Test - Sata disk sorununa yeni bir çözüm.

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Piyasadaki bilinen bütün chipsetler için sata disk sorununu çözeceğini düşündüğüm bir yöntemi yazacağım.
    Bu yöntem yurtdışındaki http://www.driverpack.net te veriliyor ve işe yaradığını yazılıyor. Sizlerde denerseniz ve sonucu yazarsanız çok sevinirim.

Bu işlem size 15 dakika ve bir boş cdye malolacak o kadar.

Gerekli olanlar;
    1. Windows XP kurulum dosyaları (Cd'nin içeriği)
    2. DPs_BASE_805 Programı.
    3. DP_MassStorage sürücüleri
    4. 1 adet boş cd ya da dvd. Tercihen tekrar yazılabilir olmalı. Hata olursa cd harcamamış olursunuz.

Bütün notebook chipsetleri için çalışacak sata sürücülü xp kurulum cd si hazırlama
    1. Windows xp cd’si içindeki bütün dosyaları bilgisayarınızın c diskine xp isimli bir klasörün içine kopyalayın.

2. C diskinin içinde DriverPacks isimli bir klasör oluşturun ve indirdiğiniz DPs_BASE_805.exe isimli dosyayı bu klasörün içine kopyalayın. Çift tıklayın. Extract butonuna basın. Sonuçta aşağıdaki gibi bir klasörünüz olacak.

3. DP_MassStorage_wnt5_x86-32_805.7z dosyasını [C:\Driverpacks\Driverpacks\] klasörünün içine kopyalayın.

4. C:\Driverpacks klasöründeki DPs_BASE.exe dosyasını çalıştırın. Mavi olan dosya.

5. Gelen pencerede Aşağıda ortada bulunan > işaretine basın. Gelen ekranda tekrar aynı butona basın. Bu bizim ilerle butonumuz olacak. (Türkçe seçeneğini seçmeyin. henüz dil dosyası olmadığından hata alırsınız)

6. Browse’ye tıklayıp Windows xp sürücülerini kopyaladığınız xp klasörünü gösterin.

7. İlerle butonuna basın. Gelen ekranda Driverpack mass storage 8.05 i seçin. İlerle deyin.

8. Gelen iki pencerede de ilerle deyin.

9. Optional settings penceresini ilerle diyerek geçin.

10. Ktd ile başlayan pencereyi ilerle diyerek geçin.

11. KTD settings ekranını ilerle diyerek geçin.

12. QuickStream cache ekranını ilerle diyerek geçin.

13. Other optional settings ekranını ilerle diyerek geçin.

14. Overview of settings ekranını ilerle diyerek geçin.

15. Update checker ekranında sürücü dosyasının güncelliğini denetliyor. İlerle diyerek geçin.

16. Gelen ekranda Slipstream butonuna basın. İşlem yapılırken bitene kadar bekleyin. (bilgisayarınızın hızına göre 5-10 dakika sürebilir)

17. İşlem bittikten sonra c:/xp klasörünün içindeki dosyaları boş bir cd ya da dvd’ye yazarak yeni kurulum cdsini oluşturabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

2. yoldas_2

yoldas_2 Üye

saka hocam merhaba Gelen ekranda Driverpack mass storage 8.05 i seçin. İlerle deyin dediginiz bu seçenekteki kutu işaretlenmiyor müdahale ettirmiyor yani program

3. saka

saka Admin Yetkili Kişi

sürücüyü indirip gerekli klasörün içine koymamış olabilir misiniz?
    DP_MassStorage_wnt5_x86-32_805.7z dosyasını [C:\Driverpacks\Driverpacks\] klasörünün içine kopyalayın.

4. ilkerxxx

ilkerxxx Yeni Üye

bendeki 1002te hp pavvilonda yemedi.mavi ekran.hep olduğu gibi.bulunca çaresini buraya eklerim

5. ilkerxxx

ilkerxxx Yeni Üye

bendeki laptop hp 1002et ve bi türlü sitede çözüme götürecek sata driver yoktu .umarım benim durumumda olanlara yardımı dokunur.ve ayrıca bu mesajım uygun bi topic altına taşınır

notebook-genel-f24/windows-xp-kurarken-yasanan-sata-hdd-sorununa-kesin-cozum-t18.html
    yukarıki adreste bulunan yönlendirmeleri izleyin .fakat kurarken sata driver olarak alttaki adreste bulunan driveri kullanın. xp 32 kullanacaağınızı varsayarsak x86 içindeki ahcix sürücüsünü kullanın.

http://rapidshare.com/files/150657610/RAID7xx.zip

6. @MSC

@MSC Yeni Üye

Amilo Pro 2045 notebookta sata diskler bu yöntem sayesinde görüyor. Yalnız acaba kurulum esnasında çıkan kurtarma konsolu ve lisans sözleşmes ekranı neden çıkmıyor(Önemli olmamakla beraber bir merak:)). Bu mesajı eklememin amacı Amilo Pro 2045 laptoplarda bu yöntemle sata diskleri tanıması.

7. saka

saka Admin Yetkili Kişi

kurtarma konsolu ve lisans sözleşmesi normalde hangi aşamada çıkıyordu?
    Bu arada deneyip sonucu yazdığınız için teşekkür ederim.

8. @MSC

@MSC Yeni Üye

Xp de ilk aşamada gerekli dosyları attığı(driverları attığı bölüm) aşamadan sonra kurtarma konsolunu çalıştırıp çalıştırılmayacağına yönelik bir ekran geliyordu. Normal kuruluma devam ettiktenden hemen sonra lisans sözleşmesi ekranı geliyordu. Bu ekranı f8 ile geçiyorduk hatta. Daha sonraki ekranda hdd lerin bulunduğu ekran geliyor.
    Bu oluşturup kurduğum cd ise ilk ekranda dosyları atıyor(driverları attığı ekran) daha sonra hemen hdd lerin bulunduğu ekran(hangi bölüme format çekeceğimizi veya windowsu belirlediğimiz ekran diyeyim yada bölüm oluşturduğumuz ekran) geliyor. Arada bulunan kurtarma konsolu ve lisans sözleşmesi kısmı gelmiyor.
    PC ye windows kurmadan da bu dediklerimin olup olmadığı denenebilir. Ama önceden de dediğim gibi pek mühim değil ama belki bilinen bir açıklaması vardır düşüncesi ile sorayım dedim:). İlginiz için teşekkürler...

9. Cango

Cango Yeni Üye

Selamlar ben bu işlemi denedim Vmwarede kurdum fakat driver'lar HD içerisinde kalıyor driver'ların içeride kalmamasını nasıl sağlayabilirim.Sanırım driver'lar tanınıyor Laptoplarda çalışacağını sanıyorum.

Ekli Dosyalar:

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

vmware ile ilgili bilgim yok malesef.

11. murthi

murthi Yeni Üye

yaptım aynı seyı 2 kere denedım farklı cdlerde olmuo cdden boot etmıo obur baslıkdaki nlitelada yaptım 2 3 cd oda .sys hatası verıor ojınal xp cdsıyle denıorum yok olmuor yanı yardımcı olursanız gercekden cok sevınıcem bıde lınux yuklu makınada o lanet seyden bır an once kurtulmam lazım lutfen cok rıca edıorum

12. Cango

Cango Yeni Üye

VMware Workstation Sanal sistem kurmak için bir program üzerine istediğiniz sistemi kurabiliyorsunuz.

13. nofearole

nofearole Yeni Üye

öncelikle emeğinize sağlık.dediklerinizin ehepsini yaptım sorunsuz oldu ama laptopa taktığım zaman c den başlatmak için bir tuşa basın yazıysı çıkmıyor ve kuruluma geçmiyor bir hata mı yaptım acaba yardım lütfen .tsk ler

14. kuzi

kuzi Yeni Üye

15. saka

saka Admin Yetkili Kişi

evet programları tutan site kapanmış. bende yedek almamıştım. Daha önce indiren varsa rapidshare e atabilir mi lütfen.

16. Error!

Error! Yeni Üye

# DPs_BASE_805 Programı.
    # DP_MassStorage bu iki programın linklerimi bitmiş ? sağlam şuanda

17. salih_zeki42

salih_zeki42 Yeni Üye

dediğinizi noktası virgülüne uyguladım ama hiçte işlemedi.

Sayfayı Paylaş