşıldı.

1. mutilate_x

mutilate_x Yeni Üye

Herkese İyi günler.
    2 sene önce satın aldığım L850 model laptop bu aralar beni çıldırtmaya başladı.
    i5-3210M, 4GB Ram, Amd 7670 ekran kartı ve diğer donanımlar aşağı yukarı aynı.
    İlk aldığım günden beri gayet performanslı bir şekilde çalışan laptop, yaklaşık 1 ay önce anlamsız donmalar yapmaya başladı.Bu donmalar direkt kilitleyici veya sistemin sıkışıp da mavi ekran verdirdiği tip değil de, misal google search'e bile bir iki satır yazmak istediğinizde firefox yanıt vermiyor deyip sonradan kendine gelmesi şeklinde.
    Öncelikle 2 senelik sistemdendir, şişmiştir, bozulmuştur diyerek tekrar format attım. Her şeyi düzgün bir şekilde kurdum. Hatta bios update yaptım ve bios ayarlarını olması gerektiği gibi ayarladım. Fakat netice aynı.
    Oyunlarda bunu anlamak daha kolay. Yani bir bilgisayar oyunu ya kasar ya da kasmaz. Hatta bazen ara ara kastırır ama genel olarak belli bir stabilitede çalıştırır.Laptop'un şu anki durumunda misal basit bir oyun olan Age II HD oynamaya çalıştığımda, 3-5 saniyede bir oyun donup donup kendine geliyor. Bilgisayarıma tıkladığımda da,herhangi bir program açtığımda da aynı şekilde.
    Sanki anlık gırtlaklamalar var da makine 1-2 sn donup sonradan kendine geliyor. Bu da genel kullanımı felç hale getiriyor.

Sizden öneri ve tavsiye bekliyorum. Çünkü tam 1 ay önce garantisi bitti. Bu şekilde teknik servis'e götürdüğümde astronomik ve alakasız değişimler adı altında tamir ücretleriyle karşılaşmak istemiyorum. Hdd'ten şüphelendim ama yine de denemeden bilinmez.
    (Not: İşletim sistemi home premium x64)
    Bana fikir, test programı vs önerebilirseniz sevinirim.
    Teşekkürler.

2. myli

myli Yeni Üye

Merhaba

HDD'niz üzerinde bad sector olabilir. Bunun testini aşağıdaki yazılım ile yapabilirsiniz.

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

Bu yazılımı kurduktan sonra error scan sekmesine tıklayıp start butonuna basınız. Testin tamamını bitiriniz. Kırmızı kutucuklar diskinizde bad sector olduğunu gösterir.

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ramlerde de problem olabilir. Başka bir ramle deneme şansınız varsa deneyin bence.

Sayfayı Paylaş