Telekom tarafından engellenen yasaklı sitelere kolay erişim

Konu, 'İnternet, Güvenlik ve Ağ' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,
    Bu aralar hemen her isteyen bir mahkeme kararı ile bazı sitelere erişimi engelletebiliyor.
    Bunu en son wordpress.com da yaşadık.

Telekom tarafından mahkeme emrine dayanarak erişimi engellenen sitelere girmek için herkes farklı yollar kullanıyor. Ben size en basit yolu anlatacağım.

Gerekli ayarları yapmayan herkes telekom un dns adreslerini kullanıyor. Bu dns adresleri üzerinden internete çıktığımız içinde telekom un yasaklarına maruz kalabiliyoruz.

Bu yasaklardan kurtulmanın iki basit yolu var.

1. Yöntem yasaklı sitenin adresi yerine ip adresini kayıt etmek. Bu ara çok fazla yasaklanan site olduğu için bu yöntemi çok sevmedim.

2. Yöntem ise dns adreslerimizi değiştirmek.

Bu yazıda dns adreslerinizi nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.
    • Öncelikle Bilgisayarım oradan Denetim Masası oradan da ağ bağlantılarına tıklıyoruz.
    • Buradan internete erişmek için kullandığımız bağlantıyı seçip, üzerinde sağ tıklıyoruz ve özellikleri seçiyoruz. Ben kablosuz olarak internete bağlandığım için "kablosuz ağ bağlantısı" nı seçtim.

• Gelen ekranda internet erişim kuralları (tcp/ip) yi seçip özelliklere tıklıyoruz.

• Gelen ekranda aşağıdaki dns sunucu adreslerini kullan bölümüne sırasıyla 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yi yazıyoruz ve tamam tamam diyerek ekranları kapatıyoruz. Şimdi yasaklı sitelere girebileceksiniz.

Ekli Dosyalar:

2. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Güncelleme: 15 mart 2008

Youtube yeniden yasaklandı. Bu sefer yasaklama ip bazlı yapıldığı için dns adresi değiştirmek işe yaramıyor. Bu sebeple proxy kullanmanız gerekiyor. Şu adresten buraya kopyaladığım aşağıdaki adımları izleyerek yeninde youtube.com a girebilirsiniz.

Firefox ile youtube.com' a girmek için gereken ayarlar
    Öncelikle firefox yoksa indirmenizi öneriyoruz. Sizde [firefox1][/firefox1]

Araçlar > Seçenekler > Gelişmiş > Ağ > Ayarlar > Vekil Sunucu Ayarları Kutucuğunu işaretleyin ve HTTP vekil sunucusu Kutucuğuna 200.65.127.161 ve Port Kutucuğuna 3128 yazın. Sonra Tamam’a basın. Artık engellenen bütün siteler girebilirsiniz!

İnternet explorer 6 ile youtube.com' a girmek için gereken ayarlar
    Araçlar > İnternet Seçenekleri > Bağlantılar > Yerel Ağ Lan Ayarları > Proxy Sunucusu kutucuğunu işaretleyin ve adres kutucuğuna 200.65.127.161 ve B. Nok. Kutucuğuna 3128 yazın. Sonra Tamam’a basın. Artık engellenen bütün siteler girebilirsiniz!

İnternet explorer 7 ile youtube.com' a girmek için gereken ayarlar
    Araçlar > İnternet Seçenekleri > Yerel Ağ (LAN) Ayarları > Proxy sunucu kısmındaki adres kutucuğuna 200.65.127.161 ve B. Nok. Kutucuğuna 3128 yazın. Sonra Tamam’a basın. Artık engellenen bütün siteler girebilirsiniz!

Opera ile youtube.com' a girmek için gereken ayarlar
    Araçlar > Tercihler > Gelişmiş > Vekil Sunucular > HTTPS kutucuğuna 200.65.127.161 ve Bağ. N. Kutucuğuna 3128 yazın. Sonra Tamam’a basın. Artık engellenen bütün siteler girebilirsiniz!

Eğer bunu yapmanıza rağmen çalışmıyorsa (Muhtelemen Proxy sunucusu çalışmıyordur). aşağıdaki proxyleri kullanbilirsiniz.

Adres: 165.228.128.11 Port: 80
    Adres: 165.228.132.11 Port: 80
    Adres: 203.144.144.163 Port:80
    Adres: 203.144.144.164 Port:80
    Adres: 203.144.144.163 Port:8080

adresini aynı şekilde kutucuklara yazarak ta girebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan hemen sonra yasaklanan Youtube.com ve Wordpress.com’a rahatça girebilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

3. quixotic

quixotic Yeni Üye

şirkette bazı siteler yasak.

en cok ihtiyac duyduklarımsa youtube ve rapidshare..

bunu deneme gafletinde bulundum:) interneti götürdüm pc'imde..

Allahtan bir önceki İP' no'larını not almıstım:))

4. saka

saka Admin Yetkili Kişi

5. quixotic

quixotic Yeni Üye

ilk aklıma o adres geldi zaten. ama bu siteleri yasaklayan zihniyet onuda halletmistir demistim kendi kendime. yanılmamısım

6. saka

saka Admin Yetkili Kişi

o zaman google gizli sorf, anonym surf vb gibi aramalar yapıp deneyeceksiniz.

7. typhoon01

typhoon01 Yeni Üye

8. oguzhanx

oguzhanx Yeni Üye

9. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Eğer bu işlemler size karışık geldiyse aşağıdaki minik ama marifetli program aynı işi görüyor.
    Kesinlikle güvenilir ve önerilir.

Ekli Dosyalar:

10. kadirarslan

kadirarslan Yeni Üye

paylaşım için saol baya işe yarıyo :)

11. umutkara

umutkara Yeni Üye

YA ben burayı geç gördüm, onun için bir de tartışma açtım ya, neyse. Bu Dns ayarları youtube'da işe yaramıyor. Herhalde yasak türü mü ne değişmiş, başka bir yerde okudum. Ama şunlar sorunsuz çalışıyor :p test ettim: http://ktunnel.com/ ve http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www. ... outube.com bu ikisinden birine tıklayın, direkt youtube'dasınız. Yalnız sonra başımız derde girer mi onu da ben merak ediyorum. :roll: Herkese iyi seyirler...

12. umutkara

umutkara Yeni Üye

hehe programı, youtube örneğinde işe yaramıyor, çünkü o da otomatik olarak dns ayarı değiştiriyor. Bu sefer adamlar farklı çalışmış, onun için (en azından bende) dns ayarı değiştirmek işe yaramıyor. Diğer sitelerden girilebiliyor. Bu gizlen.net adresini nasıl kullanacağımızı da ben anlamadım. :roll: adresi yazıyorum url denilen yere, site adresini yazıyorum, bir şey olmuyor. Direkt dosya adresi mi soruyor? :shock: Onu, ben nereden bileyim? :roll:

13. saka

saka Admin Yetkili Kişi

he he nin içinde değişiklik yapıp dns leri farkı ayarlatabilirsiniz.
    mesela opendsn adresindekiler iş görür.

14. umutkara

umutkara Yeni Üye

Dns ayarları şu şekilde olunca da:
    Tercih edilen 208.67.222.222
    Alternatif 208.67.222.220

youtube'a girilmiyor ama diğer yasaklanmış sitelere girilebiliyor. Bu arada bu işin başımıza dert açıp açmayacağını sormuştum. Biraz komik olmuş. Günlük gazetelerin sitelerinde bile bu yasağın nasıl aşılacağı falan gösterilmiş.

15. umutkara

umutkara Yeni Üye

Ya ben şu sorunla karşılaştım. Önceden dns ayarlarımda: "DNS sunucu adersini otomatik olarak al" işaretli idi. Youtube'a girecez, başka yerlere girecez diye ayarları değitirdim. Bi önceki iletide yazdığım adresleri girdim, 4.2.2.1 serisini girdim (1 yerine 2 3 4 falan da yazılıyor onları da yaptım). Bu he he programını çalıştırdım. Her şey çok güzeldi. Ta ki artık eski yollarla internete gireyim diyene kadar. Artık eski ayarlarımla internet giremiyorum. Firefox kullanıyorum. Hiçbir yere bağlanamıyor. Yardım istiyorum, lütfen.

16. saka

saka Admin Yetkili Kişi

İp adresini ve dns adresini otomatike çevirmeniz durumunda girebilmeniz gerekir.

17. The Wind

The Wind Yeni Üye

>Evet onu ben de denedim sonra eski haline değiştirince düzelmişti,yani otomatik adres al deyince düzelmesi lazım sakanın dediği gibi,neden düzelmemiş ki,ilginç..

18. umutkara

umutkara Yeni Üye

Ben IP adresimle hiç oynamamıştım, hep (şu an da) otomatik al'da seçili duruyor. Dns ayarı ile oynadım bir tek. Onu da otomatik yap diyorum, hiç bir yere girilmiyor bu sefer. Kaç gündür 4.2.2.X ile (X=1,4) idare ediyorum.

19. umutkara

umutkara Yeni Üye

Ben hala yukarıda belirttiğim durumdayım. Bi' tekrar gündeme getiriyim dedim. ;)

20. kozanoglu

kozanoglu Yeni Üye

Sayin Arkadasim Resimli anlatim Icin Tesekurler

Sayfayı Paylaş