Sony Vaio VPCP11S1E/B 8" Ayrıntılı Notebook İncelemesi

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında memot tarafından paylaşıldı.

1. memot

memot Yeni Üye

Dün Sony Vaio VPCP11S1E/B 8" notebook aldım. Aşağıda size çok ayrıntlı inceleme ve düşüncelerimi aktarıyorum. Umarım faydalı olur.
    Şunu belirteyim bu notebook hem özellikleri hem fiyatı hem tasarımı ile ilgili sıradışı bir ürün.
    Önce Özellikleri Yazayım:

Geçen aya kadar sadece İStanbul Bilişimden tedarik edilebiliyordu. Ancak çok kısa bir zaman önce Sony nin Türkiye Yetkili Dispritörü olan Sony Eurasia Pazarlama A.S. güvencesi ile sadece bu model var gözüküyor. İstanbul bilişimin fiyatlarına yakın fiyatı ile beni mutlu etti. İstanbul Bilişimde Atom Z560 2.13 MHz. ve 128 GB SSD modeli de var. Onlarla ilgili de aşağıda ayrıntılı bilgi vereceğim. Ama şu anda Sony Eurasia Pazarlama A.S.'da tek model var. O oda benim aldığım model. Aynı ürün Media Mark da var fiatı 1.999 TL. Ama orda sadece fosforlu yeşil rengi var. Ayrıca Vatan Bilgisayarın Bazı mağazalarında da var. Orda da fiyatı 1.900 civarı. Ama Ramazan Bayramına özel %18 KDV indirimi var. Ben Sony Bursa Carofour Mağazasından Liste fiyatı 1.899 TL. olarak aldım. Renk olarak SİYAH - BEYAZ - CIRTLAK YEŞİL - CIRTLAR PEMBE var. Ben siyah aldım.

İşletim Sistemi
    Orijinal Windows® 7 Home Premium (32 bit)

Platform
    Intel® Atom™ İşlemci

Chipset
    Intel® Sistem Kontrol Merkezi US15W Çip Seti
    İşlemci Adı Intel® Atom™ İşlemci Z540
    Güç ve Performans Geliştirilmiş Intel SpeedStep® Teknolojisi
    İşlemci Hızı (GHz) 1,86
    L2/L3 Ön Bellek (KB) 512
    Ön Veri Yolu (MHz) 533
    Çekirdek Sayısı 1
    Hafıza Boyutu (GB) 2
    Hafıza Hızı (MHz) 533
    Hafıza Tipi DDR2 SDRAM
    Maks. Bellek (GB) 2
    Disk Kapasitesi (GB) 64
    Sabit Disk Tipi PATA
    Ekran Tipi VAIO Plus Ekran
    Çapraz Boyut (inç) 8,0
    Çapraz Boyut (cm) 20
    Çözünürlük 1600 x 768
    Grafik Kartı Adı Intel® Grafik Ortam Hızlandırıcısı 500
    Grafik Belleği Yaklaşık 760 MB*
    USB Noktası (miktar) 2
    USB Sürümü 2,0
    USB Konnektör Tipi Tip A
    Memory Stick™ 1: M.S. PRO-HG (Yalnızca Duo)
    Memory Stick™ İşlevi 8 bit PRO-HG MagicGate (MGR)
    Kulaklık Jakı 1: Stereo Mini Jak
    SD Kart Yuvası VAR
    VGA Çıkışı Var (bağlantı noktası çoklayıcıda)
    Ethernet Var (bağlantı noktası çoklayıcıda)
    Kablosuz LAN VAR
    Kablosuz LAN Türü 802,11 b/g/n
    Veri Hızı (Mbps) 150 (RX)/150 (TX)
    Dahili WWAN (3G) VAR
    WWAN Modülü Qualcomm Gobi 2000
    WWAN İndirme/Yükleme hızları 7,2 Mbps / 2 Mbps
    Bluetooth® VAR
    Bluetooth (sürüm) Ver. 2.1+EDR
    Menzili (m) Maks 10 m
    Maks.Veri Hızı(Mbps) Maks. 2,1 Mbps

GPS İşlevi S-GPS + e-Pusula
    Dahili Hoparlörler Stereo
    Dahili Mikrofon Var: Mono
    Gürültü Giderme YOK
    Dahili Kamera Özellik MOTION EYE®
    Efektif Piksel 640x480
    Görüntü Sensörü 0,3
    Klavye Vuruş (mm) 1,2
    Tuş Aralığı (mm) 16,5
    Touch Pad VAR
    İşaretleme Çubuğu VAR
    Anında Açılma VAR
    Özel Düğmeler Quick WEB, Assist, Çözünürlük Değiştirme Düğmesi
    Otomatik Aydınlık Kontrolü VAR
    G-Sensörü VAR

Yazılım
    Ses MusicStation
    Ev Ağı VAIO Media Plus
    Microsoft Internet Explorer 8, Windows Live Temel Parçalar
    Ofis Uygulaması Adobe® Reader® 9, Microsoft® Office Starter 2010
    Diğer VAIO Care
    Fotoğraf / Video PMB VAIO Edition
    Güvenlik ve Yedekleme McAfee (60 günlük ücretsiz virüs güncellemesi), Norton Online BackUp Deneme Sürümü
    Çözüm Portalı VAIO Gate
    SONY Araçları PlayStation 3 ile Uzak Klavye ve PlayStation 3 ile Uzaktan Oynama
    Yardımcı Programlar VAIO Transfer Support, VAIO Update, VAIO Smart network

Birlikte Verilen Aksesuarlar
    AC Adaptör VGP-AC10V6
    Yedek işaretleme çubuğu kapakları VAR (1 parça)
    Kayış Kablosu VAR
    Elektrik Kablosu VAR
    Derinlik, Ana Birim (mm) 120
    Yükseklik, Ana Birim (mm) 19,8
    Genişlik, Ana Birim (mm) 245
    Birlikte Verilen Pil ile Ağırlık (kg) 0,632

Birincil Pil
    Model İsmi VGP-BPS23
    Pil Tipi Li-Ion (Sony EG pil)
    Güç 19 Wh (2500 mAh)
    Ağırlık (g) 152
    Pil Ömrü (saat) 5
    Pil Şarj süresi (saat) 3,5

2. memot

memot Yeni Üye

Önce 8 " ve bu boyuttakı ekrana 1600 X 768 çözünürlük sunan makineyi halen kullandığım 13,3 " lik ASUS notebook ve diğer cisimlerle bir karşılaştıralım:

3. memot

memot Yeni Üye

4. memot

memot Yeni Üye

Resim 1

Ekli Dosyalar:

5. memot

memot Yeni Üye

Resim2

Ekli Dosyalar:

6. memot

memot Yeni Üye

resim3

Ekli Dosyalar:

7. memot

memot Yeni Üye

resim4

Ekli Dosyalar:

8. memot

memot Yeni Üye

Üründe önceki modellerden farklı olarak 3G Modül Var. Ben aveadan aldığım jet usb modemin içindeki sim kartı notebooka taktım ve içindeki modem programına gerekli ayarları yaptıktan sonra hemen 3G hızında internete bağlandım. Şunu belirtmeliyim ki USB dangıl olmadan 3G internete bağlanmak çok güzel bir duygu. Zaten ürünü almamda %30 bu isteğim etkendi.

Ekli Dosyalar:

9. memot

memot Yeni Üye

Asus UL30A ULV SU 7300 işlemcili ve 66 mAh pili ile 9 saat kullandığım şimdiki notebookuma göre pili bana göre yetersiz. Verilerde gördüğünüz gibi 5 saat pil ömrü var. Benin ilk şarz tam dolu iken programları yüklerken yaptığım denemede 3,5 saat gitti. (%10 a geldiğinde tekrar şarza bağladım). Ama hiç üzülmeyin, biraz yüksek olsada ürünün opsiyonel olarak 2 kat kapasitesili bir pilini alabiliyorsunuz. Fiyatı 400-500 TL. civarı.
    Konuyla ilgili link şu:

http://www.sony.com.tr/product/batteries/vgp-bpl23

bunu önceki bir modelini kullanan bir arkadaşımda gördüm. ALtından daha yüksek hale getirmiş ama çok kötü durmuyor. Tabi ağırlığını da bir miktar arttırıyordur.

Standart pili ile ilgili verilerin yazdığı resim aşağıda:

Ekli Dosyalar:

10. memot

memot Yeni Üye

Pil 2

Ekli Dosyalar:

11. memot

memot Yeni Üye

Ürünün önceki modelleri ile farklı olarak ilave özellikleri şunlar:

1- 3G modülü eklenmiş,

2- Navigasyon için DAHİLİ GPS ve pusula

3- Ekranın sağ altında ilave mouse pad (ekrandan tutulduğunda sağ el ile kullanmak için ve ekranın sol tarafında sağ ve sol mouse tuşu gibi işlev gören iki düğme (ekrandan tutulduğunda solel ile kullanmak için)

4- Ekranı döndürdüğünde iphonlardaki gibi ekran yatay dönüyor. Bu kitap vs. okurken çok işe yarıyor. Ben denedim taranmış bir görüntü tam ekranda ve düz iken ekranı çevirdim ve otomatik olarak yatay şekle döndü.

5- Ekran aydınlatması dış ortama göre otomatik ayarlıyor kendini

12. memot

memot Yeni Üye

Bana göre en belirgin özellikleri: (İyi - kötü)

1- Ağırlığı çok az 600 gramın biraz üzerinde

2- Ekran çözünürlüğü müthiş. 1600 X 768. Ayrıca klavyenin altına bir tuş konulmuş ona bir kere basınca çözünürlüğü otomatik olarak düşürüp ekranı büyültüp tekrar basınca eski haline getirebiliyorsunuz. Bununla ilgili aşağıda çok ayrıntılı yorum ve açıklama yapacaağım merak etmeyin.

3- Dahili 3G modülü var.

4- Dahili GPS vepusula ve navigasyonu var

5- İşlemcisi Atom Z540 (1.83 GHz.) ve denetim masasından gelişmiş ayarlardan animosyanları kapattım ve bana göre şu anda kullandığım notebookumun işlemcisinden (ULV SU 7300) den daha kötü olmasına rağmen çok büyük bir sorun olarak algılamadım. Bana göre yeterli. Ama keşke Atom işlemcisinin çift çekirdeklisi olan N330 olsa imiş. SU 7300 de 1.3 + 1.3 nızında çift çekirdek
    ve 3MB ön bellek var. Bunda 512 ön bellek var. En büyük farkı bu zaten Atom Z 560 (2,13 GHz.) olan modeli İstanbul Bilişimde 2.463 TL.

http://www.istanbulbilisim.com.tr/sony- ... 18905.html

Açıkçası ben 64 GB ı göze alarak aldım. Sadece işimle ilgili dosyaları yükledim. Ofis yükledim ve gerekli programlarımın tümünü yükledim. 30 GB yer kaldı. Ama şunu söyleyeyim SSD nin olması bence genel anlamda performansı olumlu yönde oldukça arttırıyor bu gerçek.

6- Bana göre ürünün tek eksik yönü HDMI portunun olmaması. Eğer bu olsa idi büromdaki LCD ekrana veya bir başka LCD monitöre bağlanma imkanı olurdu.

13. memot

memot Yeni Üye

Tabii ki, bu eşsiz tasarımın ve insanı çıldırtan 1600×768 piksellik ekran çözünürlüğünün bir hikayesi var. VAIO P’nin tasarımcısı Takuma Tomoaki bu ürünün tasarımındaki bazı ayrıntıları Çince yayın yapan cool3c sitesiyle paylaştır. Buna göre, Tomoaki P’yi tasarlarken “küçük ve çok yönlü” şeklinde tanımladığı Mini Cooper’dan ilham almış. Tasarımda belirleyici faktör ise “kullanışlı olabilecek en küçük klavye”yi üretmekmiş.

Ayrıca, Tomoaki yüksek çözünürlüklü ekran konulmasındaki esas amacın HD video içerik olduğunu ve bu ekranda 720p içeriğin rahatlıkla görüntülenebildiğini söylüyor. Görünüşe göre Sony P serisini Walkman ve PSP aileleri ile entegre etmeyi düşünüyor. Merak edenler aşağıdaki bağlantıdan Tomoaki’nin diğer açıklamalarına da ulaşabilir

http://translate.google.com.tr/translat ... ry_state0=

14. memot

memot Yeni Üye

15. memot

memot Yeni Üye

Ürünle ilgili soru sormak isteyen arkadaşlar benimle iletişime geçebilirler.
    Gece daha ayrıntılı ve derinlemesine tespitlerimini yazmaya devam edeceğim. Şimdilik hoşçakalın.

Sayfayı Paylaş