Tamamı kalın karakterlerle yazım serbest bırakılsın mı?

Konu, 'Site Hakkında' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. Hayır, Yazılmasın.

oy sayısı 18
    78,3%
  2. Evet, Yazılsın.

oy sayısı 5
    21,7%
  1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bildiğiniz gibi çeşitli sebeplerle tamamı kalın harflerle yazılmasını istemiyoruz.
    Özellikle yeni gelen bir çok üyemiz nedendir bilinmez kalın yazıyorlar.
    Sizde kalın harflerle yazıma izin vermeli miyiz?
    Bu sitedeki sadeliği ve düzeni nasıl etkiler?

2. kuzi

kuzi Yeni Üye

Bence kalın yazıya izin verilsin.Sadeliği ve düzeni hiç etkilemez.Sadece hepsi büyük harf yazılması görüntüde cirkinliğe ve dağınıklığa sebep oluyor

3. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Tamamı kalın yazılar dominantlık koktuğundan bence izin verilmesin.

4. karaf

karaf Yeni Üye

Kalın yazı vurgu yapmak anlamında kullanılabilir belki ama tamamı kalın olduğunda hoş olmayabilir kanaatindeyim.
    Oyum hayır, Yaşasın Demokrasi :)

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu site sonuçta hepimizin. Çok aşırıya kaçmadığı sürece bazı kararları beraber almamızda bir sakınca yok bence :)

6. The Wind

The Wind Yeni Üye

Ben de oyumu hayır olarak kullandım,kalın ve büyük iletilere gıcığım var.Şimdi ben bu yazdıklarımı kalın yazsaydım ne deişirdi ki ben bunu anlayamıyorum.Birşeyin üstüne basmak için bazı kelimeler kalın yazılabilir belki ama tamamı hayır,hatta kalın yazmak yerine altını çizsek de olur.Yani hiç kalın yazılmasa da olur bence :D İşte slogan:

Kalın yazacaınıza altını çizin kardeşim!

7. kuzi

kuzi Yeni Üye

tabi tabi senide anlıyorum Emrah abi. Aylardır kalın ve büyük yazılarla uğraştığın için artık kalın yazıya karşı bir haykırma görüyorum sende :lol:

8. Abdurrahman

Abdurrahman Yeni Üye

katılıyorum.

9. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Sn.The Wind,

Altını çizme öneriniz aklıma bir fıkra getirdi.

Temel bir gün bıyık bırakmaya karar vermiş ve bırakmış. Bu değişikliğin sebebini soranlara da şunu demiş.

"Bilmezmisin da , biz Lazlar önemli şeylerin altını çizeruz..."

[gulmek]

10. The Wind

The Wind Yeni Üye

Kuzi ve Finansmania;
    yazdıklarınız beni güldürdü. :D O fıkrayı da duymuştum. :)

11. kuzi

kuzi Yeni Üye

Gülmene sevindim.Umarım bundan sonra herzaman gülersin.Güle güle git güle güle gel :D .Allah sevdiğinle güle oynaya yaşamanı nasip etsin,her zaman öğrencilerine güle güle ders veresin,şu kuzi kardeşinin ingilizce ödevinide güle güle yaparsın inşallah :D

12. join4freee

join4freee Yeni Üye

Bence kalın yazıya izin verilmeli.
    Hatta izin verelim mi diye sormak bile bence garip.(Ama yine de sormayı düşünmek de bir inceliktir.)
    Her yerde sorunsuzca kullanılıyorsa ,neden burada sorun teşkil etsin ki?

İnternetin 'adabında' büyük harflerle yazmanın bağırma anlamına geldiği bilinir ve ayıplanır.

Ancak kalın yazı,italik yazı,altı çizili (amacına uygun kullanıldığı müddetçe),pembe yazı,mavi yazı vs. vs. bunlar biraz alışkanlık ve tarzdır...

Demokrasiden söz ediliyorsa,insanların tarzlarına da saygı gösterilmelidir.

Ayrıca bazı sitelerde yazdığınız yazıları arama fonksiyonunu kullanarak bulmak,işkenceye dönüşebiliyor...
    Ancak kendi avatarınız da dahil olmak üzere,kalın yada italik yazı tipinizden, önceki yazdıklarınızı sayfalarda hızlıca dolaşırken konuya az çok odaklanmış olarak kolayca bulabiliyorsunuz.

Tabiki başka yöntemler de uygulanabilir ancak dediğim gibi insanların farklı tarzları olabiliyor...

Belkide dominantlığım ağır basıyordur :) bilemiyorum ancak kesin bildiğim birşey var,insanlarımız forumlarda doğru düzgün Türkçe yazı yazmıyorlar.Bir dilekçeye de aynı şekilde yazsınlar da görelim...

Bu kişilerin forumda saydam yazıyla :D yazmalarını istiyorum.

Saygılar.

13. karaf

karaf Yeni Üye

@join4freee, burada yapılan oylama tamamı kalın yazmayla ilgiliydi sanırım bir yanlış anlaşılma olmuş, lakin yazı içerisinde bazı noktalara vurgu yapmak için renkli veya kalın yazmak doğaldır tabiiki. Buna kimsenin itirazı yok gibi, ancak bir mesajın tamamı kalın veya renkli olduğu zaman pek hoş bir görüntü arz etmeyebilir.

Nitekim bu konuda bir oylama yapma nezaketinde bulunulmuştur. Fikirlerimizi paylaşıyoruz ki buda çok hoş birşey olsa gerek.

Kolay gelsin.

NOT: Yazım kuralları konusundaki düşüncelerinizi can-ı gönülden destekliyorum, gerçekten forumlarda bu konuda ciddi sıkıntılar var!

14. blackforever

blackforever Yeni Üye

Bence kalın yazı olmasın , ha vurgu amaçlı bir yada iki kelime olabilir ama tamamı olursa çocuk sitesi gibi bir havaya bürünür içerikler :mrgreen:

''Demokrasiden söz ediliyorsa,insanların tarzlarına da saygı gösterilmelidir.'' şu cümleyi okudum az evvel bir mesajda gülmekten karnım ağrıdı :mrgreen: Yahu arkadaş demokrasi demek başına buyruk yaşamak değildir , yada sözüm ona özgür irade adı altında başkasını rahatsız edici tavırlarda yada dolaylı yoldan rahatsız etmek demek değildir .
    iyi benim tarzım cadde ortasına .ıçmak , e şimdi buda benim tarzım böyle bir mantık olamaz yada olmamalı diye düşünüyorum . Her mekanın her olgunun belli kuralları vardır .

Tamamen şahsi fikirlerimdir kırdıysam incittiysem söyle gerekeni yaparım :mrgreen:

15. join4freee

join4freee Yeni Üye

Demokrasinin ne olduğunu bilmeseydim,sizin gibi düşüncelerimi karşısındakilere zorla dikte etmeye çalışır ve
    'daha az geyik yap' derdim... ;)

16. FinansMania

FinansMania Yeni Üye

Gerçekten Demokrasi kelimesi bu ülkede hep yanlış anlaşılmıştır. Kişisel haklar = Demokrasi diye genelde özetlenmiştir.

- Neden böyle yaptın?
    - Bu ülkede demokrasi yokmu kardeşim? Varsa bu yüzden yaptım.
    - OK var ama kendi özgürlüğün adına benim özgürlüğüme, haklarıma müdahil oldun???
    - Demokrasi var kardeşim ben istediğimi yaparım !!!

Ben şuna inanırım ve dikkat ederim.

Herkesin hak ve özgürlüğü bir başkasının hak ve özgürlüğünün başladığı yerde biter.

İşte gerçek demokrasi budur. Herkes birbirinin hak ve özgürlüğüne riayet etmelidir.

17. join4freee

join4freee Yeni Üye

Söylediklerinize katılmakla birlikte, bunun bir anket olduğunu da hatırlatırım...

"Tamamı kalın karakterlerle yazım serbest bırakılsın mı?"

a)Evet. (Yorum yazabiliyorsak: Evet bence serbest bırakılmalı,çünkü...)

b)Hayır.(Yine yorum yazılabiliyorsa:Hayır bence olmamalı.Çünkü...)

Ama siz :"Kardeşim ne saçma senin dediğin şey,hiç öyle olurmu ,güldürme vs." derseniz;
    olay, "zaten topu topu 3 kişisiniz alırız sizi şimdi ayaklarımızın altına"ya kadar gider.

O zaman biz de deriz ki :"Kardeşim niye böyle bir anket yaptınız o zaman?"

Bilmiyorum anlatabildim mi?

Amacım kimseyle polemiğe girmek değil,mümkünse bir daha bu konu hakkında yazmayacağım.

Saygılar.

18. blackforever

blackforever Yeni Üye

Arkadaşlar herkes kendi fikrini tabiki açıkça söylemeli ama güzel dostum benim yazdığım geyik değil dikkat ettiysen sadece bir tebessümdür o da son cümlem . Anlayış böyle olunca geyikte dersin koyunda BİLMEM ANLATABİLDİMMİ :mrgreen:

19. saka

saka Admin Yetkili Kişi

aynen devam o zaman.

Sayfayı Paylaş