Sony Vaio VPCF22M1E SSD Terfisi Problemleri.

Konu, 'Sony Vaio Notebook' kısmında drbuzadam tarafından paylaşıldı.

1. drbuzadam

drbuzadam Yeni Üye

KONU : HDD deki Partiton ı SSD ye Aktarmam lazım Nedenleri ise;
    1- Vaio Care'den recovery CD leri oluşturdum sonra notebook a ssd taktım sonra ssd ye recovery işlemini yapmaya başladım.
    2- İşletim sistemi Windows 7 Home ; Türkçe olarak kurmuyor İngilizce olarak kuruyor İngilizce kurdum.Yoğun uğraşılar sonucu Vistalizarör ile Türkçeye çevirdim.
    3- Akabinde SYSPREP problemleri ile karşılaştım.Ne yaptıysam olmadı bir türlü eski şekline getiremedim.SYSPREP varyeteleri ile ilgili problemler çıktı.Çok uğraştım çözemedim.
    4- SSD de oluşturulan yeni partition dan yeniden format attım yine aynı.İngilizce kuruyor.SYSPREP problemleri devam ediyor.
    5- Tam formattan sonra SSD ye ayrı ayrı Windows 7 Ultimate- Windows 8 Pro ve Windows 8.1 i yükledim. sony.com.tr den her birinin driverlarını ayrı ayrı hepsini yükledim.Hepsinde genel olarak ortak olan problemler: bazı parçaları tanımıyor.(Aygıt yöneticisinde ünlem işareti olan parçalar var.) Klavye aydınlatmalı klavye Vaio Control Center da eskiden klavye ışığını ayarlıyabiliyordum.Ne kadar Control Center varsa hepsini denedim hiçbirinde klavye ayarı ile ilgili sekme yoktu.Tounchpad i kilitlemek istiyorum.FN+F1 çalışmıyor.Klavyeden aydınlatmaları ayarlamak istiyorum FN+F5 ve FN+F6 çalışmıyor.Ethernet kablosu çalışmıyor.(sony.com.tr de ne kadar driver - yazılım varsa hepsini denedim)
    6- Son çare Windows 7 Home Türkçe CD si yaptım.Bilgisayarın altındaki anahtarı girerek kurdum.Sony.com.tr deki driverları yine denedim.Yine olmadı.Sonra ilk oluşturduğum recovery CD lerinden donanımı yükleyeyim dedim.Yapamadım.
    Eski HDD deki dosyalar programlar lazım değil.
    Tüm bu çalışmalar aşırı inatçılığım sebebinden Şeker Bayramı süresince devam etti.Cumadan beri 6 gün boyunca günde ortalama 10' ar saat uğraştım.Yerli yabancı girmediğim site okumadığım forum kalmadı.

SONUÇ : Eski HDD deki Partition ı yeni SSD e aktarmanın mümkünatı varmı? (Akabinde Windows 7 Home u ASİST tuşuna basınca eskisi gibi Türkçe yükleyecek.Kullanıcı profili oluşturacak,SYSPREP yapmayacak vs. yani eski HDD ile ASİST yapınca nasıl kuruyor ise SSD ile de aynı şekilde yapacak.)
    Değerli fikirlerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

2. drbuzadam

drbuzadam Yeni Üye

Benzer sorunla karşılaşan diğer arkadaşlar için denediğim fakat çözemediğim diğer yöntemleride daha sonra çözümü anlatayım;
    * Orjinal HDD den Akronis ile recovery cd leri oluşturdum bu recovery cd lerinden SSD ye backup yapmaya çalıştım olmadı.
    * Akronis orijinal değil HDD Clone özelliği aktif değil.web den crack - full sürüm bulayım derken devamlı virüs yüklenince akronis i full sürüm yapamadım.Tabi aralarda birkaç format atmam icap etti.
    * HDD Clonlayabilmek için 99 USD ye akronis satın aldım.SSD yi USB3 e bağlayabilmek için 60 TL ye USB bağlantı kutusu aldım.HHD i partition ile SSD ye klonladım.SSD yi Notebook a taktım.Asist tuşu ile Windows u kurayım dedim detaylara girmiyorum olmadı.
    ÇÖZÜM : Sony yetkili servisine götürdüm 50 TL ye 4 saat içinde teslim ettiler.Fabrika çıkış gibi oldu.Her yerini bi güzel temizlemişler,söylemediğim halde fan temizliğide yapmışlar,klavye aralarınıda temizlemişler,bazı tuşlar tutukluk yapıyordu o tutukluk da gitmiş,naylon ambalaja sarmışlar,sıfır gibi verdiler.
    SONUÇ : Okuyana bırakıyorum.

Sayfayı Paylaş