Sürücü / Driver Kurulum Sıralaması

Konu, 'Notebook Genel' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Selam,
    Birkaç arkadaş driver/sürücü leri hangi sıra ile kurmanın daha iyi olacağını sormuş.
    Biraz araştırınca düzgün çalışan bir sıralama buldum. Aslında bu sıralama asus lar için verilmiş ama diğer notebooklarda da çalışasağından eminim.
    Bilgisayarınıza format attıktan sonra driver/sürücüleri aşağıdaki sıraya göre kurarsanız,
    sisteminiz %99 ihtimalle düzgün çalışacaktır.

1) Chipset driver (Intel INF güncellemesi)
    2) ATKACPI driver
    3) VGA(ekran kartı) driver
    4) UAA driver
    5) Audio(ses) driver
    6) Modem driver
    7) LAN(ethernet) driver
    8) Card Reader driver
    9) Wireless Console
    10) Bluetooth driver (Eğer bluetooth varsa tabi, yoksa geçiniz.)
    11) Wireless(kablosuz ethernet) driver
    12) Diğer driverlar
    13) Diğer araç ve programlar
    14) Microsoft güncellemeleri

2. gorkem118r

gorkem118r Yeni Üye

Bilgi ve paylasımlarınız icin tesekkürler :D

3. gilendi

gilendi Yeni Üye

tesekurler benimkinden bayagi bir farkli gibi geldi
    ama bilgi bilgidir saolasin

4. aimsoul

aimsoul Yeni Üye

bu sıralamadakı ATKACPI driver ın acılımı nedır cnku ben laptopumu xp ye cevırmeye calısıorum ve driverları intel'in sayfasından xp için olanları tek tek indiriyorum ama ATKACPI diye bisey bulamıyorum
    bunun tam olarak ne oldugunu yazarsanız sevinirim
    teşekkürler

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

asus lar için olan birşey yoksa sorun değil.

6. clouds

clouds Yeni Üye

s.a arkadaşlar peki bu sıralamanın ne gibi bir olumlu yanı var acaba..... :?:

7. mRocK

mRocK Yeni Üye

bu sıralamaya göre kuruyosun driverlarını galiba okumadın yazının başını :D

8. The Wind

The Wind Yeni Üye

Sıralamaya uymayanlarda çoğunlukla problem çıktığı deneyimlerle sabittir. ;)

9. chummy

chummy Yeni Üye

4) UAA driver
    ne oluyo acep bende toshiba a 200 var öyle bi driver bulamadım

10. saka

saka Admin Yetkili Kişi

11. asus53

asus53 Yeni Üye

bilgi için tşkler mantık ende yapılması gereken sıra öledir [alkis]

12. ergink

ergink Yeni Üye

teşekkürler. [alkis]

13. qwerty793

qwerty793 Yeni Üye

chipsetin en başta kurulması dışında pek mantıklı gelmedi bana, şimdiye kadar elimde bir sıralama olmamasına rağmen sorunla karşılaşmamam da bunun batıl olduğunu düşündürüyor, varsa dayandığı bilgi belge açıklar mısınız ?

14. xcodex

xcodex Yeni Üye

Mesajını her nekadar gereksiz bir muhalif mesajı olarak göresemde yinede yapıcı davranıp Bilgin olsun diye zahmet edip yazıyorum..

1) Chipset driver (Intel INF güncellemesi) - Tüm donanımlar bu kart üzerine entegre olduğu için (Adı üstünde anakart) 1. olmak zorunda

2) ATKACPI driver - Bazı Asus notebooklarda yapısal olarak olabiliyor ve var ise 2. sırada olmak zorunda.

3) VGA(ekran kartı) driver - Driver vs Kurulumu esnasında ekran çözünürlüğü cihaza göre çok fazla (640-480 gibi) düşer ise ileri - setup vs vs gibi butonları dahi göremez ve tıklayamazsınız. 3. Olmak zorunda.

4) UAA driver - Özellikle HD ses sistemlerinde donanım altyapısını hazırlar 4. Olmak zorunda..

5) Audio(ses) driver - Yukarıdaki 4 olursa buda 5. Olmak zorunda.

6) Modem driver - Ses driverları ve modemin ses altyapısı icin Ses ten sonra gelmek zorunda...

7.
    8.
    9. Bunlarda Senin için batıl inanç olsun....

15. qwerty793

qwerty793 Yeni Üye

birincisi muhalif olma gibi bi çabam yok, biraz düşünürsen muhalif olmamın bana bişi getirmeyeceğini anlarsın, amacım sadece bilmediğim birşey varsa öğrenmek,
    ikincisi de ATKACPI driver ve UAA driver hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım, ama diğerlerne verdiğin cvplar beni yine tatmin etmedi,
    ilk mesajı muhalefet yapma olarak algılayan zihniyetin bunu da darbe çabası olarak anlamamasını ümit ederek, saygılarımla ..

16. xcodex

xcodex Yeni Üye

Benden Pess...

17. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Bu sıralama asusun resmi forumunda asus mühendislerince verilen sıralamadır. Sitedeki bütün xp kurulumunda buna göre yazıyorum gayet düzgün çalışıyor. Kimseye zorla birşey yaptırmıyoruz, lütfen uzatmayalım.

18. qwerty793

qwerty793 Yeni Üye

teşekkürler ..

19. ergink

ergink Yeni Üye

bu sıralamaya uyunca dört dörtlük hatasız kurulum oluyor.

20. gloster

gloster Yeni Üye

arkdaşlar ben notebooka çok kere xp kurdum gerekli performansı alamadım sonra saka kadeşin bu sıralamasına dikkat ettim ve sorunsuz çok iyi performansda XP kullanıyorum teşekkürler saka kardeş [alkis]

Sayfayı Paylaş