Sony Vaio VPCZ11Z9E/B

Konu, 'Notebook Genel' kısmında kdas tarafından paylaşıldı.

1. kdas

kdas Yeni Üye

Merhaba,
    Sony Vaio'nun VPCZ11Z9E/B modeli ile ilgili kullanıcı deneyimi arıyorum ancak forumlardan ya da notebookreview sitelerinde herhangi bir şey bulamadım. Bilgisi olan var mı?
    http://www.sony.com.tr/product/vn-z-series/vpcz11z9e-b

2. myhotyro

myhotyro Yeni Üye

İlk kullanıcı deneyimim makinenin gerçekten çok hızlı olduğu. Özellikle 256 GB SSD disk müthiş birşey. Sony klasik disklere göre 6 kat hızlı derken abartmıyor. Yaptığım testlerde 500 MB/s okuma, 400 MB/s yazma hızlarına ulaştı. Masaüstü bilgisayarımdaki SATAII diskler 120MB/s leri geçemiyor. Bu hızı sadece test yazılımlarında değil, pratik kullanımdada çok rahat gözlemliyorsunuz.

13.1" için 1920x1080 çözünürlük rezalet. Ekranda sadece film izleyecek ve fotoğraf bakacaksanız tabiki çözünürlükde ekranda müthiş. Ama kullanım alışkanlıklarınız sadece bu yönde değil ise, bilgisayarı bilgisayar olarak kullanacaksanız kesinlikle rezalet.

Ben mecburen çözünürlüğü 1366x768 olarak kullanıyorum. Bu ölçeklendirme eski LCD lerdeki gibi görüntüyü bozmuyor. Bu ise kesinlikle çok güzel.

Sony'nin XP modu bios dan kapatmış olmasıda kötü. Gerçekten ihtiyacım olabilecek bu özelliği test edememem kötü. Neyseki vmWare diye bir program var. İşlemci hızlı, bellek 6GB, HDD de müthiş hızlı olunca sanal makine çalıştırdığınızın farkına varmıyorsunuz.

Bu kadar para verdiğiniz aletin Blu-ray okumaması Sony'nin yaptığı en büyük ayıp. Yazmasını vazgeçtim ama en azından okumalı idi. Yarı fiyatına olan F11 modeli okuyor, 2/3 fiyatına olan F11 modeli ise yazabiliyorken bu aletin okumaması ayıp ötesi.

Alacak insanların %99.9 u için gereksiz olan i-Linki kaldırıp üçüncü USB yi eklemeleri büyük nimet olmakla birlikte E-SATA olmamasıda ayrı bir ayıp. Yer yok bahanesi olamaz çünkü E-SATA ile USB aynı portda olabiliyor.

Kasa ve klavye renk ve kullanım olarak güzel ama ciddi parmak izi tutması kötü. Eski bir SZ kullanıcısı olarak bundan rahatsız oldum.

Bios'dan koyduğum sistem şifresini bazen hiçbir ibare olmayan hayali bir ekrana yazmak zorunda kalmam gibi hataları var. Özellikle restart edince bu durum oluyor.

Nerede ise hiç kullanmadan XP ye downgrade ettiğim Vista kepazeliğinden sonra Windows 7'yi beğendim. Ama Windows 7 mi hızlı bu makine mi tartışılır. Core i7 işlemci, 6GB ram, 500MB/s yelerde okuma/yazma yapabilen disk ile muhtemelen Microsoftun yüzkarası Vista'da uçardı.

Sonuç: Alacak kişi verdiği paraya kesinlikle pişman olmaz. Ama bir gün Blu-ray film izlemek yada E-SATA disk takmak isterse Sony'ye içinden neler söyler bilemem. Hemde üçte iki fiyatındaki modele bunları koyduğunu görürken.

Sayfayı Paylaş