Toshiba l40 serisi hakkında herşey burada.

Konu, 'Toshiba Notebook' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,

Toshiba l40 serisine ait soru, sorun ve yorumlarınızı bu konuda yazabilirsiniz.

Bu konuya dahil olacak notebookların modelleri şunlardır;
    Toshiba Satellite L40-139, Toshiba Satellite L40-13G, Toshiba Satellite L40-14H, Toshiba Satellite L40-15J, Toshiba Satellite L40-15I, Toshiba Satellite L40-12X.

Parça numaraları olarak bakarsak da;
    PSL48E-01P01LG3, PSL48E-026028TE, PSL40E-02R024G3, PSL48E-01E01STE, PSL40E-02F02CG3

Toshiba L40 serisi notebooklara xp kurulumu anlatımı ve gerekli sürücüler aşağıdadır.

Xp kurulumuna başlamadan önce;
    1. Sata diskleri tanıyabilen bir windows xp cd si yapın, ( Nasıl yapılır?)
    2. Windows xp Service pack 2'yi buradan indirin.
    3. Aşağıdaki sürücüleri indirin.
    4. Eğer vista ve xp yi aynı anda kullanmak istiyorsanız burayı okuyun.
    5. Bilgisayarınızın ilk olarak cd den açılması için bios ayarlarını yapın.

Kurulum adımları;
    • Sata driverları olan xp cd si ile kurulumu yapın.
    • Windows service pack 2'yi kurun.
    • Aşağıdaki sürücüleri SIRASIYLA kurun.

Sürücüler:

Sürücüleri aşağıdan tek tek indirebileceğiniz gibi paket halinde de indirebilirsiniz. Aşağıdaki iki dosya 170mb boyutunda ve L40 serisinin PSL48, PSL49, PSL4C ve PSL4B model numaralı notebookları için geçerli. (ahmetturan a teşekkür ederiz)

Toshiba l40 serisi sürücü paketi 1. dosya
    Toshiba l40 serisi sürücü paketi 2. dosya

Üstteki paketleri indirdiyseniz aşağıdaki sürücüleri indirmenize gerek yok.

1. Anakart sürücüsü: indir.
    2. Ekran Kartı sürücüsü: indir.
    3. ACPI utility: indir . Şifre:"www.notebook.gen.tr"
    4. Hotkey Utility: indir . Şifre:"www.notebook.gen.tr"

5. Ses Kartı Sürücüleri ve kurulumu

Birçok arkadaş ses kartını kurmayı başaramıyor. Aşağıdaki işlemleri SIRASIYLA ve hiçbir adımı atlamadan yaparsanız sorunsuz bir şekilde notebook ses kartınızı kurabilirsiniz.

Önce Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio dosyasını kuruyoruz. Daha sonra realtek ses kartı driverını normal bir şekilde kuruyoruz.

Ses kartı kurulumunda hata verebilir dert etmeyin. Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz. Özellikler > donanım > Aygıt yöneticisini açıyoruz. EN ALTTA SİSTEM AYGITLARININ ALTINDA sarı ünlem işaretiyle bir pci device göreceksiniz. Sağ tıklıyoruz.
      Sürücüyü güncelleştir > Hayır[nb],[/nb] Bu kez değil > Listeden ya da belirli bir konumdan yükle (Gelişmiş) i seçip ileri diyoruz. Gelen ekranda arama şu konumu da içersin: yazan yerde işaret yoksa mouse ile tıklayarak işaretliyoruz. Hemen altında boş bir satır olacak. Bu satıra şunu yapıştırın.
      Kod:
      C:\Program Files\Realtek\Audio\InstallShield
      Daha sonra ileri'yi tıklayıp herşeyi onaylayarak kurulumu tamamlayın. Bilgisayarı yeniden başlatın. Ses kartınız başarı ile kurulmuştur.

Eğer yukarıda verdiğimiz tüm işlemleri verdiğimiz sıra ile denediyseniz ve olmadıysa şu dosyayı da kurmayı deneyebilirsiniz. Şifre="www.notebook.gen.tr" .

6. Ethernet kartı sürücüsü: indir
    7. Touchpad sürücüsü: indir.
    8. Kart okuyucu sürücüsü: indir.
    9. Modem Sürücüsü: indir.
    10. Kablosuz ethernet sürücüsü: indir. , atheros wlan kullananlar bunu indirsin.

2. alen

alen Yeni Üye

Benim kurduğum laptop wlan kartı RTL8187B ne kadar uğraştıysam olmadı :( . En sonunda inte dosyasıyla oynamaya karar verdim ve çözdüm tabiki başka forumlardan araştırmalarımda oldu. Söyle ki ;
    net8187b.inf dosyası içindeki aşağıdaki satırları

Bu satırları:

Kod:
    USB\VID_0BDA&PID_8187&REV_0200
    USB\VID_0BDA&PID_8189
    Bununla değiştrince ::)

Kod:
    USB\VID_0BDA&PID_8197&REV_0200
    USB\VID_0BDA&PID_8197
    ve tekrar sürücü güncellenince sorun ortadan kalktı. Bilgilerinize. Kolaylıklar dilerim.:)

Konuyu asıl yazan alen nickli kullanıcımızdır. Teşekkür ederiz.

3. harunoguz

harunoguz Yeni Üye

rtl wlan 8187b driver ında problem var yardımcı olabılırsenız sevınırım...

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bir üsteki mesajı okudunuz mu? Oradakileri uyguladınız mı?

5. The Wind

The Wind Yeni Üye

Sanırım okumamış arkadaş.

6. typhoon01

typhoon01 Yeni Üye

selam arkadaşlar, bende uzun uğraşlardan sonra xp kurmayı başardım. Yalnız fn tuşları için sürücü bulamadım, şu anda kullanamıyorum bu tuşları. Yardımcı olacak bi arkadaş olursa çok sevinirim...

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

fonksiyon tuşları için bu dosyayı bir deneyip sonucu yazar mısınız?

8. typhoon01

typhoon01 Yeni Üye

İlgine teşekkür ederim. Farketmemişim, Kendi sürücü pakedinde sürücüsü varmış sadece elle direk sürücü klasörünü göstererek yüklemek gerekiyormuş. ATK hotkey driver isimli klasördeki sürücüyü tanıtınca fn tuşları çalıştı. Kolay gelsin..

9. holaps

holaps Yeni Üye

arkadaşlar olmuo olmuo olmuoooo wireless ım çalışmıooo herşeyi denedim olmuuoooo :S

site-kurallari.php
    Kod:
    Başlık ve içeriğinin anlaşılabilir bir dille, imla kurallarına ve Türkçe karakterlere dikkat edilerek yazılması, yanlış anlaşılmalara mahal verilmesini engelleyeceği gibi, diğer üyeler tarafından da daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. IRC lisanı ile ileti yazmak, bir büyük bir küçük harfle yazmak, tamamı büyük, tamamı kalın, renkli yazılar kesinlikle yasaktır.

10. Efeler Efesi

Efeler Efesi Yeni Üye

Arkadaşlar emeğinize ve paylaşımınıza teşekkürler. Fakat bu bahsettiğiniz net8187b.inf dosyasını bulamadım. Nerededir? Nasıl değiştirilir? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

11. Efeler Efesi

Efeler Efesi Yeni Üye

Arkadaşlar inf dosyasında düzeltme yapmanıza gerek yok. Paket içindeki wireless driver ı kurulduğunda çalışıyor. Ben denedim oldu. Sorun yok. Emeği geçenlere teşekkürler.

12. bozkurt_rifki

bozkurt_rifki Yeni Üye

abi ben bütün driverları yükledim eline sağlıkta ses olayını yapamadım audio device la başlayan yer yok hala ünlem ve yüklemiyo ne yaptıysam ses yok yani ne yapmalıyım

Emrah:Lütfen flood yapmayınız.

13. The Wind

The Wind Yeni Üye

Tekrar yükleyin ses driverını,olmazsa toshibanın sitesinden indirip deneyin.

14. bozkurt_rifki

bozkurt_rifki Yeni Üye

yardımın için teşekkür ederimde tekrar yükledim realtek audio sürücüsü yüklenemedi diyo,sence sorun nerede

15. The Wind

The Wind Yeni Üye

Önce eski driverı tamamen kaldırın.Aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp sürücü sekmesine gelin ve sürücüyü kaldır deyin sonra xp donanımı görüp driverını yükleyecektir kendisi.Olmazsa da şunu yapın:Ses kartınızın tam adını öğrenip realtekin resmi sitesinden xp driverını indirip kumayı deneyin.

16. bozkurt_rifki

bozkurt_rifki Yeni Üye

seni uğraştırıyorum kusura bakma bilgisayarla ilgili pek bi bilgim yok,markayı ben nerden öğrenecem

17. esturgi

esturgi Yeni Üye

merhaba.

arkadaşlar elimde L40 serisi L40-139 modeli var model nosu ise: PSL40E-02R027TE benim sistemimdede vista kurulu ve xp'ye kesin dönüş yapmak istiyorum ilk sayfada verdiğiniz driverleri makinamda kullanabilirmiyim saygılar...

18. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Kullanabilirsiniz. Eğer bir sorun olursa diye hem xp hem de vistayı beraber kullanmanızı öneririm. Sorun olursa yazarsanız cevap verebiliriz.

19. aspx

aspx Yeni Üye

ses karti sorununu uaa bus driver yukleyerek cozdum ancak ne yaptiysam wireless i cozemedim. vistada catir catir calisiyor ama xp de bir olmuyor. .inf dosyasinida degistirdim. realtek sitesinden driverida indirip yeniden kurdum ama olmadi iste. yardim edebilecek varsa sevinirim..

20. cekozgur

cekozgur Yeni Üye

çok teşekkür ederim
    emeğinize sağlık

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş