Test: Normal Harddisk SSD diske karşı.

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bu testimizde ssd disk ile normal disk kullanan iki dell notebooku test edeceğiz.
    Ssd diskin ne olduğunu bilmiyorsanız öncelikle buraya bakmanızı öneririm.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki SSD takılmış yeni notebook’a bayıldım. Belki bir inceleme yazarken kişisel duygulara yer vermemek gerek ama ben gene de yazıyorum.
    Öncelikle testte kullandığım Dell notebook’ların özelliklerinden bahsedelim.
    SSD kullanan sistem100GB HDD kullanan sistem
    ModelDell XPS M1330Dell XPS M1210
    İşlemciT7300 2Ghz C2DT7200 2Ghz C2D
    Bellek2Gb 667Mhz2Gb 667Mhz
    DiskSandisk 32Gb SSD100Gb 7200rpm
    Ekran13.3"12.1"
    Ekran KartıNVidia 8400m GSNvidia GeForce Go 7400
    Optik8x DVD-RW8x DVD-RW

Resimler;

1. Dell XPS M1330

2. Dell XPS M1210

3. Sandisk 32GB SSD

Karşılaştırma

Daha iyi performans elde edebilmek için gereksiz programları silip, işletim sisteminin bazı ayarlarıyla oynadım. Sonuç olarak Dell XPS M1330 un Vista ile açılma süresi 27 saniyeye kadar inmiş oldu.

SSD eklediğim M1330’umla oynadıkça performansla ilgili bir çok avantajının daha olduğunu gördüm. Örnek vermek gerekirse; Vista da her şey normal çalışırken masaüstüne geçip word programını açmam 1 saniyeden bile az sürdü. Aynı avantajlar denetim masasını kurcalarken ya da başka programlar ile uğraşırken de geçerli tabiî ki.

Bu avantajların yanında SSD’li bilgisayarım inanılmaz derecede sessiz bir hal aldı. O alıştığım hard disk gürültüsünden eser yok. Bunun yanında fan sesi de eskisi kadar gelmiyor. Sadece dvd okuyucuya bir şey taktığımda fan çalışıyor.

Tabi bu sessizliğin bazı dezavantajları da yok değil. Mesela eski bilgisayarımda bir görev seçtiğimde bir kenara oturup hdd’nin sesinden bitip bitmediğini anlayabiliyordum :) . Şimdi ise anlayamıyorum.

Bu kadar yorumdan sonra test alanına geçelim.

Aşağıda ise HDTune benchmark’a göre XPS M1330 (SSD’li) ile M1210 (100gb hdd’li) bilgisayarlarımın testlerini görebilirsiniz.
    Transfer HızıXPS M1330 SSD (SanDisk 32GB)XPS M1210 Normal Hdd (100GB 7200RPM)
    Minimum29.3MB/saniye22 MB/saniye
    Maximum53.0MB/saniye42.1 MB/saniye
    Ortalama49.2MB/saniye35.4 MB/saniye
    Ulaşma Zamanı.2 milisaniye17.2 milisaniye
    İşlemci Kullanımı3.2%21.4%

Sonuçlar normal hard disk severler için oldukça hayal kırıklığı olmalı. Özellikle verilere ulaşma zamanına bir kez daha bakınca.

Pil Kullanımı

Bütün bu hız testlerinin yanında pil ömrü ile ilgili de birkaç soru aldım. Bunun üzerine pil ömrünü de test etmeye karar verdim.

XPS M1330 ve XPS M1210 özellikleri aslında çok benzer. İkisi de Core2duo 2ghz işlemci, 2gb ram, bluetooth, sound blaster yazılımı, aynı antivirüs programı, aynı işlemtim sistemi ve 9 hücreli pile sahip. Aralarındaki tek fark kullanılan harddisk. M1330 da 32gb lik sandisk ssd varken, x1210 da 100gb ve 7200rpm’lik bir disk var.
    Pil testiyle ilgili birkaç bilgi vereyim. İki sisteminde ekran parlaklıkları dell Quickset yazılımı ile ¾ oranına getirildi. Her iki makine de 2 dakikada bir mail kontrolü yapıyor, her ikisinin Windows medya playerında iki aynı şarkı ve 6 dakikalık bir video var, her ikisinde de kamera sürücüleri tekrar kuruluyor ki bu 10 dakikalık dvd okuması demek, her ikisinde de 1 sayfalık word dökümanı açık, ve son olarak her ikisinde de Vista kendini internet üzerinden güncelliyor.

Bu arada test ten önce m1210 un pilini yenisiyle değiştirdim.
    ZamanXPS M1330XPS M1210
    1 saatin sonunda79% kaldı.75% kaldı.
    2 saatin sonunda61% kaldı.48% kaldı.
    3 saatin sonunda40% kaldı.21% kaldı.
    3 saat 35 dk sonunda30% kaldı.Bitiyor.
    4 saatin sonunda21% kaldı.Bitti.
    4 saat 47 dk sonundaBitiyor.Bitti.

Bu arada şunu hatırlatmakta fayda var. M1330 daha büyük yani 13.3” ekrana sahip olmasına rağmen bu kadar farkla birinci oluyor. Bildiğiniz gibi ekran ne kadar büyürse pil tüketimi o kadar artar.
    Gördüğünüz gibi 32gb ssd kullanan m1330’u neredeyse 5 saat kullandık. Bazı gereksiz programları kapatarak bu süreyi 7 saate kadar çıkarmak mümkün.

Sonuç
    SSD disk; hareketli parçaya sahip olmaması, daha az güç kullanması, daha az ısınması ki bu fan kullanımını azaltıyor, daha sessiz çalışması ve daha hızlı olması ile açık ara önde. Tek dezavantajı şu anki yüksek maliyetleri.
    Kaynak: http://www.notebookreview.com

2. thebaylo

thebaylo Yeni Üye

her notebook a lazım bu hdd lerden!paylaşım için teşekkürler eline sağlık!

3. kaya_577

kaya_577 Yeni Üye

merhaba, lenovo z580 notebook aldım ve ssd takmak istiyorum, sorum şu, içinde sata kaç bir disk olduğunu bilmiyorum ancak, vatanda olan en ucuz ssd ocz 60 gb sata 3 disk i düşünüyorum, 523mb/s okuma felan. bu diski laptop a sorunsuz takabilirmiyim ?

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

60Gb alan size yetecek mi?

Sayfayı Paylaş