Sunum için laptop

Konu, 'Notebook Genel' kısmında derinmavi10 tarafından paylaşıldı.

1. derinmavi10

derinmavi10 Yeni Üye

Selamun aleyküm.
    Matematik derslerinde öğrencilerime sunum amacıyla laptop alacağım.
    Projeksiyon cihazına bağlayıp dersleri biraz daha somutlaştırıp ilgiyi arttırmayı hedefliyorum.

Örneğin bir soru tahtaya yansıtıldığında sorunun üzerinde yaptığım çözümü direk tahtaya yansıtabilecek bir laptop arıyorum.
    Yani ekranı bunu destekleyen laptoplar var mı?
    Veya eklenen bir aparat ile de olabilir.

Tablet pcler küçüklüğünden dolayı tercih sebebi.
    Teşekkürler...

2. karaf

karaf Yeni Üye

Selamlar...

Bende bir matematik öğretmeni olarak size yardımcı olmaya çalışayım;

Laptop için çok alternatif var ama öncelik vermeniz gereken bileşenler Ekran Kartı+İşlemci+HDD+RAM olmalı kanımca.
    Oyun oynarım hemde son modellerini derseniz harici bir ekran kartı olmalı ama yok ne işim var oyunla derseniz tümleşik ekran kartıda işinizi görür. Bunun gibi işlemci içinde düşünmek lazım tabii biraz ama dediğim gibi bu iş epey sürer...

Siz en başta bütçenizi ve alacağınız laptop ile neler yapacağınızı daha net belirlerseniz, bizde daha somut önerilerde bulunabiliriz.

Gelelim eğitim kısmına,

Projeksiyon kullanınca zaten laptop ne olursa olsun ekranında olan herşey tahtaya yansıyacaktır doğal olarak. Ama Tablet pc alırsanız ekranı dokunmatik olacağından özel kalemi ile ekrandaki soruyu, sanki bir kalem ile kağıtta çözüyormuş gibi çözme imkanınız olur. Böyle bakınca harika ama Tablet PC'ler için hem seçenek az hemde bazıları fiyat olarak fazla. Ayrıca en temel sorun ekranın sürekli kullanımı sonucu deforme olması ve bunun hasar görmesi halinde işin maliyetli olmasıda düşündürücü!

Ama bir Grafik Tablet (70-200 YTL aralığında) ile isterseniz normal bir bilgisayarıda Tablet PC gibi kullanabilirsiniz. Ki ben bu şekilde kullanıyorum. Grafik tabletin yüzeyini kendi özel kalemiyle bilgisayar ekranı gibi kullanabiliyor ve bazı yazılımlar ile ekrana her türlü çizim ve yazım yababiliyorsunuz.

Benim kullandığım Grafik Tablet Uc-Logic marka kendi çizim araçları var. Ekranda yansıttığım soruyu kalemi kullanarak çözebiliyor istersem yaptığım bu çözümü resim dosyası şeklinde kaydedebiliyorum. Bunuda projeksiyonla tahtaya yansıtabiliyorum pek tabii ki.

Aşağıdaki linkteki Grafik Tablet modellerini inceleyebilirsiniz.
    http://www.hepsiburada.com/department.a ... goryID=217

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim...

3. derinmavi10

derinmavi10 Yeni Üye

Güzel ve ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.
    Oyun oynamayı düşünmüyorum. Taşınabilirliği rahat olan hafif bir laptop işimi görür.
    Aklımdan 12.1' olanlar geçiyor açıkçası. Bu konuda önerilerinizi alabilirim.
    Masaüstü bilgisayarım var. Bu yüzden fazla bir masrafa girmekte istemiyorum. 1500 ytl civarı bütçe ayırabilirim.
    Grafik tablet kullanmak gayet mantıklı görünüyor. Kullandığınız markanın tam modelini alabilir miyim?
    Teşekkürler.

4. karaf

karaf Yeni Üye

12.1 ekran bence de gayet iyi bir tercih belki 13.3 de olabilir. Ben 15.4 aldım ama pişman olmadığımı söyleyemem!

Tablet PC için 1500 YTL dediğim gibi biraz az gelecek ve iyi bir alet almanıza engel olacaktır.

Ben UC-Logic A5 (WP8060-TAB08) modelini kullanıyorum. Bizim için en uygun boyutlar A5 veya A6.

5. saka

saka Admin Yetkili Kişi

ben 13.3 ekranı 12.1 den daha kullanışlı buluyorum.

6. derinmavi10

derinmavi10 Yeni Üye

Şu bilgisayarın özellikleri uygun gibi geldi bakar mısınız?
    Link

Evde kullanırken 17' lcd monitörüme bağlayıp kullanırım diye düşünüyorum. Monitöre bağlayabilirim değil mi?
    Teşekkürler.

7. karaf

karaf Yeni Üye

Bu model isteklerinize cevap verecektir. Marka konusunda tereddütünüz yoksa alınabilir. (Ben Acer 5520G serisi kullandım Asus'tan önce, tamamen kişisel düşüncem ama sevemedim!)
    Buradaki fiyat geçerli ise uygunda sayılır zira aynı model Vatan'da 1474 YTL şu anda.

Fiyatları uygun olurmu bilmiyorum ama bende aşağıdaki linkte verilen 3 modeli incelemenizi önerebilirim. Özellikle Dell XPS serisi favorimdir.
    http://www.hepsiburada.com//product_com ... Bilgisayar

Seçim yapmak zor olacak, kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş